Bolťáci nechcú povedať, koľko kolobežiek ľudia zničili a pokradli. Pracujú na novom systéme parkovania

  • Kolobežky Bolt prišli na Slovensko iba v apríli ako odpoveď na koronakrízu
  • Okrem centra Bratislavy sa nachádzajú už aj v Košiciach
  • Nájsť ich môžeš v strede chodníka aj na ceste, problémy sú aj s poškodením alebo zmiznutím
  • Kolobežky Bolt prišli na Slovensko iba v apríli ako odpoveď na koronakrízu
  • Okrem centra Bratislavy sa nachádzajú už aj v Košiciach
  • Nájsť ich môžeš v strede chodníka aj na ceste, problémy sú aj s poškodením alebo zmiznutím

To, že ťa Bolt neprepraví už iba autom, ale aj kolobežkou, si zrejme už postrehol. Firma priniesla kolobežky do Bratislavy a do Košíc, odvtedy sa však vytvorilo veľké množstvo problémov, ktoré spôsobujú najmä nezodpovední užívatelia a nevyhradené miesta na parkovanie.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Nezaujimavy (@nezaujimavy),

Čo musíš vedieť

Ak chceš využiť službu Bolt kolobežiek, musíš mať v telefóne stiahnutú aplikáciu a v nej pridanú platobnú kartu. Na mape, ktorá sa ti v aplikácii zobrazí, môžeš vidieť všetky dostupné kolobežky. Ak sa bojíš, že ťa niekto predbehne, kolobežku je možné zarezervovať si na 3 minúty, kým sa k nej dostaneš. 

Pre odomknutie naskenuješ QR kód, zaplatíš zaň 50 centov a za každú ďalšiu minútu platíš 15 centov. Kolobežku si môžeš požičať aj na celý deň za 25 eur. Po jazde klikneš na tlačidlo „ukončiť jazdu“ a zaparkuješ ju kdekoľvek na vhodnom  mieste, ktoré sa nenachádza v červenej zóne. Inak môžeš dostať pokutu vo výške 30€.

Zdá sa, že na tom nie je nič zložité. Spojíš príjemné s užitočným, nemusíš sa tlačiť v MHD alebo stáť v dopravnej zápche v aute. Napriek tomu niektorým ľuďom tento spôsob prepravy nedá spávať. Nielenže vzniká problém pri parkovaní kolobežiek, ktoré sa často nájdu v strede chodníka, či na ceste. Sú aj takí, ktorí cudzí majetok nevedno prečo poškodia.

zdroj: Facebook/Andy Tothova‎

Našťastie ich dizajn a konštrukcia sú zamerané na modularitu, čo z nich robí najlepšie opraviteľné kolobežky na trhu. Starostlivosť o ne má na starosti logistický partner Boltu, ktorý denne dohliada na ich pravidelnú údržbu a dobíjanie. 

Bolt štatistiky nekomentuje

V uliciach Bratislavy sa nachádza niekoľko stoviek elektrických kolobežiek. Ich počet je možné meniť podľa momentálneho záujmu užívateľov. Aj to vytvára problém s parkovaním, čo sa však spoločnosť snaží riešiť. 

Pravidelne diskutujeme s magistrátom už od počiatku našich plánov na spustenie služby v Bratislave. Jednou z tém, o ktorej komunikujeme, je práve aj problematika parkovania. Momentálne s magistrátom plánujeme zavedenie doporučených miest pre parkovanie, ktoré budú viditeľné v aplikácii,“ povedal pre Startitup regionálny manažér spoločnosti Bolt pre strednú Európu Roman Sysel.

zdroj: TASR/Dano Veselský

K štatistikám o tom, ako často ľudia túto službu využívajú, aké sú tržby alebo o presných počtoch poškodených kolobežiek sa spoločnosť odmietla vyjadriť. 

Presné počty zničených alebo poškodených kolobežiek momentálne nechceme komentovať. Evidujeme aj stratené a hlavne poškodené kolobežky. Vďaka spolupráci s občanmi mesta, ktorí sa na nás obracajú s informáciami o nájdených kolobežkách a polícii sa nám mnoho takých podarilo získať späť. Jedného páchateľa sme už našli a spolupracujeme s políciou na ďalšom postupe, tak ako aj pri získaných dôkazoch o ďalších páchateľoch,“ hovorí manažér.

Tak ako každá služba, aj táto je určená pre ľudí, navyše je to benefit moderného mesta. Preto je nepochopiteľné správanie ľahkovážnych užívateľov, ktorí s cudzím majetkom zaobchádzajú bez akýchkoľvek zábran a nezodpovedne ho ničia či dokonca kradnú. 

Spoločnosť Bolt však verí, že sa podobné incidenty budú opakovať stále menej. „Žiadame obyvateľov Bratislavy, aby na e-mail [email protected] nahlásili poškodené kolobežky, ktoré nájdu,“ dodal Sysel.

Zdroje: fony.dnes24.sk, bolt.eu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech