Vypočítaj si ho: K januárovej výplate dostanú ľudia štedrý daňový bonus. Mnohým však príde menej, ako čakajú

  • Daňový bonus sa bude odvíjať od čiastkového základu dane rodiča
  • Mnohí rodičia nedostanú 140 eur na dieťa, upozornil Mihál
  • Zisti, aký daňový bonus čaká teba
Daňový bonus, Matovič a Gyimesi
TASR/Jakub Kotian, Unsplash/Markus Spiske
  • Daňový bonus sa bude odvíjať od čiastkového základu dane rodiča
  • Mnohí rodičia nedostanú 140 eur na dieťa, upozornil Mihál
  • Zisti, aký daňový bonus čaká teba

Rok 2023 si pre Slovákov prichystal rôzne, na pohľad pozitívne, zmeny týkajúce sa príspevkov, dávok či bonusov. Blíži sa už prvý dátum splatnosti a ľudia tak čakajú, koľko peňazí od štátu vlastne dostanú.

Ako sme ťa informovali v našom prehľade najnovších zmien, systém z dielne Igora Matoviča hovorí v prípade daňového bonusu jasne – 140 eur na dieťa do 18 rokov a 50 eur na dieťa nad 18 rokov. Oproti minulému roku to predstavuje výrazné navýšenie. Daňová úľava pre rodičov na Slovensku totiž doteraz dosahovala 70 eur na dieťa do 15 rokov a 40 eur na dieťa nad 15 rokov.

V súčasnosti by spolu s prídavkami na dieťa – zvýšenými z 30 na 60 eur – mal rodič dostávať spolu až 200 eur na dieťa do 18 rokov. Nie je to však také jednoduché.

Ako na svojom Facebooku vysvetľuje bývalý podpredseda vlády a minister práce Jozef Mihál, daňový bonus (spomínaných 140 eur) sa v mnohých prípadoch vyplatí v plnej výške až v roku 2024. Ako je to možné?

Mesačný daňový bonus

Daňový bonus sa totiž vyvíja od tvojej hrubej mzdy. Mihál vysvetľuje, že bonus môže v súčasnosti dosahovať maximálne len isté percento čiastkového základu dane. Výška tohto percenta záleží od počtu detí daného rodiča.

Konkrétne:

20 % čiastkového základu dane pri 1 dieťati,

27 % čiastkového základu dane pri 2 deťoch,

34 % čiastkového základu dane pri 3 deťoch,

41 % čiastkového základu dane pri 4 deťoch,

48 % čiastkového základu dane pri 5 deťoch,

55 % čiastkového základu dane pri 6 a viac deťoch.

Bývalý podpredseda vlády podotýka, že čiastkový základ dane si môže každý vypočítať zo svojej hrubej mzdy. Z tejto čiastky je potrebné odpočítať výšku vašich odvodov. Presnejšie, ak rodič mesačne v hrubom zarobí 1 000 eur, jeho odvody dosiahnu výšku 134 eur. Rozdiel týchto dvoch čiastok, 866 eur, je jeho čiastkový základ dane.

Ak má tento rodič dve deti, vo februári z daňového bonusu nedostane 140 eur za každé z nich, ale čiastku vo výške 27 percent zo spomínaných 866 eur, teda 233,82 eur. V prípade troch detí dostane 294,44 eur a podobne. 

Rodič jedného dieťaťa zarábajúci 750 eur v hrubom tak dostane daňový bonus vo výške 129,9 eur.

Čiastkový základ dane sa líši od výšky príjmu. Samozrejme, maximálny daňový bonus na dieťa dosahuje výšku 140 eur, a teda ak ti vyjde čiastka vyššia než táto suma, stále môžeš počítať len so sľúbeným maximom. Pre presnejšie údaje Mihál ponúkol uvedenú tabuľku.

Tabuľka znázorňuje čiastkový základ dane a daňový bonus na základe výšky príjmu rodiča
zdroj: Facebook/Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála

Zvyšok dostaneš neskôr

Ak ti nevychádza výška, ktorá ti bola na základe schváleného daňového bonusu sľúbená, predsa len existuje istá útecha. Ak obaja rodičia dieťaťa pracujú, respektíve nepoberajú materské či rodičovské dovolenky, v budúcom roku si môžu podať daňové priznanie za rok 2023.

„Pri výpočte ‚stropu‘ daňového bonusu započítať aj čiastkový základ dane druhého rodiča. Štát vám tak začiatkom mája 2024 doplatí chýbajúcu sumu bonusu za rok 2023,“ odporúča Mihál.

Pripomíname, že okrem daňového bonusu a spomínaných prídavkov na dieťa sa zvýšil aj rodičovský príspevok. Ak si pred nástupom na rodičovskú dovolenku pracoval, budeš dostávať 412,6 eura mesačne. Nepracujúci rodičia budú dostávať 301 eur. Ide tak o 7,5-percentný nárast od 1. júla 2022 súvisiaci so zvýšením životného minima.

Zdroje: Facebook/Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála, archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá