Bratia Marusičovci vyrábajú komory, ktoré ťa schladia na -150 °C. Vo svete je o ne enormný záujem

  • Bratia z Veľkých Loviec, okres Nové Zámky, začali podnikať so zimou a mrazom a ich produkty žnú úspech v celom svete
  • Vyrábajú totiž kryosauny, teda chladiace komory, v ktorých je ľudské telo vystavené extrémne nízkym teplotám
  • Kryoterapia má na ľudské telo blahodarné účinky, pravidelne ju podstupujú aj olympijský športovci
kryosauna
CRONiQ
  • Bratia z Veľkých Loviec, okres Nové Zámky, začali podnikať so zimou a mrazom a ich produkty žnú úspech v celom svete
  • Vyrábajú totiž kryosauny, teda chladiace komory, v ktorých je ľudské telo vystavené extrémne nízkym teplotám
  • Kryoterapia má na ľudské telo blahodarné účinky, pravidelne ju podstupujú aj olympijský športovci

Počul si už o liečbe chladom alebo mrazom? Nemáme teraz na mysli otužovanie v jazerách či riekach, ktoré sa stalo počas druhej vlny pandémie novým kváskovaním.

Okrem kúpania v studenej vode ľudia na tieto účely využívajú aj takzvané kryosauny, kde sa teplota pohybuje v rozmedzí od -110 °C do -150 °C. To sa s trojstupňovou vodou v jazere veľmi porovnávať nedá, že?

Nie je zima ako zima

Kryoterapia ale rovnako podporuje prekrvenie končatín a celého tela, čo má priaznivé účinky napríklad na pohybový systém a svaly, neurologické stavy či dermatologické nedostatky.

Aj keď je pri oboch procedúrach človek vystavený nízkym teplotám, rozdiel medzi kryoterapiou a otužovaním v jazere je zásadný.

,,Kým v ľadovej vode strávite 15 minút, chlad vám stihne preniknúť až do svalového tkaniva. V kryosaune, naopak, strávite približne 3 minúty, a chlad prenikne iba cez povrchové vrstvy pokožky. Fyziologický výsledok oboch foriem otužovania je síce veľmi porovnateľný, no na rozdiel od pobytu v ľadovej vode, procedúra v kryokomore následne neobmedzuje pohybové aktivity,“ hovorí pre Startitup Peter Marusič.

,,Po otužovaní v ľadovej vode sa totiž odporúča kľudový režim. Výhody kryoterapie často využívajú práve športovci, ktorí majú prísny tréningový režim. A nakoniec ju oceňujú aj nešportovci, ktorí nemajú čas na polhodinovú alebo hodinovú procedúru a následný odpočinok,“ dodáva.

zdroj: CRONiQ

Celosvetový úspech

Peter totiž so svojím bratom Tomášom založili firmu CRYONiQ, ktorá vyrába kryokomory, po ktorých je dopyt z celého sveta. Najväčší záujem o ich zariadenia je v USA, západnej Európe a Južnej Kórei. Ako však dodáva, ich komory môžeš nájsť na všetkých kontinentoch na celom svete.

Naopak, na Slovensku tieto metódy populárne až také nie sú. Napriek tomu sa od januára bratia Marusičovci pripravujú aj na domáci trh.

Máš už aj ty skúsenosti s liečbou s chladom?

Príbeh firmy CRYONiQ začal v roku 2014, keď Peter a Tomáš začali spolupracovať s firmou, ktorá vyrábala kryogénne zariadenia. Do ,,sveta chladu“ tak vstúpili ako distribútori pre Veľkú Britániu a ako všeobecná technická podpora pre operátorov kryogénnych zariadení. Keďže vedeli, že vyrobiť kompletné kryosauny nie je jednoduchá záležitosť, záujem o vytvorenie vlastných zariadení nemali.

Chceli kvalitnejšie zariadenia, tak začali vyrábať vlastné

Časom však prišli problémy. Klienti, u ktorých sauny skončili, sa začali spolu s ďaľšími partnermi na výrobky sťažovať, a vyžadovali kvalitnejšie produkty či a lepšie riešenie technických problémov. Keďže takéto možnosti bratia v rukách nemali, začali sami apelovať na výrobcu, aby vypočul požiadavky svojich klientov.

zdroj: CRONiQ

,,Naša snaha však nebola úspešná a problémy s produktami pretrvávali. Výrobca ju navyše neprijal pozitívne a začal nám hádzať polená pod nohy, sťažoval nám našu prácu. Preto sme na jeseň 2016 začali uvažovať nad vlastnými produktami. Nakoniec sme urobili rozhodnutie, že začneme s výrobou, pri ktorej budeme mať kvalitu produktov a služieb plne pod kontrolou my,“ opisuje začiatky Peter.

Tatranské lyžiarske stredisko: Nariadenie vlády je nelogické a rizikové, preto neotvoríme

Prvú kryosaunu tak uviedli na trh v roku 2017 a neustále pracujú na vylepšeniach. Do budúceho roka chcú tiež predstaviť najmenej dve nové zariadenia.

Aj kryoterapia má svoje obmedzenia

,,Vnútorný mechanizmus našej komory je chladený pomocou kvapalného dusíka. Tento kvapalný dusík ochladzuje vzduch, ktorý sa následne prenáša do kryokabíny, v ktorej sa nachádza zákazník. Kryoterapie sa môže zúčastniť každý človek nad 15 rokov, ktorý nemá žiadne kontraindikácie ako napríklad hypertenziu, trombózu alebo alergiu na chlad,“ vysvetľuje fungovanie zariadenia.

zdroj: CRONiQ

Ako sme už spomínali, najväčšej obľube sa zariadenia firmy CRYONiQ tešia práve v zahraničí. Najčastejšie ich odoberajú športové kluby, wellness centrá, fyzioterapeuti či podnikatelia v oblasti health & fitness. Keďže rok 2020 so sebou priniesol aj zatvorenie alebo obmedzenie fungovania podobných prevádzok, stúpol záujem o kryosauny aj u súkromných odberateľov do domácností.

Spolupráca s olympionikmi

Aj keď sme na Slovensku o kryoterapii doteraz možno veľa nepočuli, vo svete ide o obľúbenú a využívanú procedúru. Ako nám vysvetľuje Peter, existujú mestá, kde sa nachádza aj 100 kryocentier, ktoré sú niekedy situované jedno vedľa druhého.

Ide samozrejme o veľké mestá v krajinách kde je kryoterapia najpopulárnejšia. Štatisticky je to USA, Francúzsko a Maďarsko. Práve k našim južným susedom distribuuje svoje zariadenia aj firma CRYONiQ, kde majú nainštalované desiatky kusov.

Niektorí klienti si kryosaunovanie dokonca tak obľúbili, že tieto miesta navštevujú aj 15-krát za mesiac. ,,Kryoterapia je však v zahraničí čoraz viac využívaná aj v domácom prostredí, kryosauny si často kupujú súkromne aj známi športovci a kluby, vysokí európski politickí predstavitelia, ale aj ázijské kráľovské rodiny,“ dodáva Marusič.

Okrem toho firma CRYONiQ spolupracuje aj s olympijskými športovcami. Konkrétne svoje zariadenia distribuujú do Olympijského tréningového centra O.A.K.A v Aténach, kde sa pripravujú nielen grécki olympionici. Nedávno tiež začali spolupracovať aj vietnamským olympijským tímom.

Starostlivosť o zákazníka znamená úspech

Firma má v súčasnosti pobočky v 4 krajinách, a to na Slovensku, v Česku, v USA a vo Veľkej Británii. Na výrobe sa podieľa približne 20 ľudí a desiatky externých dodávateľov.

,,Iba pre zaujímavosť, v našich zariadeniach sa nachádza dokopy až 1 200 súčiastok z 20 rôznych krajín,“ vysvetľuje Peter a dodáva, že ich výroba je postavená na skvelom a dlhoročnom tíme. On má na starosti marketingovú a biznis sekciu a brat Tomáš zase výrobu a vývoj.

Podľa Finstatu firma za rok 2019 zvýšila svoje zisky o 60 %, čo činilo vyše 75-tisíc eur, a to aj napriek tomu, že obrat medziročne klesol o 8 %, a to na 890-tisíc eur.

zdroj: Finstat

Svoj úspech pripisujú tomu, že svoju firmu budujú na princípoch čo najlepšej starostlivosti o zákazníkov.

,,V konečnom dôsledku sa úspechy našich zákazníkov rozšíria aj k iným potenciálnym záujemcom o naše kryogénne zariadenia. Tak ako aj v iných odvetviach, aj v kryo odvetví sa ale nájde veľké množstvo ľudí, ktorí by chceli iba rýchlo zbohatnúť na úkor zákazníkov. Tieto praktiky sú však pre nás neakceptovateľné, a k našim zákazníkom sa snažíme vždy pristupovať tak, ako chceme, aby oni pristupovali k nám.“

Pandémia koronavírusu, rovnako ako väčšinu podnikateľov, ovplyvnila aj ich firmu, nakoľko v tomto roku očakávali zásadný rast, ktorý sa však nekonal. Napriek tomu využili hluché obdobia, ktoré pandémia priniesla, nasadili vyššie pracovné nadsadenie a zamerali sa na vývoj nových produktov.

Zdroj: Finstat

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá