Bola to „chyba úsudku“. Djokovič priznal, že sa po pozitívnom teste stretol s novinárom

  • Chybu si priznáva a tvrdí, že termín rozhovoru mal preložiť
  • Chyba vo formulári je vinou agenta, ktorý sa ospravedlňuje
Novak Djokovic
TASR/AP/ Andy Brownbill
  • Chybu si priznáva a tvrdí, že termín rozhovoru mal preložiť
  • Chyba vo formulári je vinou agenta, ktorý sa ospravedlňuje

Novak Djokovič sa priznal, že minulý mesiac porušil pravidlá karantény a označil to za „chybu úsudku“. Domnienky celého sveta potvrdil v stredu na Instagrame, kam napísal, že sa stretol s novinárom pri rozhovore dva dni po tom, čo mal 16. decembra pozitívny výsledok testu na koronavírus.

„Prijímam, že som mal termín preložiť,“ píše na sociálnej sieti. Jeho činnosť začala skúmať austrálska vláda, keď zvažovala, či ho deportovať.

Stretol sa s jedným novinárom

V príspevku na Instagrame tvrdí, že 14. decembra bol na basketbale. Neskôr sa dozvedel, že hru si bolo pozrieť viacero ľudí, ktorí majú pozitívny výsledok, a preto si test aj sám urobil. 16. decembra si podľa vlastných slov urobil antigénový test, ktorý vyšiel negatívne. V ten deň mal podstúpiť aj PCR test.

Na druhý deň, 17. decembra, sa zúčastnil na tenisovom podujatí, pred ktorým si tiež urobil antigénový test. Tvrdí, že bol rovnako negatívny. „Nemal som príznaky a cítil som sa dobre. Pozitívny výsledok PCR testu som dostal až po podujatí.“

Na druhý deň, 18. decembra, keď o svojej pozitivite vedel, mal ešte jeden rozhovor. Djokovič tvrdí, že všetky ostatné rozhovory v ten deň zrušil. Ponechal len jedno stretnutie s novinárom, pretože ho vraj nechcel sklamať. Píše však, že po celý čas dodržiaval odstup a na tvári mal rúško. To si zložil len počas fotenia, približuje.

V čestnom vyhlásení, ktoré predkladal federálnemu obvodnému súdu, však tvrdil, že bol testovaný aj diagnostikovaný 16. decembra, informuje The Guardian.

Chybu vo formulári ma na svedomí agent

V príspevku sa tiež vyjadril k chybe v cestovnom formulári, ktorý pri vstupe do Austrálie predkladal. Chybu mal urobiť jeho agent, ktorý podľa slov tenistu omylom vyznačil zlé okienko.

Chybná časť formulára sa týkala nedávnej cestovateľskej histórie. V ňom bolo uvedené, že 14 dní pred príchodom do Austrálie nikam necestoval.

Medializované správy však naznačujú, že pred cestou cestoval do Srbska a do Španielska: „Môj agent sa úprimne ospravedlňuje za administratívnu chybu. Zaškrtol nesprávne políčko,“ píše hráč. „Bola to ľudská chyba a určite nie úmyselná.“

zdroj: Facebook/ Novak Djokovic

„Môj tím už austrálskej vláde poskytol dodatočné informácie na objasnenie tejto záležitosti,“ dodal v príspevku Novak Djokovič. V utorok austrálski imigrační úradníci vyhlásili, že vyšetrujú, či neuviedol „nepravdivé vyhlásenie“, čo by bolo dôvodom na zrušenie víz.

Tenista dostal výnimku na samotnom turnaji, stopku mu však dala hraničná kontrola. Vo svojom vízovom formulári totiž uviedol, že sa očkovať nemôže. Umiestnili ho do karanténneho zariadenia, z neho sa však vďaka vyhratému súdu dostal.

Jeho štart na Australian Open však stále nie je istý, sú tu napríklad pochybnosti o jeho prekonaní koronavírusu. Ako upozorňuje Sydney morning herald, dátumy na vytlačených a elektronických dokladoch o pozitívnom teste zo 16. decembra nesedia. Djokovič tak vôbec nemusel byť pozitívny v polovici decembra, ako tvrdí.

Jeho príspevok podnietil zo strany úradníkov nové vyšetrovanie, informuje BBC. Djokovič, ktorý proti Covidu-19 nie je zaočkovaný, stále dúfa, že sa mu budúci týždeň podarí obhájiť titul na Australian Open.

Djokovičovi zrušili víza 6. januára, krátko po príchode do krajiny, čím si tenista vyslúžil pozornosť celého sveta. Problémom bola otázka o výnimke z očkovania, ktorá mu samotný vstup umožnila. Toto rozhodnutie však sudca krátko na to zrušil a v pondelok nariadil jeho prepustenie zo zadržania.

Vláda však ďalšie kroky stále nevylúčila. Nateraz preto zostáva možnosťou, že mu minister pre imigráciu víza druhýkrát zruší, a to aj pár dní pred turnajom.

Tohtoročné Australian Open sa začína 17. januára a ak sa Djokovič zúčastní a vyhrá, tak sa stane najúspešnejším mužským hráčom v histórii.

Zdroje: BBC, The Guardian, Instagram/Djokernole, SydneyMorningHerald

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie