Bratislava bude mať neobyčajnú atrakciu. Od dnes budeš môcť využiť lesný bikesharing, aj cez lockdown

  • V sobotu 6. marca uvedú Rekolá do prevádzky projekt lesného bikesharingu do Malých Karpát
  • Bikesharing spoločnosť prevádzkuje v Bratislave aj počas vládnych obmedzení
Rekola, bikesharing
Rekola
  • V sobotu 6. marca uvedú Rekolá do prevádzky projekt lesného bikesharingu do Malých Karpát
  • Bikesharing spoločnosť prevádzkuje v Bratislave aj počas vládnych obmedzení

V hlavnom meste vznikne počas lockdownu nová dopravná atrakcia. V sobotu 6. marca uvedú Rekolá do prevádzky projekt lesného bikesharingu do Malých Karpát. Dočasne ním chcú ponúknuť bezpečnú alternatívu k uzavretým fitness centrám a doplniť svoj klasický mestský bikesharing, ktorý prevádzkujú v Bratislave naďalej aj počas vládnych obmedzení.

Spoločnosť tým reaguje na sprísnené protiepidemiologické opatrenia, v rámci ktorých sú ľuďom odporúčané výlety do prírody mimo zastavaných oblastí mesta.

Využívaš nejakú zdieľanú formu dopravy?

Časť flotily ružových bicyklov sa cez víkend objaví aj v lesoparku. Centrálne stanovište ružových bicyklov sa bude nachádzať na konečnej trolejbusov pod Červeným mostom. To je štartovacím bodom pre cyklovýlet cez les na Železnú studničku či ďalej do Malých Karpát,“ teší sa hovorca Rekol Martin Žarnovický.

Trasa vedie cez nezastavané územia mesta, takže tu pri dodržaní odstupu 5 metrov platí aj vládna výnimka na nosenie rúšok. Keďže je cesta vyasfaltovaná a nie je sem povolený ani vjazd áut, je vhodná najmä pre rodiny s deťmi.

Rekola nasadí do ulíc Nitry najmenej 150 bicyklov a 20 e-bicyklov

Trasa s niekoľkými bufetmi

Pozdĺž trasy je k dispozícii aj niekoľko bufetov s možnosťou občerstvenia. „Bratislavčania sa môžu tešiť na moderné bicykle so špeciálne odľahčeným rámom, vďaka ktorému zvládnu jazdu na Rekole aj fyzicky menej zdatní. Všetky bicykle budú vybavené prevodovkou pre jazdy do kopca a veľkým košíkom na batohy,“ dodáva Žarnovický.

Bicykel bude možné po jazde vrátiť na ktorékoľvek stanovište Rekol v rámci Bratislavy. Napr. pri Červenom moste, alebo aj v centre mesta, v Karlovej Vsi, Dúbravke, Novom Meste, Ružinove či v Petržalke.

Rekola, bikesharing
zdroj: Rekola

Prvý mesiac úplne zadarmo

Bicykel sa dá požičať po stiahnutí mobilnej aplikácie Rekola. Cena je 1 euro na 30 minút. Pokiaľ však používateľ zvolí možnosť kúpy štandardného predplatného, získa ho na prvý mesiac úplne zadarmo a platiť bude aj na ostatné trasy v rámci mesta. Predplatné bude možné kedykoľvek v ďalšom období prerušiť.

Rekola spúšťajú projekt najmä kvôli súčasných vládnym obmedzeniam, kedy chcú ľuďom dopriať možnosť voľného pohybu v prírode. Služba bude dostupná počas celého lockdownu, no v prípade zvýšeného záujmu Rekola uvažujú nad prevádzkou lesného bikesharingu aj počas letnej sezóny.

V blízkej dobe je v pláne aj rozšírenie počtu staníc na celé územie Železnej studničky, čím by bolo možné ružové bicykle odstavovať na viacerých miestach v rámci Malých Karpát.

Rekola, bikesharing
zdroj: Rekola

Lesný bikesharing bude na európske pomery veľmi neštandardný projekt, nakoľko bikesharingové systémy fungujú zväčša len v husto zastavaných územiach ako dopravný prostriedok určený na krátke vzdialenosti. Prevádzkou v Malých Karpatoch si chcú Rekola podľa Žarnovického vyskúšať záujem aj o tento netradičný typ služby.

Keďže väčšina fyzických aktivít nie je možná, veľká časť Bratislavčanov trávi voľný čas už niekoľko mesiacov doma takmer bez pohybu. V prípade veľkého záujmu budú Rekola na Železnú studničku pridávať posilové bicykle, aby si službu mohli užiť všetci Bratislavčania.

V Bratislave je už funkčná bicyklová MHD, hovorí sa o revolúcii v doprave. Otestovali sme ju

Zároveň chcú Rekola nabrať skúsenosti pri prevádzke bicyklov v rámci lesa, kde sa očakávajú oveľa náročnejšie prevádzkové podmienky. 

Počas rekonštrukcie trate do Karlovej Vsi a Dúbravky fungovali Rekola ako netradičná náhradná bicyklová doprava za električky, ktorou sa dali obísť rozsiahle zápchy na nábreží. Projekt zaznamenal nečakaný úspech a za pár týždňov využilo ružové bicykle niekoľko tisíc cestujúcich.

Počas zimy spustili Rekola v Českej republike napr. možnosť požičiavania snehových lopát, ktoré boli k dispozícii na niekoľkých kopcoch v českých mestách.

Rekola, bikesharing
zdroj: Rekola
Zdroj: TS Rekola

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK