Blokáda hraničného priechodu Vyšné Nemecké skončila. Dopravcovia však zostávajú v štrajkovej pohotovosti

  • UNAS prerušila blokádu hraničného priechodu Vyšné Nemecké
  • Informovala o tom na sociálnej sieti po rokovaní európskych ministrov dopravy v Bruseli
kamióny, polícia
Ilustračné foto, TASR/Roman Hanc
  • UNAS prerušila blokádu hraničného priechodu Vyšné Nemecké
  • Informovala o tom na sociálnej sieti po rokovaní európskych ministrov dopravy v Bruseli

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) prerušila štrajk s čiastočnou blokádou hraničného priechodu Vyšné Nemecké – Užhorod a zostáva v štrajkovej pohotovosti. Informovala o tom na sociálnej sieti po pondelkovom (4. 12.) rokovaní európskych ministrov dopravy v Bruseli.

UNAS nesúhlasí so zrušením povoleniek pre ukrajinských dopravcov v Európskej únii (EÚ) a pridala sa k protestu ich poľských kolegov na hraniciach s Ukrajinou.

„Únia autodopravcov Slovenska – UNAS dopravcov vyjadrovala svoj protest najprv hodinovou blokádou a potom aj štvordňovou čiastočnou blokádou. Jednak aby sa spojila a podporila požiadavky na EÚ pred zasadnutím Rady ministrov (TTE), ktoré mal predniesť minister dopravy SR Jozef Ráž ml. (nominant Smeru-SD), a jednak aby protestovala aj voči nečinnosti vlády voči dosahom aj na náš slovenský trh. Dnes sme štrajk prerušili a zostávame v štrajkovej pohotovosti,“ uviedla UNAS v noci na utorok.

Rokovania s vládou

Ako informoval v Bruseli minister dopravy Ráž ml., zasadnutie ministrov dopravy EÚ neponúklo momentálne žiadnu odpoveď slovenským či poľským kamionistom, blokujúcich svojich lacnejších ukrajinských kolegov na hraničných priechodoch. Pre slovenských či poľských dopravcov to podľa jeho slov znamená, že musia rokovať s vládou o tom, ako zaistiť priechodnosť hraničných priechodov.

„Budeme radi, ak sa stretneme čo najskôr s ministrom, kde nám odprezentuje návrhy a riešenia, a zároveň skonzultujeme s poľským partnerom KOPTIPT ďalší postup,“ reagovala UNAS.

Hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod UNAS zablokovala v piatok (1. 12.) od 15.00 h.

Kolóna Vyšné Nemecké

Kolóna kamiónov smerujúca k hraničnému priechodu Vyšné Nemecké – Užhorod sa končila pred pár dňami (27. novembra) medzi mestom Sobrance a obcou Nižná Rybnica.

„Ide zhruba o 15-kilometrový úsek,“ uviedla v tom čase pre TASR hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície (RHCP) Sobrance Agnesa Kopernická.

Na snímke odstavené kamióny prichádzajúce po diaľnici D1 v smere od mesta Prešov stoja za sebou.
zdroj: TASR/Roman Hanc

Kamióny sú podľa nej radené na odstavné plochy už v Michalovciach na Továrenskej ulici a Humenskej ceste aj na diaľnici pred Bidovcami. V platnosti je naďalej policajné opatrenie „Kolóna Vyšné Nemecké, ktoré je zamerané na zabezpečenie plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky a radenie osobných a nákladných motorových vozidiel z dôvodu nárastu nákladnej dopravy.

„V uvedenom úseku sa nachádzajú policajné hliadky na začiatku a konci obcí, riadia dopravu v oboch smeroch, keďže je prejazdný iba jeden jazdný pruh a radia kamióny mimo obývaných oblastí, aby boli obyvatelia dotknutých obcí čo najmenej obmedzovaní,“ uviedla vtedy hovorkyňa.

Krajská polícia potvrdila, že kamiónová doprava, prichádzajúca po diaľnici D1 od mesta Prešov, je odstavovaná za sebou v jednom jazdnom pruhu diaľnice D1 od kruhového objazdu Bidovce.

„O 11.00 h bolo v tomto úseku odstavených 190 kamiónov,“ konštatovala dňa 27. novembra košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.

Ak chcú ísť skôr, musia predložiť doklady

Na kruhovom objazde v obci Hriadky policajti odkláňali prichádzajúcu kamiónovú dopravu na Maďarsko. Kamiónová doprava prichádzajúca v smere od Petroviec nad Laborcom bola odstavovaná v jednom jazdnom pruhu pred vjazdom do mesta Michalovce. O 11.00 h sa tam nachádzalo odstavených 150 kamiónov.

„V súvislosti s narastajúcim počtom nákladných vozidiel sa však začína zapĺňať aj záchytná plocha v obci Nižný Hrabovec. Preto až po zabezpečení dopravného značenia Slovenskou správou ciest (SSC) budú policajti na Humenskej ceste v Michalovciach radiť kamióny za sebou do ďalšieho (vedľajšieho) pruhu, a teda hneď vedľa prvej kolóny vozidiel. Toto vytvorenie druhého pruhu pre odstavovanie prichádzajúcich kamiónov so sebou prinesie aj zmenu v organizácii dopravy na ceste I/18, teda na Humenskej ceste v Michalovciach, a to tak, že zvyšné dva jazdné pruhy sa zobojsmernia a rýchlosť jazdy sa zníži na 50 km/h,“ uviedla Ivanová.

Do kolóny boli kamióny posúvané priebežne podľa vývoja aktuálnej situácie na hraničnom priechode. Naďalej podľa polície platí, že kamiónová doprava prepravujúca potraviny podliehajúce skaze, tovar s rýchlou dobou exspirácie, zvieratá a humanitárnu pomoc je uprednostňovaná, vodiči však musia predložiť potrebné doklady o prevážanom tovare.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá