Bratislava dostala od Japonska stovky stromov, vďaka ktorým oružovie naše mesto

  • Slovensko dostalo od Japonska tradičný dar
  • Ide o 500 stromov japonských čerešní, ktoré sú typické svojimi ružovými kvetmi
  • Tie v najbližších rokoch ozdobia hneď niekoľko miest po celej našej krajine
ceresna
wikimedia.org-Txllxt TxllxT, 掬茶
  • Slovensko dostalo od Japonska tradičný dar
  • Ide o 500 stromov japonských čerešní, ktoré sú typické svojimi ružovými kvetmi
  • Tie v najbližších rokoch ozdobia hneď niekoľko miest po celej našej krajine

V roku 2020 nás čaká sté výročie nadviazania diplomatických vzťahov medzi Japonskom a Slovenskou republikou. Japonský veľvyslanec Jun Shimmi sa stretol so starostkou Starého Mesta Zuzanou Aufrichtovou a okrem iného prebrali aj prípravy na toto výročie. Veľvyslanec predstavil zámer vysadiť 500 japonských čerešní, takzvaných sakúr. 

Gepostet von Lekáreň REGIA am Samstag, 16. April 2016

Kvet čerešne sa považuje za japonský národný symbol. Stromy sa majú vysádzať v rôznych mestách po Slovensku. V Bratislave bude vysadených 150 až 200 stromov a časť z nich priamo v Starom Meste. Starostka tento zámer uvítala a aktuálne sa hľadajú vhodné lokality na vysadenie týchto krásnych stromov.

Sakury v plnom kvete!

Gepostet von zpiešťan.sk am Mittwoch, 13. April 2016

„Sakury sa budú vysádzať až v roku 2020, mesto a následne mestská časť ich dostane ako dar od japonského veľvyslanectva. Aktuálne oddelenie životného prostredia intenzívne hľadá vhodné miesto, kam by sa tieto sakury mohli vysadiť,” vyjadril sa pre Startitup hovorca starostky Starého Mesta Matej Števove.

Od japonskej kultúry by sa mohlo veľa učiť aj Slovensko. Ide totiž o krajinu, v ktorej je väčšina obyvateľov schopná upustiť od materializmu a k šťastiu im častokrát stačí len málo. Dôkazom tejto schopnosti je napríklad sviatok Hanami tzv. sledovanie kvitnutia čerešní, ktoré už čoskoro nájdeš aj v Bratislave.

Gepostet von Natalia Pavlysh am Freitag, 20. April 2018

Podstatou tohto sviatku je práve pohľad na kvitnúce sakury (čerešne japonské) a radosť s týmto pohľadom spojená. Hoci sa nejedná o oslavy žiadnej historicky významnej udalosti, tento sviatok patrí medzi najobľúbenejšie a je dodržiavaný po celom Japonsku. Možno aj preto je táto milá tradícia nazývaná 8 divom sveta. Na Slovensku sú neoddeliteľnou súčasťou jari v kúpeľnom meste Piešťany.

Napriek tomu, že sakura neprodukuje žiadne užitočné ovocie, stala sa kostrou japonskej kultúry a používa sa na západe na reprezentovanie Japonska.

Kvet sakury, ktorý opadne zo stromu po niekoľkých dňoch, je najčastejšie používaný symbol mortality vo všetkých typoch umenia. Ružové a biele kvety majú však aj tmavšiu stranu. Sakura bola použitá ako propagandistická symbolika počas druhej svetovej vojny, ale odvtedy si táto kvetina získala lepšiu povesť.

zdroj: staremesto.skwikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech