BMW i8 Spyder Concept bude čoskoro realitou

  • BMW i8 je úchvatné auto. A nielen čo sa týka dizajnu. Pod kapotou má 1,5-litrový benzínový motor spojený hybridným pohonom, čo je naozaj skvelé. Je tu len jedna vec, ktorú by mohlo BMW aby bolo ešte lepšie: odhodiť strechu a užívať si jazdu s vetrom vo vlasoch.
BMW-i8-Concept-Spyder
  • BMW i8 je úchvatné auto. A nielen čo sa týka dizajnu. Pod kapotou má 1,5-litrový benzínový motor spojený hybridným pohonom, čo je naozaj skvelé. Je tu len jedna vec, ktorú by mohlo BMW aby bolo ešte lepšie: odhodiť strechu a užívať si jazdu s vetrom vo vlasoch.

A pravdepodobne sa tak čoskoro stane. CEO BMW Harald Krueger pre nemecké noviny Handelsblatt povedal, že produkčná verzia i8 Concept Spyder príde na trh v blízkej budúcnosti.

bmw-i8-spyder-26

Spyder verzia BMW i8 plug-in hybridu bola odložená niekoľkokrát od svojho uvedenia vo forme konceptu, aj keď na autosalóne v Pekingu bolo zrejmé, že auto má blízko k výrobe a na tom ako je navrhnuté nie je nič nepravdepodobné alebo neriešiteľné čo sa týka masovej výroby. Bolo trochu prekvapujúce, že prešli celé tri roky kedy BMW odmietalo pokročiť na projekte.

 

V podobe konceptu má i8 Spyder odnímateľné panely strechy, prepracovaný B-stĺpik a zadný kryt motora, pri zachovaní závesov dverí tak ako kupé. Karoséria nad motorom a elektromotorom je v podstate tiež podobná tej ako má kupé, hoci množstvo prvkov je pozmenených kvôli odnímateľnej streche.

2015_bmw_i8_spyder_desktop_wallpaper

V produkčnej podobe sa očakáva, že i8 Spyder si zachová svoju pohonnú jednotku, aj keď by sme nemali vylúčiť väčšiu kapacitu batérie, pretože technológia sa odkedy bol model i8 predstavený predsa len posunula. Súčasná verzia skrýva 1,5 litrový preplňovaný radový trojvalcový benzínový motor spárovaný s dvoma elektromotormi a 7,1 kWh lítiovo-iónovými batériami. Spolu tento pohon produkuje 357 koní a umožňuje zrýchlenie z 0 na 100km/h len za 4,4 sekundy.

 

BMW i8 kupé dokáže v čisto elektrickom móde dosiahnuť rýchlosť 120 km/h a pri použití spaľovacieho motora je maximálka elektronicky obmedzená na 250 km/h. Pri verzii kabrio môžme pravdepodobne očakávať podobné čísla. Len pre porovnanie, Tesla Roadster, ktorý bol vyrábaný v rokoch 2008 až 2012 dokázal s čisto elektrickým pohonom s výkonom približne 300 koní na stovku zrýchliť za 3,9 sekundy, resp. 3,7 v prípade verzie Sport a dosiahol maximálnu rýchlosť 200 km/h. Uvidíme ako sa i8 Spyder dokáže uchytiť na trhu, ale predaje jeho súrodenca vo verzii kupé naznačujú, že sa medzi konkurenciou rozhodne nestratí.

 

Len pre pripomenutie, tu je koncept BMW i8 Spyder, ktorý debutoval pred tromi rokmi na autosalóne v Ženeve – vyhliadky sú, že finálne auto bude vyzerať podobne.

bmw-i8-spyder-29

bmw-i8-spyder-18

bmw-i8-spyder-05

bmw-i8-spyder-15

bmw-i8-spyder-16

bmw-i8-spyder-06

Zdroj: theverge.com, bmwblog.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech