Bratislava, mesto nákupných centier. V hlavnom meste majú pribudnúť ďalšie

  • Rok 2021 prinesie ďalšie obchodné zóny v našom hlavnom meste
  • Väčšina je súčasťou devloperských projektov, ktoré majú inú primárnu funkciu
Eurovea II, JTRE, autobudová stanica Nivy, HB Reavis, Bratislava
JTRE, SIU/Petra Stanová
  • Rok 2021 prinesie ďalšie obchodné zóny v našom hlavnom meste
  • Väčšina je súčasťou devloperských projektov, ktoré majú inú primárnu funkciu

Bratislava, mesto billboardov a nákupných centier. Zatiaľ čo reklamných plôch má podľa mesta byť menej, mnoho stredísk sa začne v budúcich mesiacoch stavať alebo kolaudovať. Ako informoval denník Sme, na ceste sú ďalšie projekty, ktoré rozšíria nákupné možnosti v hlavnom meste. 

Stáva sa akousi samozrejmosťou, že developeri si vo veľkých projektoch neodpustia vyhradiť plochu obchodom, aj keď samostatná stavba je primárne určená na niečo iné. Napriek tomu, že bratislavské nákupné centrá sú prepchaté pobočkami tých istých odevných či food konglomerátov, developeri za tým vidia určitú istotu. 

Stanica Nivy

Stanica Nivy je multifunkčný developerský projekt od HB Reavis, ktorý má primárne slúžiť ako hlavná autobusová stanica Bratislavy. A ako to býva zvykom, veľký projekt sa nezaobíde bez veľkých obchodov.

V novom obchodnom centre, ktoré sa má dostavať do leta 2021 nájdeš 250 značiek, medzi nimi obľúbené klasiky, ale aj nové značky, za ktorými chodíš do zahraničia. Odevná firma Inditex má v pláne otvoriť Oysho, Zara Home či Massimo Dutti, ale aj staré známe evergreeny v podaní Pull&Bear, Bershka či Stradivarius. „Celkovo táto značka zaberie 10 % predajnej plochy Stanice Nivy,“ uviedol CEO spoločnosti HB Reavis Slovakia René Popík.

Ďalšiu novinkou bude reštauračný koncept, ktorý je síce nemecký, no ponúka skvelé talianske jedlo. Vapiano, ktoré boduje a získava si čím ďalej tým viac obľúbencov v každom väčšom stredoeurópskom meste, sa konečne dostane aj do Bratislavy. Bude sa rozprestierať na ploche 600 metrov štvorcových.

autobusová stanica Nivy Bratislava, HB Reavis
zdroj: SIU/Petra Stanová

Istropolis

Nový Istropolis sa začne stavať až v roku 2022. Bude predstavovať nový komplex pozostávajúci zo siedmich budov rôzneho zamerania. Obchody a služby majú byť podľa developera umiestnené predovšetkým v na prízemí jednotlivých budov a orientované do verejných priestranstiev, ktoré budú v budúcnosti vysoko exponované.

Navrhovaná činnosť predstavuje stavbu a prevádzku viacúčelového súboru pozostávajúceho z kultúrno-spoločenského centra, dvoch obytných budov, troch administratívnych budov a kongresového hotela s potrebným množstvom podzemných parkovacích miest pre obsluhu celej stavby,“ uvádza sa v zámere s tým, že neoddeliteľnou súčasťou návrhu nového viacúčelového súboru sú vysoko exponované verejné priestranstvá.

Zoznam obchodov zatiaľ nie je známy. Najnovšie je dostupná správa od developera, ktorú predložil Ministerstvu životného prostredia. Predpokladaný termín začatia výstavby je rok 2022, termín ukončenia prvej fázy rok 2025 a druhej fázy rok 2026.

zdroj: Immocap

Vydrica

Pod Bratislavským hradom sa investor rozhodol o rozšírenie historického jadra mesta novou výstavbou. Kedysi vychýrená časť nášho hlavného mesta opäť ožíva na najnovších vizualizáciách. 

Okrem rezidenčnej časti by na nábreží Dunaja mala vzniknúť aj nová sieť menších obchodov a administratívne budovy. Autori projektu sľubujú dôraz na verejný priestor, pričom so začiatkom výstavby, ktorá je rozdelená do troch etáp, by sa malo začať už v prvej polovici 2019.

„K projektu pristupujeme od začiatku s pokorou. Vážime si možnosť pripravovať projekt, ktorým dopovieme príbeh rozseknutého mesta a vytvoríme živý verejný priestor, ktorý rozšíri bratislavské korzo,“ hovorí architekt Juraj Benetin. Priestor, ktorý je dnes zanedbaný a podľa developera dnes neplní žiadnu pozitívnu funkciu, je načase zmeniť.

zdroj: Vydrica Development

Podunajská brána

Spustenie výstavby obchodného centra Podunajská brána sa predpokladalo na konci roka 2020. Tento rok sa mala dokončiť a spustiť prevádzka. Projekt bol navrhnutý ako občianska vybavenosť, vyplýva to zo zámeru, ktorý bol predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

„Zámer vybudovať Retail Park Podunajská brána má za cieľ zabezpečiť zlepšenie občianskej vybavenosti v lokalite. Dôjde k vytvoreniu väčšieho počtu rôznych nájomných jednotiek, ako sú napríklad obchodné prevádzky, fitnescentrum, reštaurácia, prevádzka rýchleho občerstvenia a podobne,“ tvrdí investor projektu Tatra Real.

Investičné náklady predpokladá vo výške 6,68 milióna eur. Celkové náklady vzhľadom na pohyblivosť cien stavebných materiálov a technológií stanoví neskôr. Zámer je predložený v jednom variante, píše o tom Bratislava Dnes 24.

Retail Park Podunajská brána
zdroj: Retail Park Podunajská brána

Eurovea II

Projekt Eurovea 2 z dielne developera JTRE patrí medzi jedny z najočakávanejších projektov v našom hlavnom meste. Ešte koncom roka 2016 dostalo právoplatné stavebné povolenie rozšírenie nákupného centra Eurovea, prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower, rezidencie Riverside, administratívne budovy Pribinova X a Pribinova JTRE nezastavila ani pandémia koronavírusu a naplno spustilo realizáciu základov stavieb aj prvého slovenského mrakodrapu Eurovea Tower, ktorý bude mať 168 metrov.

Veľký míľnik: Prvý slovenský mrakodrap dnes oficiálne začína rásť, vypredali už 70 % bytov

Bratislavčania sa môžu tešiť na športové zóny, obchody, služby, pracovné príležitosti, detské ihriská a širokú ponuku reštauračných zariadení. Developer zatiaľ nezverejnil zoznam obchodov.

Eurovea 2, JTRE
zdroj: JTRE
Zdroje: SME, HB Reavis, Istropolis - správa MŽP, Bratislava Dnes 24

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá