Bratislava sa posunie o krok vpred. Vallo ukázal vizuál stoviek nových nájomných bytov

  • Primátor hlavného mesta Matúš Vallo predstavil spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy a METRO Bratislava a.s. projekt na Muchovom námestí v Petržalke
  • V meste vďaka nemu pribudne viac ako 100 nájomných bytov
vallo
Facebook/ Matúš Vallo má rád Bratislavu, MIB
  • Primátor hlavného mesta Matúš Vallo predstavil spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy a METRO Bratislava a.s. projekt na Muchovom námestí v Petržalke
  • V meste vďaka nemu pribudne viac ako 100 nájomných bytov

Nájomné bývanie je významným pilierom bývania v mestách a v Bratislave je mimoriadne zanedbané. Iba približne 1% zo všetkých bytov v Bratislave sú mestské nájomné byty. 

Pre porovnanie, v Brne je to 15%, vo Viedni až 30%, a ďalších 30% sú  byty s regulovaným nájmom vo vlastníctve neziskových spoločností.  Priemer v rámci celej EÚ je približne 10%.

Lucia Štasselová z tímu Matúša Valla: Bratislavčania sa nájomného bývania naozaj dočkajú

Veci sa však začali hýbať tým správnym smerom aj v našom hlavnom meste. Na Muchovom námestí v Bratislavskej Petržalke pribudne 103 mestských nájomných bytov. Z toho bude 52 bytov určených napríklad pre dôležité povolania, ktoré v meste potrebujeme: mestskí policajti, opatrovateľky/opatrovatelia, hasiči, zdravotné sestry, učitelia či iné. Mesto Bratislava má taktiež zákonnú povinnosť zabezpečiť náhradné nájomné bývanie pre vyše 500 nájomcov z reštituovaných bytov.

„Projekt prináša verejne prístupný parčík s rozlohou, ktorá dvojnásobne prevyšuje hodnoty požadované územným plánom. A projekt reaguje aj na chýbajúci verejný priestor v okolí. Vznikne tu námestie, na ktorom si budú môcť susedia posedieť, pokecať a zároveň tento priestor počíta aj s možnosťou sezónnych podujatí, ako sú trhy, komunitné stretnutia a podobne,“ priblížil Matúš Vallo.

🏘️ Teší ma, že vám môžem spolu s Metropolitný inštitút Bratislavy a METRO Bratislava a.s. predstaviť projekt na Muchovom…

Gepostet von Matúš Vallo má rád Bratislavu am Donnerstag, 10. September 2020

„Bratislava dlhodobo čelí akútnemu nedostatku nájomných bytov. Preto pracujeme na zabezpečení väčšieho počtu dostupných nájomných bytov, a jedným zo spôsobov je aj výstavba mestských nájomných bytov na vlastných pozemkoch,“ uviedol magistrát na sociálnej sieti a doplnil, že jedným z takýchto pozemkov je aj pozemok na Muchovom námestí.

🏘️ Teší ma, že vám môžem spolu s Metropolitný inštitút Bratislavy a METRO Bratislava a.s. predstaviť projekt na Muchovom…

Gepostet von Matúš Vallo má rád Bratislavu am Donnerstag, 10. September 2020

V tejto lokalite mal vzniknúť projekt komerčného bývania súkromného developera. „Pozemok sa však podarilo opätovne získať do vlastníctva spoločnosti Metro Bratislava a vznikne tak projekt mestského nájomného bývania, verejný park a občianska vybavenosť, ktoré využijú všetci ľudia zo susedstva,“ vysvetlilo mesto. 

„Zároveň si záujemcovia môžu detaily projektu pozrieť aj naživo v priestoroch petržalskej kaviarne Kafé Lampy na Černyševského. Rovnako bude dostupný aj formulár pre spätnú väzbu a podnety týkajúce sa nových funkcií vo verejnom parku a parteri budov,“ uzavrelo mesto. Termín samotnej výstavby magistrát predpokladá predbežne na rok 2022/2023, v závislosti od získania všetkých potrebných povolení.

Nájomné byty bude mať aj Nitra 

Riešiš nepriaznivú situáciu ohľadom bývania pre mladých ľudí chce najnovšie aj Nitra. Tamojší primátor Marek Hattas na sociálnej sieti informoval, že mesto pripravuje výhodné nájomné bývanie pre mladé rodiny.

Gepostet von Marek Hattas – primátor Nitry am Donnerstag, 20. August 2020

„Nájomné bývanie pre mladých a mladé rodiny je o krok bližšie k realite. Na dnešnom rokovaní ma zástupcovia zhotoviteľa informovali, že projekt nájomných bytov na Tehelnej ulici prešiel dôležitým míľnikom – posudzovaním vplyvov na životné prostredie (EIA).Ak chceme v Nitre udržať mladých, potrebujeme im zabezpečiť dostupné bývanie,“ píše Hattas.

Pribudnúť má spolu 220 bytov v jednom projekte, ide tak o vôbec najväčší prírastok nájomných bytových jednotiek v histórii mesta. Primátor Hattas však konštatuje, že Nitra takýchto bytov potrebuje omnoho viac. „Preto v našom snažení o výhodné bývanie pre mladých pokračujeme a hľadáme ďalšie možnosti a lokality,“ konštatuje.

Zdroje: MIB, Bratislava.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK