Najaktuálnejšia predpoveď na Vianoce a Nový rok: Modely ukazujú, ako to bude so snehom (PREHĽAD)

  • Tohtoročná zima bude mať veľmi dynamický priebeh
  • Medzi jednotlivými mesiacmi budú veľké rozdiely
  • Značný vplyv bude mať na severnej pologuli aj El Niño
Žena kráča po zasneženom moste a autá počas sneženia na ceste.
Ilustračné foto, TASR/Henrik Montgomery/TT News Agency via AP, TASR/Martin Baumann
  • Tohtoročná zima bude mať veľmi dynamický priebeh
  • Medzi jednotlivými mesiacmi budú veľké rozdiely
  • Značný vplyv bude mať na severnej pologuli aj El Niño

Nielen Slovensko počas uplynulých dní pokryla snehová prikrývka. Meteorologické predpovede hovoria o veľmi premenlivej zimnej sezóne, kde sa medzi jednotlivými mesiacmi očakávajú výrazné rozdiely. Dôležitú rolu bude zohrávať aj Jav El Niño, ktorý ovplyvní množstvo snehu na severnej pologuli.

Sneh je neoddeliteľnou súčasťou zimy, preto sú mnohí z nás zvedaví, aké množstvo nás čaká v nadchádzajúcich mesiacoch. Meteorológovia síce nedokážu poskytnúť úplne presnú predpoveď, no ich súčasné modely už naznačujú možný charakter snehových zrážok v tejto sezóne.

Portál Severe Weather Europe zhromaždil najnovšie predpovede od dvoch najpovolanejších zdrojov – organizácie Európske centrum pre strednodobé predpovede počasia (ECMWF) a agentúry UK Met Office (UKMO). Oba modely predpovedajú pre Európu celkovo slabšie sneženie, než je normálne, s výnimkou Álp a vyšších oblastí severnej Európy.

Vplyv El Niña v Európe

Podľa odborníkov tento rok významne ovplyvní snehovú sezónu na severnej pologuli jav El Niño, ktorý bude pretrvávať celú zimu a začiatok jari, kým postupne zoslabne. Ak bude dostatočne chladno, vplyv El Niña by mohol znamenať silné sneženie pre stredné a východné oblasti Spojených štátov.

Vplyv El Niña na počasie v Európe nie je taký jednoznačný, pretože tu ovplyvňuje počasie mnoho ďalších faktorov.

„Neexistuje dostatok spoľahlivých údajov, aby sme mohli spojiť sneženie v Európe s javom El Niño,“ upozorňuje Severe Weather Europe.

V súvislosti s El Niño sa tiež predpokladá teplá zima, keďže tento jav ohrieva povrchové vody Tichého oceánu. Podľa odborníkov je už teraz takmer isté, že tento rok bude patriť medzi najteplejšie v zaznamenanej histórii, ako informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na program EÚ pre klimatické zmeny Copernicus.

Aké počasie bude na Vianoce a Nový rok?

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Severe Weather Europe, Severe Weather Europe, Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá