Bratislava hviezdila na CNN: Naše hlavné mesto opísali ako sci-fi so sovietskym vplyvom

  • Bratislava sa spomínala v známej televízii CNN
  • Cítiť v nej ostré kontrasty, sovietsky vplyv, históriu a futurizmus
  • Autor zverejnil aj tipy pre turistov
Bratislava na CNN a hlavné mesto očami Pavla Kulkovského, centrum Bratislavy, Staré Mesto, Slovenské národné divadlo, UFO a hrad
CNN/Reprofoto Pavol Kulkovský
  • Bratislava sa spomínala v známej televízii CNN
  • Cítiť v nej ostré kontrasty, sovietsky vplyv, históriu a futurizmus
  • Autor zverejnil aj tipy pre turistov

Existuje európske hlavné mesto, ktorého korunou je lietajúci tanier vyšší než Socha slobody. No toto sci-fi v zozname najnavštevovanejších destinácií kontinentu nikto nenájde. Takýmito slovami opísala Bratislavu významná americká televízia CNN

Slovenské hlavné mesto sa skloňovalo v správach giganta z USA, ktorý Bratislavu označil za „Sovietmi ovplyvnené mesto budúcnosti“.

„Každý, kto navštívi Bratislavu, hlavné mesto Slovenska, len ťažko prehliadne príznačne pomenovanú, 95 metrov vysokú vežu UFO, ktorá sa týči nad riekou Dunaj už od roku 1972. Priamo oproti historickému Starému Mestu Bratislavy ponúka táto strešná panoramatická terasa a reštaurácia najlepší výhľad na mesto a okolie,“ píše autor Miquel Ros.

Cestovateľ podotýka, že estetika a architektúra Bratislavy je v ostrom kontraste. Porovnáva totiž historický odkaz klasickej habsburskej éry v centre mesta a moderné výškové budovy, ktoré vyrástli v posledných rokoch „spolu s novoobjavenou prosperitou Slovenska“. 

Podotýka tiež, že ulice Bratislavy sú posiate odkazmi komunistického režimu. Pripomína, že naše hlavné mesto „bolo kedysi testovacou pôdou pre niektoré z najodvážnejších architektonických projektov za železnou oponou“.

Samé UFO…

Článok na webe televízie CNN je akousi infografikou pre návštevníkov Bratislavy. Informuje ich o obrátenej pyramíde – budove Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici. Podľa cestovateľa ide o „skutočne unikátnu štruktúru, ktorá pravdepodobne nikoho nenechá bez údivu“.

Miquel Ros poznamenal, že hlavný architekt pyramídy Štefan Svetko za sebou zanechal viaceré nezvyčajné projekty. Spomína pri tom sídlisko Medzi Jarkami v mestskej časti Podunajské Biskupice. Nachádza sa tu totiž niekoľko obytných blokov usporiadaných do kruhových a takmer tangenciálnych vzorov.

Dychberúce FOTO: Bratislava očami fotografa Pavla Kulkovského

Otvorený priestor v najväčšom z týchto kruhov je vybavený ďalším monumentom UFO. V tomto prípade ide o lietajúci tanier na úrovni zeme, ako keby havaroval pri prílete z vesmíru, píše CNN. Myslí tým železnú sochu, ktorej autorom bol ešte v 70. rokoch 20. storočia sochár Juraj Hovorka.

Tematika UFO dominuje aj v prípade Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, pripomína CNN.

Socialisticko-realistické dedičstvo, ale aj moderné mesto

Ros ďalej v článku podotýka, že Bratislava a Slovensko ako také disponuje aj významnými stavbami brutalistického štýlu. Konkrétne tým myslí Slovenskú národnú galériu, Slovenský národný archív či Krajskú politickú školu v Modre.

Podľa CNN turistom stačí prejsť sa centrom hlavného mesta a získajú „obraz o socialisticko-realistickom dedičstve krajiny“. Spomínajú nástennú maľbu na fasáde Slovenskej technickej univerzity alebo Fontánu únie Námestí slobody, z ktorej podľa autora idú „silné sci-fi vibrácie“. 

„V posledných rokoch sa ukázalo, že toto dedičstvo z komunistickej éry je možné reinterpretovať,“ píše Ros a poukazuje pritom na premaľovanie jednej zo stien výškového a chátrajúceho Hotelu Kyjev.

Spomína tiež, že panorámu Bratislavy ozdobili mnohé moderné výškové budovy, ako je napríklad Sky Park. Okrem toho tiež vznikli zaujímavé koncerny ako centrála firmy Strabag, ktorej účasťou je chata otočená hore nohami visiaca zo sklenenej a oceľovej konštrukcie.

História Bratislavy

Ros ďalej opísal historickú Bratislavu ako mesto „na deliacej čiare medzi kultúrami a blokmi“. Spomína nemecký (Pressburg) či maďarský (Pózsony) vplyv v meste. 

Spomína tiež rímske odkazy na južnom brehu Dunaja či na mesto, ktoré predelilo komunistický a kapitalistický blok. Pre turistov tiež vyzdvihuje blízkosť Bratislavy k Viedni a možnosť navštíviť obe hlavné mestá jednoduchým spôsobom vďaka otvoreným hraniciam.

„Ako jedno z najmladších hlavných miest kontinentu – svoj štatút si vyslúžilo v roku 1993 – Bratislava nedostáva také uznanie ako ostatné hlavné mestá Habsburgovcov v okolí, konkrétne Praha a Budapešť,“ pripúšťa CNN.

„Pozitívom však je, že táto geografická a kultúrna pórovitosť, ktorá tak výrazne zasahuje aj do oblasti architektúry, vyformovala hlavné mesto Slovenska do drsného mesta, akým je dnes. Do mesta plného nečakaných lahôdok čakajúcich na objavenie,“ dodal Ros, autor článku.

Zdroj: CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá