Boostni svoj imunitný systém prirodzenou cestou vďaka týmto 6 tipom

  • Popracovať na svojej imunite sa v tomto období oplatí viac než kedykoľvek predtým
  • Ak chceš urobiť niečo pre svoje zdravie, inšpiruj sa týmito 6 tipmi
imunita
Unsplash/Alexandra Lowenthal
  • Popracovať na svojej imunite sa v tomto období oplatí viac než kedykoľvek predtým
  • Ak chceš urobiť niečo pre svoje zdravie, inšpiruj sa týmito 6 tipmi

Ocitli sme sa v dobe, kedy si mnohí uvedomili, že zdravie je to, čo je v našom živote absolútne najdôležitejšie. Ak by si sa rád dozvedel zopár tipov, ako boostnuť svoju imunitu úplne prirodzenou cestou, si na správnej adrese.

#1 Vzdaj sa fajčenia

Dôvodov, prečo to spraviť, sú stovky, avšak postačiť by ti mal už len tento jediný – viaceré štúdie, okrem iných aj táto, dokázali, že u fajčiarov je riziko chytenia nejakej infekcie vyššie, než u ľudí, ktorí sú nefajčiarmi. Rovnaká štúdia tiež potvrdila, že v prípade nejakého pľúcneho ochorenia je u nich priebeh oveľa ťažší.

#2 Dopraj si dostatok spánku

O tom, aký dôležitý je spánok pre celý náš organizmus, ani netreba hovoriť. Významne vplýva nielen na náš fyzický, ale aj na náš psychický výkon. K veľmi zaujímavému zisteniu však prišla táto štúdia, ktorej výsledky ukázali, že účinok vakcíny proti chrípke bol podstatne nižší u ľudí, ktorí trpia nespavosťou. Dopriať si aspoň 7 hodín neprerušovaného spánku je preto alfou a omegou dobre fungujúcej imunity.

#3 Neprežeň to s cvičením

Pravidelný pohyb je samozrejme veľmi dôležitý, a už len niekoľko minút ľahkého cvičenia denne môže tvoj imunitný systém naozaj boostnuť. Daj si však pozor na to, aby si to neprehnal. Niektoré štúdie totiž poukazujú na to, že ak budeš denne cvičiť viac ako 1,5 hodiny, pričom tvoj tep sa zvýši v priemere o 75 %, tvoju imunitu by to, paradoxne, znížilo, a bol by si citlivejší na rôzne infekcie či zápaly. Cvičenie si teda určite dopraj, no ak si chceš ochrániť imunitu, práve teraz zrejme nie je čas na nejaké skokové vrcholové výkony. Ak chceš na intenzite cvičenia pridávať, rob to postupne a pomaly.

zdroj: Unsplash/Scott Broome

#4 Ovládni svoj stres

Ako upozorňuje aj nasledovná štúdia, pri strese sa produkuje kortizol, ktorý doslova požiera náš imunitný systém. Veľa ľudí je teraz v strese kvôli svojej práci, kvôli svojmu zdraviu, kvôli zdraviu svojich blízkych či kvôli rôznym opatreniam, no stresovať sa je pre tvoje zdravie jednou z najhorších vecí vôbec. Snaž sa preto svoj stres ovládnuť a zahnať ho činnosťami, pri ktorých sa od všetkých problémov odreaguješ.

Chýba vám Vitamín C? Skúste týchto 5 čerstvých potravín a C-itrusový šalát!

#5 Obmedz konzumáciu alkoholu

Niektorým pri strese pomôže prechádzka so psom, iným telefonát s niekým blízkym, ďalší zas v strese siahajú po poháriku. Ako však ukazuje aj táto štúdia, ide o veľmi zlý nápad, nakoľko nadmerné požívanie alkoholu zvyšuje náchylnosť na infekcie. Ak si teda sem-tam nejaký pohárik dopraješ, pi hlavne v tomto období s mierou.

#6 Nezabúdaj na vitamíny

V posledných dňoch sa hovorilo najmä o vitamíne D, a to nie náhodou. Prečítať si o jeho účinkoch môžeš napríklad v tomto našom článku. Veľmi dôležitými sú však v tomto období napríklad aj zinok, horčík či vitamín C. Dávku vitamínu C si môžeš podľa odporúčania National Academy od Medicine pokojne zvýšiť aj na 2 000 mg denne, pri zinku je maximálna odporúčaná dávka 40 mg a pri horčíku je to 400-800 mg rozdelených do 2-3 denných dávok.

Pracuješ v tomto období viac na posilnení svojej imunity?

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov/, ncbi.nlm.nih.gov, journals.physiology.org, aacijournal.biomedcentral.com, ncbi.nlm.nih.gov

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech