VEDCI: Vitamín D je doslova prelomový pri koronavíruse. Pacienti s jeho dostatkom mali o 52% menšiu úmrtnosť

  • Dostatok vitamínu D pomáha imunitnému systému bojovať s chorobami
  • Koronavírus najviac škodí ľuďom, ktorí majú nedostatok vitamínu D
  • Dostatok vitamínu D pomáha aj v prevencii pred COVID-19
testovanie na koronavírus
TASR/František Iván
  • Dostatok vitamínu D pomáha imunitnému systému bojovať s chorobami
  • Koronavírus najviac škodí ľuďom, ktorí majú nedostatok vitamínu D
  • Dostatok vitamínu D pomáha aj v prevencii pred COVID-19

Ak má pacient s koronavírusom nedostatok vitamínu D, je pravdepodobnejšie, že zomrie. Naopak, ak ho má dostatok, jeho šanca na prežitie sa zvyšuje až o 50 percent. Ukázala to štúdia Univerzity v Bostone.

Hospitalizovaní pacienti, ktorí mali dostatok vitamínu D v organizme, mali výrazne nižší podiel komplikácií pri ochorení COVID-19, ako napríklad bezvedomie, hypoxia (keď telu chýba kyslík) a napokon aj smrti. Mali tiež v krvi nižšiu koncentráciu zápalového markeru (C-reaktívny proteín) a vyšší počet lymfocytov, teda imunitných buniek.

552 nových prípadov koronavírusu na Slovensku. Piatok zlomil rekord, prichádzajú nové opatrenia

„Táto štúdia poskytuje priamy dôkaz, že dostatok vitamínu D redukuje komplikácie, vrátane cytokínovej búrky (najhoršia a najsmrteľnejšia reakcia tela na koronavírus, ktorá často zabije pacienta skôr ako vírus samotný, pozn. red.) a napokon aj smrti,“ uvádza autor štúdie Michael F. Holick, PhD, profesor medicíny, fyziológie, biofyziky a molekulárnej medicíny.

Dr. Holick sa stal známym vďaka svojmu výskumu koronavírusu a vitamínu D. Podľa jednej z jeho štúdií je vitamín D aj slušnou prevenciou. Ľudia s dostatkom tohto vitamínu majú až o 51 percent nižšiu šancu, že sa u nich rozvinie ochorenie COVID-19. Vitamín D najlepšie získaš vystavovaním svojej pokožky slnku, alebo zo stravy- mäsa, rýb, vajec, aj rastlinných tukov. Nedostatkom vitamínu D trpia obvykle starší ľudia a ľudia s tmavšou pleťou, vrátane černochov a hispáncov. Najmä v USA sú tieto skupiny najviac ohrozené koronavírusom.

Zdroj: BostonUniversity

Najnovšie video

Najnovší podcast

Plavíš sa a na brehu horí ľudské telo, vedľa toho stojí krava. India je šialená

Najnovšie