Boris Kollár si vydupal 333 eur na každé dieťa v núdzi. Nebudú to však „helikoptérové peniaze“

  • Objavil sa konflikt, ktorý mohol opäť spustiť koaličnú krízu
  • Poslanci od Borisa Kollára sa totiž chystali hlasovať s opozíciou, ide o porušenie koaličnej dohody
  • Vláda nakoniec priniesla vlastný návrh, podporu nedostanú všetci
Boris Kollár
TASR/Jakub Kotian
  • Objavil sa konflikt, ktorý mohol opäť spustiť koaličnú krízu
  • Poslanci od Borisa Kollára sa totiž chystali hlasovať s opozíciou, ide o porušenie koaličnej dohody
  • Vláda nakoniec priniesla vlastný návrh, podporu nedostanú všetci

Vláda Eduarda Hegera sa opäť otriasala v základoch. Tentokrát za to mohol Boris Kollár, ktorého poslanci sa chystali hlasovať za návrh opozičných poslancov z okolia Petra Pellegriniho. Ide o návrh na jednorazový pandemický príspevok vo výške 300 eur na nezaopatrené dieťa.

Poslanci z koaličnej strany Sme rodina tvrdia, že o tomto návrhu hovorili aj na koaličnej rade, informovala TASR. „My sme žiadali, aby vláda prišla s vlastným návrhom, vláda so žiadnym návrhom neprišla. Ja osobne budem hlasovať za tento návrh zákona,“ vyhlásil predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pečolinský. Na porušovanie koaličnej dohody upozornila poslankyňa Jana Bittó Cigániková. „Určite to budeme riešiť na koaličnej rade. Myslím si, že vieme ako koalícia podať naozaj systémový návrh, ktorý pomôže rodinám, a nie jednorazovú náplasť, ktorá sa nedá nazvať inak ako populizmom,“ povedala.

Ďalší konflikt uhasili

Kvôli vzniknutej situácii bolo prerušené rokovanie vlády. Na vládu prišli aj predsedovia klubov Anna Zemanová (SaS), Jana Žitňanská (Za ľudí) a aj Michal Šipoš (OĽaNO). Podľa Remišovej prebieha koaličná rada k tomu, že Sme rodina porušuje koaličnú zmluvu, keď chcú hlasovať s opozíciou, píše Denník N.

„Chceme pomáhať tým, ktorí to najviac potrebujú,“ povedal premiér Eduard Heger. „Prichádzame s adresnou pomocou, a chceme pomôcť čiastkou 333 na jedno dieťa,“ povedal Heger. Návrh sa chystajú predložiť v najbližších mesiacoch.

Je podľa teba táto pomoc férová?

Podľa Kollára bolo zlepšenie situácie pre rodiny podmienkou, aby po minulej kríze zostali vo vláde. „Áno, teraz sme sa dohodli, ako to urobíme,“ povedal. Podľa neho by nemal problém podporiť opozíciu, ale procesy v parlamente sú veľmi dlhé. Vládny návrh by mal do rodín priniesť peniaze už do leta.

Návrh strany Hlas obsahoval príspevok 300 eur na každé dieťa, Boris Kollár však nesúhlasil s tým, aby šlo o tzv. „helicopter money“, teda aby sa príspevok rozdával plošne, každému dieťaťu bez rozdielu. Peniaze získajú podľa Kollára tí, ktorí to najviac potrebujú, nie všetci. „Prečo by som mal ja dostať 3-tisíc eur,“ pýtal sa Kollár. Okrem iného poďakoval svojim koaličným partnerom. 

Pomoc nedostanú všetci

Peniaze by mali do rodín prichádzať postupne. V prvej fáze dostanú podporu 333 eur len rodiny, ktoré sú v hmotnej núdzi.

„Rozmýšľali sme nad tým, ktorým vieme peniaze vyplatiť čo najskôr,“ povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Malo by ju tak získať viac ako 40-tisíc detí. Ďalšie rodiny by mali peniaze dostať na jeseň, presná špecifikácia sa ešte bude definovať. Bude sa však musieť meniť aj zákon, preto bude táto podpora trvať.

Podľa Krajniaka by nebolo fér, keby peniaze dostali všetky deti.  

Zdroje: Denník N, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech