Boháči vyzývajú „zdaňte nás, ľudstvo je dôležitejšie ako naše peniaze“

  • 83 boháčov podpísalo výzvu na vyššie zdanie milionárov a miliardárov
  • Prostredníctvom vyšších daní chcú pomôcť v boji s ekonomickými následkami pandémie vírusu COVID-19
  • Zdaňovanie bohatých si prajú politici, milionári aj bežní ľudia
bohatí ľudia
Pexels/Andrea Piacquadio
  • 83 boháčov podpísalo výzvu na vyššie zdanie milionárov a miliardárov
  • Prostredníctvom vyšších daní chcú pomôcť v boji s ekonomickými následkami pandémie vírusu COVID-19
  • Zdaňovanie bohatých si prajú politici, milionári aj bežní ľudia

Pandémia koronavírusu so sebou prináša aj vlnu solidarity. Skupina 83 milionárov a miliardárov sa podpísala za otvorený list, v ktorom vyzýva vlády po celom svete aby ich zdanili. „Nie, nie sme tí, ktorí sa starajú o chorých na oddeleniach intenzívnej starostlivosti. Nejazdíme so sanitkami, ktoré privedú chorých do nemocníc. Nedopĺňame police obchodov s potravinami ani nedodávame potraviny od dverí k dverám. Ale máme peniaze, máme ich veľa. Peniaze, ktoré sú dnes zúfalo potrebné, a ktoré budú v nasledujúcich rokoch naďalej potrebné, keď sa náš svet bude zotavovať z tejto krízy,“ napísali milionári.

Vo svojom liste vysvetľujú ekonomické i zdravotné dôsledky pandémie,  ktoré sa začali prejavovať už teraz. Zároveň uvádzajú, že oni sú tí, ktorí sa nemusia obávať o svoju prácu alebo domovy a netrpia nedostatkami žiadneho druhu, preto ich vlády majú zdaniť. „Tak prosím, zdaňujte nás. Je to správna voľba. Je to jediná voľba. Ľudstvo je dôležitejšie ako naše peniaze,“ píšu ďalej.

Pod výzvu sa podpísali milionári z USA a ďalších šiestich krajín, medzi ktoré patria boháči z Nemecka, Veľkej Británie, Dánska, Holandska, Nového Zélandu a Kanady. Medzi najvplyvnejšie mená patria potomkovia Disneyho klanu Abigail Disney a Tim Disney, spoluzakladateľ zmrzliny  Ben and Jerry’s Jerry Greenfield alebo režisér a scenárista Richard Curtis.

Zdanenie bohatých si prajú ľudia po celom svete

Zdanenie milionárov a miliardárov dlhodobo budí vášnivé diskusie po celom svete. Vyššie dane pre bohatých si prajú občania, politici aj samotní milionári. Podľa správy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) z roku 2018 si zdanenie bohatých praje v priemere 68 percent opýtaných. Prieskum robila organizácia na vzorke 22 000 tisíc ľudí z 21 krajín sveta.

Podobnú iniciatívu skúšali presadiť samotní milionári už v roku 2019, keď poslali výzvu, prostredníctvom, ktorej žiadali vyššie zdanenie. Za výzvu sa vtedy podpísal aj George Soroš.

Na Slovensku daň pre milionárov zaviedol Robert Fico v roku 2013. Ich daňové zaťažene stúplo z 19 percent na 25 percent, no napriek tomu nejde o prudké zdanenie. Finreport uvádza, že krajiny  Belgicko, Dánsko, Írsko, Japonsko, Fínsko,  Holandsko, Kanada, Luxembursko, Rakúsko a Švédsko majú nadstavené daňové zaťaženie pre vysoko príjmové osoby na úrovni okolo 50 percent.

V USA sa stalo zdanenie milionárov jednou z tém v politickom boji o demokratickú nomináciu. Veľkou zástankyňou zdaňovania bohatých je senátorka Elizabeth Warren a aj senátor Bernie Sanders. Téma zdaňovania sa teší veľkej podpore v progresívnom krídle demokratickej strany. Z vysokých politických kruhov USA je jej výraznou podporovateľkou kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortez.

Zdroje: Millionaires for Humanity, the Guardian, Finreport, OECD

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech