Boeing zaplatí mastnú pokutu po dvoch tragických nehodách. Na palube zahynuli aj Slováci

  • Firma Boeing zaplatí pokutu vo výške 200 miliónov dolárov
  • Boeing so stanovenou pokutou súhlasil
Boeing 747-400SF slovenskej leteckej spoločnosti Air Cargo Global, ilustračná foto
Boeing 747-400SF slovenskej leteckej spoločnosti Air Cargo Global, ilustračná fotografia, TASR/Štefan Puškáš
  • Firma Boeing zaplatí pokutu vo výške 200 miliónov dolárov
  • Boeing so stanovenou pokutou súhlasil

Firma Boeing zaplatí pokutu vo výške 200 miliónov dolárov, ktorú jej udelili americké kontrolné úrady za zavádzanie investorov uisťovaním ich o bezpečnosti lietadiel 737 MAX po dvoch tragických nehodách, ktoré si vyžiadali dovedna 346 obetí na životoch. Oznámila to vo štvrtok večer americká Komisia pre kontrolu cenných papierov (SEC), informujú agentúry AFP a DPA.

Boeing so stanovenou pokutou súhlasil. So zaplatením pokuty vo výške milióna dolárov – za rovnaké obvinenia – súhlasil aj bývalý šéf Boeingu Dennis Muilenburg.

Urovnanie tohto občianskeho sporu je pre Boeing ďalšou ranou v súvislosti s jeho lietadlami typu 737 MAX, ktoré boli od marca 2019 do novembra 2020 vyradené z prevádzky pre dve tragické havárie.

K prvej z nich došlo v októbri 2018 v Indonézii, keď sa lietadlo spoločnosti Lion Air zrútilo do mora. Na palube zahynulo všetkých 189 ľudí. V marci 2019 sa krátko po štarte zrútilo lietadlo spoločnosti Ethiopian Airlines. Nehodu neprežil nikto zo 157 ľudí na palube vrátane štyroch Slovákov.

ethiopian airlines lietadlo boeing 737 MAX
zdroj: Wikimedia commons, Autor: LLBG Spotter – Ethiopian Airlines ET-AVJ takeoff from TLV, CC BY-SA 2.0

Zlyhanie systému

Hlavnou príčinou nešťastí bol systém stabilizácie letu MCAS, ktorý pri oboch haváriách opakovane smeroval lietadlá prudko dole, takže posádka nad nimi nedokázala udržať kontrolu.

Mesiac po prvej z dvoch tragédií vydal Boeing tlačovú správu, schválenú svojim vtedajším šéfom Muilenburgom, ktorá podľa amerických úradov „selektívne zdôraznila určité skutočnosti“, pričom tak naznačila, že k havárii prispela pilotova chyba a nedostatočná údržba lietadla. Správa potvrdzovala bezpečnosť lietadla a nevyjadrovala sa k problémom softvéru MCAS, ktoré už vtedy Boeing poznal a snažil sa odstrániť.

Po druhej havárii Boeing aj samotný Muilenburg verejnosť naďalej ubezpečovali o bezpečnosti lietadiel s tým, že v certifikačnom procese týkajúcom sa týchto lietadiel, respektíve práve systému MCAS, nedošlo k nijakým „prekvapeniam“ či sklzom, hoci podľa SEC vedeli, že to nie je pravda.

„V dobe krízy či tragédie je obzvlášť dôležité, aby spoločnosti a ich vedenia poskytovali trhom úplné, férové a pravdivé informácie… Spoločnosť Boeing a jej bývalý výkonný riaditeľ Dennis Muilenburg v tejto najzakladanejšej povinnosti zlyhali. Investorov uviedli do omylu tým, že im poskytli uistenia o bezpečnosti lietadiel 737 MAX, napriek tomu, že vedeli o závažných bezpečnostných obavách,“ uviedol v štvrtkovom vyhlásení predseda SEC Gary Gensler.

gulfstream
zdroj: Pixabay/Kim_R_Hunter

Orbánova pokuta pre Ryanair je o inom

Nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair zrušila niekoľko liniek cez Maďarsko a obmedzila lety na niekoľkých ďalších. Stalo sa tak v reakcii na niekoľko mesiacov trvajúci spor firmy s maďarskou vládou týkajúci sa osobitnej dane na neočakávané zisky leteckých spoločností.

„Namiesto rozšírenia svojej prítomnosti v Maďarsku, ako sme v budúcom roku plánovali na viac ako päť miliónov pasažierov, Ryanair zruší osem z predtým prevádzkovaných 53 liniek cez Budapešť a obmedzí frekvencie ďalších siedmich,“ uviedol generálny riaditeľ írskej spoločnosti Michael O’Leary. To zníži ročný objem pasažierov spoločnosti v Maďarsku zo 4,5 milióna na menej ako štyri milióny.

Rozhodnutie prišlo po tom, ako maďarská vláda v auguste vyrubila aerolinkám pokutu viac ako 750-tisíc eur za údajné porušenie ochrany spotrebiteľov.

Spoločnosť dostala pokutu po tom, ako zvýšila ceny leteniek v snahe vyrovnať sa s daňou, ktorú vláda zaviedla na takzvané „nadmerné príjmy“ pre rôzne firmy od aeroliniek až po banky.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá