Bojíme sa ekonomickej krízy, trpíme. Slovenská ekonomika patrí medzi najotvorenejšie v EÚ

  • Slovenská ekonomika je štvrtou najotvorenejšou v Európskej únii
  • Sme závislí od exportu, ktorý sa počas COVID-19 zredukoval na minimum
HDP
Unsplash.com/Omid Armin
  • Slovenská ekonomika je štvrtou najotvorenejšou v Európskej únii
  • Sme závislí od exportu, ktorý sa počas COVID-19 zredukoval na minimum

Globálna pandémia spôsobila, že predpovede o ekonomickej kríze sa postupne napĺňajú. Najvýraznejšie by sme ich mali pocítiť po lete. Podľa analytičky Evy Sadovskej z WOOD & Company eviduje Slovensko už v prvom štvrťroku 2020 jeden z navýraznejších poklesov HDP v celej Európskej únii, píše portál Webnoviny.sk s odvolaním na agentúru SITA.

Keď je dobre, prosperujeme

„Dôvodom je, že sme malá, otvorená a proexportne orientovaná ekonomika. Typické prívlastky, ktoré sa používajú v súvislosti s našou ekonomikou hlavne v časoch recesie. Tak, ako sú v dobrých časoch dôvodom jej prosperity, v horších časoch sa stávajú jej Achillovou pätou,“ konštatuje to analytička WOOD & Company Eva Sadovská.

Úroveň otvorenosti slovenskej ekonomiky je aktuálne na čísle 185. Vyššiu má už podľa slov analytičky len Luxembursko, Malta a Írsko. Prvé spomínané nás prekračuje viac ako dvojnásobne, úroveň otvorenosti sa nachádza na čísle 382 % HDP.

Z krajín V4 je na tom Slovensko najlepšie. Za nami sa tesne doťahuje Maďarsko. Paradoxne najuzavretejšiu ekonomiku má práve najväčšia krajina, Poľsko. Na exporte nie sú už tak závislí, ako menšie krajiny EÚ. Viac sa orientujú na vlastnú produkciu a spotrebu.

Chceš jesť výrobky od lokálnych farmárov? Táto mapa ti ukáže, kde kúpiš domáci med či šťavnaté paradajky

„Vysoká otvorenosť je vítaná, hoci nie až natoľko omieľaná, v časoch priaznivého globálneho ekonomického vývoja. V takomto čase rastúci dopyt zo zahraničia po našich výrobkoch a službách znamená nielen rast produkcie, ale aj zlepšenie situácie na trhu práce. Na druhej strane v časoch ochladzovania či recesie dochádza k útlmu zahraničného dopytu po našich tovaroch a službách, čoho následkom je slabšia produkcia s rizikom negatívneho dosahu aj na trh práce. Čím väčšia otvorenosť ekonomiky, tým väčšia citlivosť na zmeny vonkajšieho prostredia,“ ozrejmila Sadovská.

Slovensko má niekoľko strategických partnerov, od ktorých závisí náš export. Takými sú podľa analytičky Nemecko, Česko, Francúzsko, Španielsko či susedné Rakúsko.  Z krajín V4 rast HDP hlási len Poľsko a Maďarsko. Je malý ale existuje, uzavrela analytička Sadovská. 

Najhoršie za 25 rokov

Také sú výsledky Eurostatu z prvého štvrťroku 2020. Problematike sa venoval euractiv.sk. Medzi jednotlivými členskými štátmi tak budú viditeľné výrazné ekonomické rozdiely. Dôvodom sú obmedzenia, ktoré sa museli koncom marca prijať v rámci celej EÚ, ale aj oblastne. 

HDP v eurozóne klesol o 3,8 percenta. „Ide o najväčší pokles od začiatku časového radu v roku 1995,“ píše sa v oznámení štatistického úradu, ktorý reprodukuje Euractiv. 

Podobná kríza, no menších rozmerov, už na Slovensku bola v rokoch 2008 a 2009. Tá poukázala na silnú zraniteľnosť slovenskej ekonomiky. Teraz nastala ďalšia. 

„Je potrebné vytvoriť vecné a systémové opatrenia na riešenie existujúcich a pretrvávajúcich problémov života spoločnosti, na prekonanie rizík a čeliť hrozbám, ktoré stoja pred ľudstvom v súčasnom v boji s pandémiou, ale hlavne v dôsledku nepredvídateľných klimatických zmien a ich dôsledkov pre terajšiu a budúce generácie,“ dodáva ekonóm Juraj Sipko a vraví, že slovenská ekonomika nie je dostatočne diverzifikovaná v porovnaní s podobnými ekonomikami vo svete, a preto je nebezpečne vystavená negatívnym dôsledkom z vonkajšieho prostredia.

Zdroje: webnoviny.sk, euractiv.sk, sav.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá