Bratislava má pod rúškom nostalgie dostať lyžiarsku zjazdovku. Ochranári sa búria a upozorňujú na masívny výrub

  • V bratislavskej mestskej časti Rača chcú zrekonštruovať zjazdovú dráhu Slalomka
  • Investor plánuje v uvedenej lokalite obnovu lyžiarskeho svahu s umelým zasnežovaním a v letných mesiacoch s trasami pre cyklistov
  • Podľa ochranárov nejde o dobrý nápad a obávajú sa, že tu vznikne nová Demänovská dolina
sánkovanie
TASR/Dano Veselský
  • V bratislavskej mestskej časti Rača chcú zrekonštruovať zjazdovú dráhu Slalomka
  • Investor plánuje v uvedenej lokalite obnovu lyžiarskeho svahu s umelým zasnežovaním a v letných mesiacoch s trasami pre cyklistov
  • Podľa ochranárov nejde o dobrý nápad a obávajú sa, že tu vznikne nová Demänovská dolina

V bratislavskej mestskej časti Rača chcú zrekonštruovať zjazdovú dráhu Slalomka, ktorá sa nachádza v lese nad zastávkou autobusovej linky mestskej hromadnej dopravy. Dlho zanedbávanú dráhu plánuje zrekonštruovať súkromný investor.

„Na poslednom zastupiteľstve sme dali zelenú vízii, ktorú prišiel predstaviť potencionálny investor pán Molotta. Požiadali sme starostu, aby začal rokovať o podmienkach nájomnej zmluvy na pozemky pod Slalomkou, ktorej návrh bude predložený poslancom na pripomienkovanie.  Až následne sa bude schvaľovať podnájom v prospech investora,“ napísal mestský poslanec za Raču Ján Polakovič.

Umelý sneh stál milión eur, zjazdovky sú plné ľudí, no vleky aj tak stoja, tvrdí šéf tatranského strediska

Mestská časť zároveň plánuje požiadať primátora Matúša Valla o súhlas s týmto zámerom, ktorý je pre úspech projektu nevyhnutný. Polakovič tiež informuje, že návrh obnovy Slalomky je v súlade s mestskou koncepciou rozvoja lesoparku z roku 2007, aj preto verí, že od mesta dostane zelenú.

Chceš, aby v Bratislave pribudlo lyžiarske stredisko?

To sa na druhej strane nepozdáva predsedovi občianskeho združenia Naše Karpaty, Jakubovi Mrvovi, ktorý konštatuje, že celý projekt „je v nesúlade so strategickými dokumentami mesta.“ Ako príklad uvádza Koncepciu rozvoja mestských lesov v Bratislave v rokoch 2016-2026.

Viera Minarovičová, Environmentalistika a členka iniciatívy Zelený reštart pripomína, že Slalomka má pre viacero ľudí najmä nostalgickú hodnotu, avšak svet sa zmenil.

zdroj: Facebook/ Ján Polakovič

„Sneh v zime za chvíľu nebude ani na Chopku, nieto ešte v Bratislave. Pri zasnežovaní sa spotrebujú milióny kubíkov vody a to v dobe, kedy budeme musieť s vodou naopak začať šetriť.“

Konštatuje pritom, že v Bratislave v posledných desaťročiach pribudli desiatky tisíce áut. Zdôrazňuje, že tam kde sa vybuduje cesta, zákonite pribudnú aj autá, čo ide zväčša na úkor kvality rekreácie peších a cyklistov.

„Lesy v Bratislave chcú rozvíjať rekreačné príležitosti pre Bratislavčanov, ale zároveň asi nikto nechce, aby sa z nich stala druhá Demänovská dolina,“ tvrdí Minarovičová.

priroda, lockdown, koronavirus
zdroj: TASR/Dano Veselský

Projekt podľa nej povedie k výrubu minimálne 20 000 metrov štvorcových starého lesa kvôli premiestneniu vleku. Investor Michal Molotta s týmto tvrdením nesúhlasí. „Nie je to les, ale trvalý trávny porast.“

Projekt pre lyžiarov aj cyklistov

„Zvažujeme len moderné stavby a technológie s minimálnou záťažou na životné prostredie. Vidíme, že športový turizmus sa pre Bratislavčanov stáva životným štýlom a takéto lokálne stredisko by mohlo tento trend ešte podporiť,“ uviedol autor návrhov na rekonštrukciu Slalomky Michal Molotta.

Investor plánuje v obľúbenej lokalite obnovu lyžiarskeho svahu s umelým zasnežovaním a v letných mesiacoch s trasami pre cyklistov a pumptrackom. Obnovu chce pokryť z vlastných zdrojov.

Návrh novej Slalomky obsahuje pretekársku, turistickú, a detskú dráhu s dopravným pásom pri vrcholovej stanici.

Šéf TMR: Zvykol som si, že všetko, čo robíme, je kritizované. Nádrže za 2,5 milióna eur sú prínos pre prírodu

Zjazdovka by mala byť využívaná aj na večerné lyžovanie, preto tu má byť osadené aj umelé osvetlenie, ako aj snežné delá a veľkokapacitný výrobník snehu.

Organizovať by sa tu mali aj lyžiarske kurzy pre školy či škôlky. Snežný skúter s nadstavbou by sa mal postarať o to, aby v tejto lokalite boli vyfrézované aj bežkárske stopy.

Nedostatok parkovacích miest na Potočnej ulici by mal vyriešiť lokálny elektrický skibus alebo akumulátorový vláčik premávajúci od parkoviska v Knižkovej doline cez Alstrovu, Námestie A. Hlinku až na Potočnú ulicu.

Posted by Jan Polakovic on Saturday, February 13, 2021

Okrem toho by tu mala pribudnúť aj turistická rozhľadňa, vrcholová reštaurácia či bufet, ktorý by mal stáť v dolnej časti. Ráta sa aj s lanovou dráhou ponad údolie Pieskového potoka na protiľahlý svah.

„Máme pre Slalomku riešenie, ktoré si myslíme, je trvalo udržateľné v miestnych podmienkach pri zachovaní krásneho prostredia. Pri Slalomke pôjde skôr o komunitné centrum, ak sa to podarí,“ dodal Mollota.

Zdroje: Facebook/ Ján Polakovič, Facebook/ Viera Minarovičov

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá