Bojíš sa vziať si hypotéku? Toto je 6 faktov, prečo to máš dnes najľahšie a najvýhodnejšie

  • Prinášame ti šesť dôvodov, prečo je dnes najlepší čas zobrať si hypotéku
  • Nie je to len o lacných úrokoch. Historicky máme najľahšiu cestu k „lacným“ peniazom
BeFunky-collage (2)
Unsplash/Skypark.sk
  • Prinášame ti šesť dôvodov, prečo je dnes najlepší čas zobrať si hypotéku
  • Nie je to len o lacných úrokoch. Historicky máme najľahšiu cestu k „lacným“ peniazom

Zadĺžiť sa na 30 alebo viac rokov nechce asi nikto z nás. Faktom však zostáva, že väčšina mladých ľudí je dnes odkázaná na získanie finančných prostriedkov prostredníctvom hypotéky od banky.

Pozri sa však niekoľko rokov dozadu a možno si uvedomíš, že dnes je skutočne ten správny čas zadĺžiť sa a získať svoju vlastnú strechu nad hlavou. Prečo je dnes ideálny čas požičať si od banky?

Nie je to preto, lebo sú banky solidárnejšie a chcú požičiavať viac, je to preto, lebo v minulosti si k peniazom prišiel omnoho ťažšie a celý proces trval omnoho dlhšie. Ponúkame 6 dôvodov, prečo je dnes omnoho jednoduchšie zadĺžiť sa.

1. Úroky sú najnižšie v histórii

Úroky zaujímajú každého. Tak ako banku, tak aj teba. Prečo? Banka zarába a ty platíš. Tieto úroky sú dnes historicky na najnižšej úrovni a sú dokonca jedny z najnižších v EÚ. Podľa údajov VÚB Banky sa úroky znížili počas posledných rokov z 13,5% ročne na súčasných 0,8% a nižšie.

Napríklad v roku 2011 bola priemerná úroková sadzba podľa VÚB banky na úrovni 4,88 % a v roku 2016 to bolo 1,86 %. Každým rokom sa úroky až dodnes znižovali.

Znížené úroky majú aj druhú stránku veci. Ekonomický analytik inštitútu INESS Juraj Karpiš si myslí, že Európska centrálna banka (ECB) svoje úroky pre banky znižuje umelo pod mieru inflácie, čo znamená, že umelo udržiava hladinu úrokov na nízkej úrovni.

„Aby som to ilustroval, ak si zoberiem hypotéku z banky a platím jej jedno percento, tak ak za tú hypotéku kúpim hocičo v ekonomike, tak medziročne narastie hodnota mojej kúpy o tri percentá. Ak by som to chcel predať, tak banke zaplatím stále to isté percento, ale zarobil som dve. Takže ja, dlžník, som zarobil dve percentá,“ vysvetľuje Karpiš.

2. Banky ti požičajú omnoho viac

Banky ti dnes požičajú omnoho viac peňazí, ako tomu bolo pred niekoľkými rokmi. V roku 2011 ti priemerne banka požičala vyše 53-tisíc eur, dnes je to takmer 84-tisíc eur. Môžu s tým súvisieť aj vyššie ceny nehnuteľností a vyšší dopyt po bývaní.

Ceny slovenských nehnuteľností v súčasnosti pokračujú v rýchlom raste napriek výraznému spomaleniu ekonomiky. Takzvané realizačné ceny, ktoré zverejňuje ŠÚ SR a Eurostat, narástli medziročne v roku 2019 až o 11,5 %. Rýchlejšie dražejú byty ako domy, no v ostatnom období najmä veľké 5-izbové a 3-izbové.

Najvýraznejší nárast vo výške hypotéky nastal v roku 2014, kedy narástla oproti roku 2011 až o 17 %. V roku 2014 paradoxne medziročne klesla cena nehnuteľností a impulzom, prečo si klienti brali vyššiu hypotéku, sa javí prekročenie psychologickej bariéry vo výške priemernej úrokovej sadzby, ktorá po prvýkrát klesla pod 3 %.

3. Hypotéku si v minulosti získal v priebehu mesiaca, dnes ju získaš za pár dní

V minulosti trvalo bankám poskytnúť hypotéku podstatne dlhší čas. Jej vybavovanie sa ťahalo aj mesiac a dôvodov bolo viacero. V minulosti sa všetky hypotéky spracovávali len na ústredí, dokumentácia sa vypracovávala manuálne, všetky doklady boli len v papierovej podobe a zasielali sa zo všetkých pobočiek poštou. Potvrdili nám to zástupcovia VÚB Banky.

Dnes máme procesy týkajúce sa hypoték automatizované, čo umožňuje rýchlejšie spracovanie niekoľkonásobne väčšieho počtu žiadostí ako v minulosti. Dokumentácia je generovaná priamo zo systémov banky, hypotéku môžeš riešiť na ktorejkoľvek pobočke.

4. Fixácia sa postupom času zvyšovala a dnes je na maxime

Fixácia úrokových sadzieb znamená, že ak si berieš úver s 1 percentným úrokom, ten istý úrok ti zostane aj po dobu fixácie, ktorá môže byť na 2, 5 alebo 10 rokov. Táto doba fixácie bola v minulosti nízka a preferovaná dĺžka fixácie bola na úrovni 1%. Dnes je preferovaná dĺžka fixácie 5%.

„Záujem klientov o konkrétny typ fixácie sa vyvíjal podľa toho, ako sa vyvíjali úrokové sadzby na trhu. Aktuálny trend sa posunul k dlhším fixáciám vzhľadom na skutočnosť, že úrokové sadzby sú aktuálne na historických minimách a klienti majú záujem fixovať tieto sadzby a teda aj nízke splátky na dlhšie obdobie,“  hovorí pre Startitup hovorkyňa VÚB Lucia Luptáková.

Tá ďalej zdôrazňuje, že rozhodnutie o type fixácie je výlučne na klientoch a ich finančnej situácii, resp. možnostiach. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že u klientov, ktorí majú rodinný rozpočet napätý (očakávajú založenie rodiny, výpadok príjmu), t. j. nemajú dostatočnú rezervu pre prípad, že sa ich splátka na ďalšie fixované obdobie zvýši, by si mali vyberať skôr dlhšie obdobie fixácie (napr. 5 rokov), počas ktorého majú istotu, že sa ich splátka nebude meniť.

Na druhej strane klienti, ktorí majú dostatočnú rezervu na splácanie hypotéky, neohrozí ich prípadné zvýšenie splátky, môžu vyberať aj kratšie fixácie (napr. 3 roky). Počítajú s tým, že sadzby budú klesať a klesať bude aj ich mesačná splátka. Netreba zabúdať ani na to, že v rámci výročia fixácie má klient možnosť realizovať zmeny na hypotéke bez poplatku. Môže predčasne splatiť časť, alebo aj celý úver bez poplatku.

5, Nebol lepší čas kúpiť si byt alebo dom, avšak ak predávaš, máš lepšiu pozíciu

V súčasnosti je na predaj alebo kúpu bytu najlepší čas. Predávajúci má však tak trochu výhodu, keďže na trhu je nedostatok bytov, obzvlášť novostavieb a dopyt po bytoch je vysoký. Tým pádom je omnoho väčšia pravdepodobnosť, že byt predáš rýchlejšie, ako kúpiš. Nemusí to tak plati vždy a je to veľmi individuálne. Potvrdil nám to aj odborník na reality Milan Čierťažský.

„Predávajúci majú vo vyjednávaní lepšiu východiskovú pozíciu. Kupujúci môžu naopak vyberať. Vo finále to znamená, že je celkom bežné, keď sa pôvodne komunikovaná ponuková cena ešte navyšuje. Nie každému sa to páči, no je to tak. Keď človek potrebuje nehnuteľnosť kúpiť, nech sa s tým radšej zmieri a pripraví sa na to. Ušetrí si tak niekoľko nových šedín,“ radí Čierťažský potenciálnym kupcom.

6. Kríza nám tento rok nehrozí

Poslednú dobu počúvame často o realitnej bubline a o kríze, ktorá by mohla na realitnom trhu prísť. Odborník na reality si to nemyslí a tento rok krízu nepredpokladá.

„Môj osobný názor je však ten, že v tomto roku sa na realitnom trhu nič zásadné neudeje. Ekonomike sa naďalej darí, hypotéky sú stále výhodné, bytov je stále málo a ľudia chcú stále bývať. Nič preto nenasvedčuje tomu, že by sa na Slovensku malo v tejto veci niečo meniť, už vôbec nie praskať nejaká bublina,“ ubezpečuje ľudí Čierťažský.

Súčasne však hovorí, že vždy je tu možnosť, že sa stane niečo zásadné mimo našich hraníc, čo však v konečnom dôsledku ovplyvní aj situáciu u nás.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá