Bola aj tvoja myseľ unesená modernými technológiami?

  • Po prečítaní tohto článku už zrejme na internet a slobodu, ktorú ti prináša nebudeš pozerať rovnako. Vzbura robotov. Technológie sa ľudstvu vymknú z rúk. Takéto scenáre sme doposiaľ poznali iba zo sci-fi kníh, či filmov. Neboli však autori ako Karel Čapek, George Orwell či Alex Garland naozaj prorokmi skazy, ktorú technológie prinášajú?
1
  • Po prečítaní tohto článku už zrejme na internet a slobodu, ktorú ti prináša nebudeš pozerať rovnako. Vzbura robotov. Technológie sa ľudstvu vymknú z rúk. Takéto scenáre sme doposiaľ poznali iba zo sci-fi kníh, či filmov. Neboli však autori ako Karel Čapek, George Orwell či Alex Garland naozaj prorokmi skazy, ktorú technológie prinášajú?

Včera som si sadol za počítač. Hovorím si, že ešte napíšem článok, potom poupratujem a zacvičím si. Spomenul som si však, že na Facebooku ma kamarát pozýva na jednu udalosť. Rýchlo si teda preverím, kedy sa koná a šup späť do práce. O pol hodinu sa pristihnem, ako pozerám futbalové videá, čítam si statusy a vediem vášnivé diskusie prostredníctvom Facebook chatu. Moje plány zrazu padli. Nemám dostatok času, musím sa s tým zmieriť. Bol si už aj ty takto unesený modernými technológiami??

Sociálne siete nám pomáhajú efektívne komunikovať so známymi, zdieľať a prijímať informácie, či hľadať nové záujmy. Vykazujú však aj obrovskú dávku závislosti. Prečo je to tak? Sociálne siete dokonale využívajú to, ako funguje naša myseľ. Podobne, ako výherné automaty.

Automaty majú vysoký potenciál pre vytvorenie závislosti, pretože využívajú systém náhodnej odmeny. Milujeme byť odmeňovaní. Ak však dostaneme zakaždým presne to, čo sme chceli, odmena pre nás zovšednie, stane sa samozrejmosťou. Naopak, ak niekedy odmenu dostaneme a niekedy nie, sme ochotní snažiť sa stále viac, aby sme si ju zaslúžili. Každé zatiahnutie páčky automatu predstavuje dávku napätia. Vyhrám alebo nie? Potom príde veľká radosť z výhry, či sklamanie z prehry. Automaty hráčov takto držia v neustálom emocionálnom napätí.

gambling-602976_960_720

Menej ľudí si však uvedomuje, že podobne ako hracie automaty, aj sociálne siete dokážu prevziať moc nad ľudskými emóciami. Naozaj si plánoval otvoriť Facebook päťkrát za poslednú polhodinu? Bolo to tvoje vlastné racionálne rozhodnutie? Koľko ľudí dalo like mojej novej profilovej fotke? Odpísalo mi to sexy dievča? Pridal si ma do priateľov? Facebook nás neustále drží v napätí. Niekedy odmenu dostaneme, inokedy nie. Facebook dokonca dokáže ovplyvniť to, koľkým ľuďom sa naša profilová fotka zobrazí, a teda koľko likov dostane. Neustále striedanie odmeny a „neúspechu“, pôsobí na ľudský mozog podobne ako hrací automat. Máme pocit, že riešime niečo naozaj dôležité. Je to však skutočne tak?

Moderné technológie taktiež ovplyvňujú naše správanie tým, že nám dajú takzvaný „falošný výber“. Otvoríme Facebook a máme na výber skontaktovať sa s priateľmi, ktorí práve sú online. Ktorého z nich si vyberieme? Zabúdame potom však na tých, ktorým stačí zavolať a sú pripravení sa s nami stretnúť. To, čo sa deje okolo nás, názory o svete, si budujeme na základe pár správ, ktoré sa k nám dostanú prostredníctvom masmédií. A keď sa chceme rozhodnúť, ako stráviť večer, opäť na to máme internet, kde si nájdeme zoznam reštaurácii a barov, ktoré sú práve otvorené. Vyberáme z možností, ktoré nám internet ponúkne. A zabúdame potom na to, že sa môžeme ísť aj prejsť do parku alebo zabaviť do divadla.

computer-663046_960_720

Moderné technológie sú ohromné nástroje ľudstva. Neuveriteľným spôsobom nám uľahčujú život. Stačí si len predstaviť, ako by na vás pred tristo rokmi pozerali naši predkovia, keby ste im povedali, že sa dokážete rozprávať s niekým, kto je na druhej strane zemegule, že ho môžete vidieť na obrazovke alebo že za ním za niekoľko hodín pricestujete. Moderné technológie sú dnes už neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Sú s nami pri každom našom nádychu a výdychu. O to nevyhnutnejšie je dať si pozor na to, či riadime my ich alebo ony nás.

Zdroj: https://medium.com/@tristanharris/how-technology-hijacks-peoples-minds-from-a-magician-and-google-s-design-ethicist-56d62ef5edf3#.rhjtolneo

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech