Bratislava nebude tento rok plná odhodených vianočných stromčekov. Vallo našiel jednoduché riešenie

  • Netají sa, že sa pri riešení každoročného povianočného neporiadku inšpiroval inými mestami
  • Vallo tento rok verejnosti predstavil dve zásadné zmeny
  • Netají sa, že sa pri riešení každoročného povianočného neporiadku inšpiroval inými mestami
  • Vallo tento rok verejnosti predstavil dve zásadné zmeny

Rozfúkané stromčeky po uliciach a opadané ihličie už môžu byť pre Bratislavu minulosťou. Primátor Matúš Vallo predstavil verejnosti dve zásadné zmeny, ktoré dokážu vyriešiť problém oboch strán – nedostatok miest určených pre umiestnenie odpadu, no aj založené kontajnery, na ktoré sa sťažuje OLO. Výsledkom by mali byť čisté ulice. To, aký budú mať zavedené zmeny efekt, uvidíme začiatkom februára.

Zmanažujeme si odpad

Stromčeky budeme zbierať podľa harmonogramu, v rámci ktorého sa budú z jednotlivých mestských častí odvážať pravidelne v presne určené dni od 7.1. do 12.2. 2021. Prehľadné a jednoduché, bude v tom skrátka poriadok, informuje Vallo na sociálnej sieti.

Značná simplifikácia procesov pomôže všetkým mestským častiam a obyvateľom. Skvelou správou je, že k prehľadnosti zmien prispieva aj táto mapa, na ktorej nájdeš presné vyznačenie novovytvorených miest, kde už nepotrebný vianočný stromček môžeš s čistým svedomím nechať. Všetky vyzbierané stromčeky budú následne odvezené a materiálovo zhodnotené v kompostárni.

Čistejšie verejné priestory aj vďaka ohrádkam na stromčeky

🌲 Aby sme sa po sviatkoch vyhli už tradičnej atmosfére westernovo rozfúkaných stromčekov po uliciach Bratislavy, prichádzame v rámci zberu stromčekov s dvoma novinkami. ✅ Stromčeky budeme zbierať podľa harmonogramu, v rámci ktorého sa budú z jednotlivých mestských častí odvážať pravidelne v presne určené dni od 7.1. do 12.2. 2021. Prehľadné a jednoduché, bude v tom skrátka poriadok. ✅ Veľmi sa teším, že tento rok otestujeme aj úplne nové riešenie, ktorým sú ohrádky na stromčeky. Priznávam sa, inšpirovali sme sa zahraničnými mestami, kde sa systém ohrádok na zabezpečenie čistejších verejných priestorov už osvedčil. Tento rok systém pilotne zavádzame v spolupráci s Igor Polakovič v Lamači, kde je k dispozícii takmer 50 drevených ohrádok, ale žiadna mestská časť neostane bez ohrádky. Prehľad všetkých tohtoročných ohrádok nájdete na: https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1e41N3Je0jwS6ma0-Hmv9lAb_AB_Wuanr&usp=sharing Verím, že sa ohrádky osvedčia aj u nás a budúci rok tento systém využijeme skutočne v celom meste. Ak máte vo svojom okolí ohrádku, tak ju, prosím, využite – Bratislava tak bude aj vďaka vám čistejšia a príjemnejšia. Ak vo svojom okolí ohrádku nemáte, tak stále platí, že ak bývate v bytovke, stromčeky môžete ukladať na obvyklé odvozné miesto zmesového odpadu a v prípade rodinných domov zas budete môcť stromčeky uložiť na zberné hniezda triedeného zberu (mestské časti so zavedeným vrecovým zberom k nádobám na sklo). A nezabudnite stromček pred vyhodením odzdobiť, pretože vyzbierané vianočné stromčeky materiálovo zhodnotíme v kompostárni. 📅 Kolegovia z OLO – Odvoz a likvidácia odpadu zabezpečia odvoz stromčekov z ohrádok ako aj z obvyklých miest od 7.1. do 12.2. 2021 podľa harmonogramu nasledovne: Pondelky – Staré Mesto Utorky – Ružinov, Podunajské Biskupice, Vrakuňa Stredy – Nové Mesto, Rača, Vajnory Štvrtky – Dúbravka, Karlová Ves, Lamač, Devín, Devínska Nová Ves, Záhorská Bystrica Piatky – Petržalka, Jarovce, Rusovce, Čunovo

Posted by Matúš Vallo má rád Bratislavu on Monday, January 4, 2021

„Stále platí, že ak bývate v bytovke, stromčeky môžete ukladať na obvyklé odvozné miesto zmesového odpadu a v prípade rodinných domov zas budete môcť stromčeky uložiť na zberné hniezda triedeného zberu (mestské časti so zavedeným vrecovým zberom k nádobám na sklo). A nezabudnite stromček pred vyhodením odzdobiť, pretože vyzbierané vianočné stromčeky materiálovo zhodnotíme.“

Ohrádky inšpirované inými mestami

Prvýkrát vôbec využije Bratislava aj zberné ohrádky, ktoré mnohé zahraničné mestá už používajú.

„Veľmi sa teším, že tento rok otestujeme aj úplne nové riešenie, ktorým sú ohrádky na stromčeky. Priznávam sa, inšpirovali sme sa zahraničnými mestami, kde sa systém ohrádok na zabezpečenie čistejších verejných priestorov už osvedčil. Tento rok systém pilotne zavádzame v spolupráci s Igor Polakovič v Lamači, kde je k dispozícii takmer 50 drevených ohrádok, ale žiadna mestská časť neostane bez ohrádky. Prehľad všetkých tohtoročných ohrádok nájdete na mape.“

ohrádky vianočné stromčeky mapa
zdroj: Google/maps/zber-vianočných-stromčekov

Presný harmonogram zberu odpadu nájdeš na stránke OLO, kde sa dočítaš aj všetky ostatné potrebné informácie k iným druhom vianočného či akéhokoľvek odpadu. Stromčeky bude spoločnosť zberať až do 12.2.2021.

„Vianočný stromček môžete priviezť aj osobne a bezplatne ho odovzdať v zbernom dvore našej spoločnosti na Starej Ivánskej ceste 2. A to každý deň okrem nedele a sviatkov od 8:00 do 18:00 hod,“ informuje spoločnosť.

Zdroje: Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu, OLO

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech