Braňo Mojsej o Slovákoch: Alkoholika zastaví až nemocničné lôžko

  • Do Diskusného klubu so Šimonom prijal pozvanie Braňo Mojsej
  • Spevák a laický terapeut na Mojsej Clinic
  • Do Diskusného klubu so Šimonom prijal pozvanie Braňo Mojsej
  • Spevák a laický terapeut na Mojsej Clinic

Hosťom rozhovoru je spevák a laický terapeut Braňo Mojsej. Už roky sa po búrlivej minulosti venuje pomoci ľuďom so závislosťou na alkohole, drogách či liekoch. Počas korony stúpla práve spotreba alkoholu a aj v Mojsej Clinic zaznamenali 3-krát viac žiadostí o pomoc. Ide najme o tzv. hladinkárov, ktorý sa naučili si zo zvyku naliať a potrebujú vždy doplniť hladinu alkoholu v krvi. Vravia, že bez toho to už nie sú oni a dostavia sa aj abstinenčné príznaky.

Alkohol je cestou do záhuby. Toto sa deje v tvojom mozgu, keď si myslíš, že po poháriku ti je lepšie

Hladinkár 

Mojsej tvrdí, že počas pandémie sa dopyt po službách kliniky strojnásobil, občania vraj neváhajú kontaktovať a vyhľadať pomoc. Pýtajú sa ako zakročiť pri užívaní alkoholu, či iných drog. Zaznamenali obrovský nárast.

Podľa jeho slov odkedy začala pandémia, ktorá stále pretrváva, ľudia začali oveľa viac konzumovať alkohol. Spravili si ľudia skonzumovania alkoholu totiž rituál. Občania, ktorí pracujú z domu si vraj pri počítači zvyknú nalievať pohárik akéhokoľvek alkoholu. 

mojsej
zdroj: Instagram/Mojsej Clinic

Po čase to môže viesť k otázke, či to nutkanie treba zastaviť. K uplynulému roku vraj stúpol počet tzv. hladinkárov. Pre vysvetlenie hladinkár je človek, ktorý potrebuje mať udržanú hladinu alkoholu v krvi. Ak hladinka klesá, to môže viesť k nepríjemnej nálade, stavom alebo, inými slovami, k absťákom. Človek môže pocítiť nepokoj, triašku a rieši to zvyčajne tým, že si opäť naleje a pokračuje v takýchto rituáloch.

Mojsej hovorí, že tým, že sú ľudia momentálne doma a nemajú návyk alebo zodpovednosť na druhý deň ráno ísť do práce, či šoférovať auto, teda nemusia striehnuť koľko alkoholu skonzumujú to môže viesť k závislosti a niektorí jedinci na to doplatia.

Druhá vlna = úzkosti, depresia či samovražda. Daj si pozor, izolácia ťa môže vnútorne zničiť

Rituál, zvyk, závislosť

Podľa Mojseja je alkoholikom človek vtedy, keď sa zobudí po noci strávenej s alkoholom a neuhasí smäd nealkoholickým nápojom, ale alkoholickým. Tým, že si doleje hladinu alkoholu a vyrovná si stav, je na hrane závislosti. 

Definícia závislosti je, že mozog má zapísaný stav opojný. Keď si človek denne opakuje rituál, mozog si dopamín vytvára umelo, organizmus si tým pádom zvykne na alkohol a sám si po krátkom čase vyžaduje doplnenie alkoholu. Keď ho myšlienka na alkohol neopúšťa, by mal človek v takomto prípade vyradiť alkohol a nájsť odbornú pomoc,“ hovorí.

Podľa Mojsejových slov sa o tejto téme veľmi málo rozpráva. „Táto téma ohľadne závislostí na alkohole absolútne absentuje. Na cigaretách máte jasne napísané, čo spôsobuje nikotín. Na fľaške od alkoholu som ani raz nevidel, čo môže spôsobiť.“

Priznáva, že má za sebou desaťročnú abstinenciu, následne päťročnú a momentálne má čistý 825. deň. Rád to vraj ráta, pretože to takýmto spôsobom môže zdieľať s lekármi a takisto s klientmi. Rozpráva o tom, že človek keď sa vracia k alkoholu, nemá niečo vyriešené s týmto nápojom.

Mojsej sa vracal k alkoholu, pretože to s alkoholom nemal vyjasnené, konkrétne nemal vyjasnený postoj k pitiu a vlastne čo alkohol spôsobuje. Kontrolovane sa vraj piť nedá, ak je človek závislý na alkohole, táto cesta vedie podľa neho do hrobu. Človek, ktorý má za sebou jedno alebo dve liečenia si vraj bude vždy nahovárať, že sa dá kontrolovane piť. „Človek môže dožiť cca dva-tri roky, pokiaľ to zvládne a o chvíľu je dva metre pod zemou,“ tvrdí.

Ako zvládnuť lockdown s partnerom či rodinou a neprepadnúť ponorke

Spoločnosť hodnotí závislosť ako hendikep

Podľa Mojseja, ak máš niekoho z okolia kto to preháňa s alkoholom, sú lekári a odborníci sekundárnou pomocou. Jeho klinika ponúka konzultácie a laickú formu terapie. Je potrebné vedieť, že človek, ktorý trpí alkoholizmom, sám nikdy nepôjde k psychiatrovi. 

Hodnotí, že na Slovensku je vytvorený pohľad, že človek, ktorý vyhľadá odbornú pomoc, je hendikepovaný. Spoločnosť podľa neho prijíma oveľa viac človeka, ktorý sa z času na času opije úplne na doraz, ako keď si zažiada o čistú vodu, pretože je abstinentom. 

mojsej
zdroj: Instagram/Mojsej Clinic

Avšak hovorí, že tento pohľad sa začína meniť. Podľa neho je potrebné odštartovať komunikáciu, aby dotyčný vyhľadal pomoc a začal sa o tomto probléme aspoň rozprávať. Závislého človeka je vraj ľahko spoznať, pretože klamstvo je prvým nástrojom. 

Alkoholik totiž dokáže zmanipulovať všetkých naokolo, že sa nič nedeje a je úplne zdravý. Rodina by sa mala spojiť hocijako, len, aby sa závislý začal baviť s odborníkom. Ak rodina rezignuje, človek sa odizoluje spolu s fľašou a je mu jedno, že nemá rodinu, majetky, nič. Preňho je dôležité, že sa napije alkoholu,“ dodáva.

Slováci sú v pití alkoholu na prekvapivej priečke, ukazuje čerstvá štatistika. Česko je už tradične vysoko

Je potrebné zopakovať liečenie

Ak sa stav zhoršil počas koronakrízy a všetkých lockdownov je potrebné zopakovať očistu, ktorá trvá niekoľko dní a opäť treba zopakovať liečenie.

Rozumný človek zavolá, že do toho opäť spadol a my sme tu na to, aby sme to spoločne riešili. Dá sa to zvládať, je to ako každá iná choroba. Oproti iným chorobám, tu má človek možnosť zastaviť priebeh choroby zvanej závislosť, pretože závislosť je smrteľná choroba,“ hovorí.

Tvrdí, že to je potrebné začať čo najskôr riešiť, ak sa nachádzaš ty alebo tvoj známy v tomto probléme. Podľa jeho slov je to inak zahodený čas v živote a abstinencia je jediným riešením.

mojsej
zdroj: Instagram/Brano Mojsej

Deti si vždy nájdu spôsob

Prevencia počas lockdownov závisí aj od toho. ako človek žil dovtedy.

Podľa Mojseja sú momentálne v móde tzv. bytovice. Bol svedkom pri hospitalizácii iba trinásťročných detí kvôli otrave alkoholu. U detí je prevencia nie je veľmi účinná, pretože si vraj vždy nájdu spôsob ako sa dostať k alkoholu. „Závislého človeka zastaví až nemocničné lôžko,“ dodáva. 

Tvrdí, že závislosť, s ktorou sa budeme konfrontovať v budúcnosti, je nomofóbia teda závislosť na sociálnych sieťach. Vraj neexistuje zatiaľ ani jeden človek, ktorý by sa z toho dostal, pretože to je novodobá závislosť a ešte o nej veľa nevieme.

Mojsej priznáva, že pocit šťastia, ktorý momentálne prežíva by nezamenil kvôli jednému štamprlíku. Odkazuje, aby ľudia riešili svoje závislosti. „Dajte ľuďom druhú šancu na život,“ dodáva.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá