Boli sme si zacvičiť vo fitku a toto sú obmedzenia, ktorým sa po novom nevyhneš

  • Permanentky, ktoré si si zakúpil pred zatvorením fitnescentier, sa predlžujú o dobu, kedy boli telocvične zatvorené
  • Dnes sú otvorené prvý deň a mnohí si už k cvičeniu cestu našli
  • Majitelia však predpokladajú najväčšie návaly práve po skončení pracovnej doby a k večeru
fitko
Dobrá nálada vo fitnescentrách nechýba. Trénerom ani cvičencom nové opatrenia problém nerobia. Dôležitý je pre nich opäť návrat k starému aktívnemu režimu. FOTO: Startitup
  • Permanentky, ktoré si si zakúpil pred zatvorením fitnescentier, sa predlžujú o dobu, kedy boli telocvične zatvorené
  • Dnes sú otvorené prvý deň a mnohí si už k cvičeniu cestu našli
  • Majitelia však predpokladajú najväčšie návaly práve po skončení pracovnej doby a k večeru

Dnes sa otvorili brány takmer všetkých slovenských fitnescentier. Ešte pred pár týždňami sa v rámci Únie fitnescentier Slovenska rozbehli debaty o tom, že ak sa posilňovne v najbližších dňoch otvoria, nepredpokladá sa zvýšený záujem klientov. Nielen zo strachu, skôr z potreby cvičiť na otvorenom priestranstve. 

Ráno však niekoľko desiatok ľudí do obľúbených fitiek napochodovalo, nemohli sa dočkať. Pri zvýšených bezpečnostných a hygienických opatreniach si zacvičili a pomaly sa vracajú k rutine spred korony. Boli sme aj my.

zdroj: S novými pravidlami sa obnovili aj možnosti využiť pri cvičení osobného trénera. FOTO: Startitup

Dezinfekcia a odporúčanie nosiť rúška

Všetky prevádzky zariadení starostlivosti o telo sú povinné dodržiavať niekoľko pravidiel. Zamestnanci bez výnimky musia mať prekrytú tvár ochranným rúškom a niektoré fitnescentrá to odporúčajú aj cvičencom.

Zároveň im plynie povinnosť viesť si evidenciu o návštevníkoch prevádzky, teda o cvičiacich osobách. V prípade výskytu nákazy u pacienta bude tak jednoducho dokázateľné, kde sa pacient nakazil a prevádzka tak bude môcť urobiť všetky potrebné opatrenia na to, aby sa vírus nešíril ďalej. 

Pravdou je, že starostlivosť o svoje telo v podobe cvičenia vykonávajú prevažne zdraví ľudia, ktorí dbajú nielen o fyzickú, ale aj psychickú pohodu. Preto je viac-menej vylúčené, aby sa chorý človek vyskytol vedľa teba napríklad na bežiacom páse. 

V každom jednom fitku musí byť zákazníkovi dostupná dezinfekcia a papierové obrúsky. Nemusíš mať strach dotknúť sa pomôcok na cvičenie ani žiadnych kontaktných plôch, pretože majiteľom plynie povinnosť zabezpečiť dezinfekciu s virucídnym účinkom. 

zdroj: Pri vstupe, v blízkosti pomôcok na cvičenie aj v šatniach nesmie chýbať dezinfekcia s virucídnym účinkom. FOTO: Startitup

Mňa vítal ráno oznam vylepený na dverách. Stál na ňom dvomi vetami napísaný maximálny počet osôb, ktoré sa v prevádzke môže nachádzať spolu s povinnosťou nosiť rúško, pokiaľ necvičím. 

Pocit vrátiť sa po viac ako dvoch mesiacoch do telocvične, v ktorej okrem mňa cvičilo ďalších 7 ľudí, bol zvláštny. Nemala som strach, skôr rešpekt. Chodím na skupinové tréningy, kde zvyklo byť v telocvični s rozlohou 90 štvorcových metrov 15 žien.

Miestnosti sa trochu uvoľnili, stroje sa posunuli na povinné bezpečnostné vzdialenosti a každý cvičenec mal po tom, ako docvičil, povinnosť vydezinfikovať si vlastný priestor. Dezinfekcie s rozprašovačom a jednorazové utierky boli rozmiestnené doslova na každom rohu.  

zdroj: Fitnescentrum Fit Up ponúklo svojim zákazníkom možnosť platiť si členské aj počas koronakrízy. Pomohli im tak predísť ušlému zisku,. Teraz čerpajú z úspor, ktoré investovali. FOTO: Startitup

Do telocvične si nezabudni priniesť vlastný uterák a fľašku s vodou. Pokiaľ nemáš inú možnosť, môžeš si v takmer každej prevádzke zakúpiť aj balený nápoj.

Sme disciplinovaní?

Do reálneho života sa vraciame postupne a s rešpektom. Preto sa snažíme dodržiavať telesné rozostupy, nepodávame si ruky a ani vo fitku sa s kamarátmi neobjímame. Akosi prirodzene.

Dávame si pozor na rozostupy a sme k sebe ohľaduplní. Pravdepodobne si uvedomujeme vzácnosť toho, že opäť môžeme cvičiť a že posilňovne vyvinuli aktivitu a iniciatívne dezinfikujú, pri kontakte so zákazníkom nosia rúška a na ich nosenie ťa mnohokrát aj upozornia.

V priestoroch šatní ťa na umývadlách čaká dezinfekcia a namiesto klasických uterákov jednorazové utierky. 

Zamestnancov na recepcii oddeľuje od zákazníka ochranné sklo, chránené sú teda obe strany. 

zdroj: Recepcia je prvým kontaktom so zákazníkom. Zamestnanci operatívne riešia požiadavky ľudí o predĺženie permanentiek a odpovedajú na otázky o bezpečnostných pravidlách, ktoré vo fitkách oddnes platia. FOTO: Startitup

Kardio teraz vyzerá tak, že hoci nie je povinnosť využívať len každý druhý bežiaci pás či iný prístroj, ľudia to tak nejak intuitívne stále robia. Časové obmedzenia neexistujú. Pokiaľ nemáš v rámci skupinového cvičenia limitovanú hodinu na výkon tvojej športovej aktivity, môžeš tam stráviť ľubovoľný čas. Tréneri však z vlastnej skúsenosti hovoria, že fyzicky nikto viac ako 2 hodiny v telocvični netrávi. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech