Bratislava premenila zanedbaný pozemok na slovenský unikát. Obyvatelia mesta môžu naplno využívať Včeliu lúku

  • Doposiaľ oplotená, zanedbaná a pre verejnosť neprístupnú lúka v Bratislave dostala nový šat
  • Premenila sa na Včeliu lúku, ide o projekt, za ktorý by sme sa nemuseli hanbiť ani v zahraničí
  • Nechýba tu knižnica v tvare včelnice, príjemné posedenie, včelie úle, dobré jedlo a konať sa tu budú aj užitočné workshopy
včely
Ilustračná/ TASR/Lukáš Grinaj, Pexels/Timothy P.
  • Doposiaľ oplotená, zanedbaná a pre verejnosť neprístupnú lúka v Bratislave dostala nový šat
  • Premenila sa na Včeliu lúku, ide o projekt, za ktorý by sme sa nemuseli hanbiť ani v zahraničí
  • Nechýba tu knižnica v tvare včelnice, príjemné posedenie, včelie úle, dobré jedlo a konať sa tu budú aj užitočné workshopy

Včely patria medzi vôbec najužitočnejšie živočíchy na svete. Až tretina potravín je celkom závislá na ich opeľovaní. Podľa stránky Greenpeace, venovanej záchrane včiel, bola ekonomická hodnota opeľovania včelami celosvetovo odhadnutá na 265 miliárd eur ročne. Od konca 90. rokov si včelári všimli záhadné zmiznutia včiel a od roku 2006 ubudlo až 40 % včiel medonosných, čím sa stali ohrozeným druhom.

Značný úbytok týchto živočíchov bol zaznamenaný aj v Bratislavskom kraji. Mestské lesy v Bratislave (MLB) v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) a BKIS sa rozhodli podať včelám pomocnú ruku. Na Peknej ceste v Bratislave otvorili včeliu lúku so zameraním na ekovýchovu.

„Na lúke sa nachádza včelín, ktorý bude bezpečne oddelený od sprístupnenej lúky. Zároveň poslúži ako vzdelávacia pomôcka nielen pre deti, ale aj pre dospelých,“ uvádza v tlačovej správe MIB.

Areál sa nachádza pri horárni Krasňany na Peknej ceste. Doposiaľ neprístupná a zanedbaná lúka bude miestom, kde sa môžeš zúčastniť včelárskeho kurzu a rôznych eko workshopov pre deti aj dospelých. Na lúke nájdeš aj náučnú tabuľa o dôležitosti včiel v našom ekosystéme či užitočné informácie o včelách na Slovensku. 

„Ide o ďalšiu investíciu v mestských lesoch na Peknej ceste po tom, čo MIB prednedávnom predstavil návrh obnovy pôvodnej horárne v areáli bývalých muničných skladov,“ uvádza MIB.

Úlohou MIB pri tomto projekte bolo nájsť vhodný spôsob, ako lúku sprístupniť verejnosti a zároveň zvýšiť bezpečnosť v okolí tohto priestoru, keďže neďalekú cestu využívajú cyklisti vracajúci sa z Karpát.  Na lúke boli umiestnené aj nové lehátka pre verejnosť v rámci projektu Sadni si.

Mestské lesy v Bratislave sa včelárstvu venujú od mája roku 2015. „Som veľmi rád, že na lúke ostanú úle a budú slúžiť aj ako náučná pomôcka. Včelárstvo je pekný príklad súžitia prírody s človekom, preto sa tešíme, že sa nám podarilo zachovať takéto miesto,“ hovorí riaditeľ MLB Matej Dobšovič. 

„Les bol vždy jedným z najvhodnejších prostredí pre chov včiel pre bohaté zdroje peľu, nektáru a medovice. V minulosti na lesných pozemkoch fungovali včelnice, postupne však zanikli. Včelárstvo má pre lesníctvo veľký význam, o ktorom sa môžu obyvatelia takto dozvedieť viac,“ uzavrel MIB.

Včela možno bude na Slovensku chráneným druhom 

Myšlienku ochrany všetkých druhov včiel a opeľovačov podporuje aj parlament. Šéf envirorezortu Ján Budaj chce, aby bola včela chráneným druhom živočícha. Hnutie OĽaNO sa stotožňuje so slovami a návrhmi Budaja a podporuje ich.

Vyhlásenie včely medonosnej za chráneného živočícha je podľa podpredsedníčky vlády pre investície a informatizáciu Veroniky Remišovej na diskusiu. Ohrozenie chráneného druhu je prísne trestané. Vyžadovalo by si množstvo výnimiek a bolo by to ťažko udržateľné v praxi, podotkla.

Strana Za ľudí deklaruje, že bude plne podporovať návrhy a kroky ministrov životného prostredia a pôdohospodárstva. „Menej chemizácie na poliach, udržateľné poľnohospodárstvo a prírode blízke hospodárenie v krajine sú súčasťou aj nášho programu. Toto sú oblasti, ktoré sa dajú zákonne presadzovať a včelám rozhodne pomôžu,“ povedala Remišová.

SaS uviedla, že podporí aj prípadnú zmenu zákona, keďže pri súčasnej legislatíve nie je možná zmena na chráneného živočícha. Budaj plánuje spolu s ministrom pôdohospodárstva Jánom Mičovským obmedziť chemické postreky, ktoré poškodzujú včely.

Zdroje: Greenpeace, MIB

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá