Slováci oprášili tradičný recept na šišky zo 70. rokov. Bratislava si ich zamilovala

  • V našej krajine zrejme nie je príliš veľa ľudí, ktorí by nepoznali tradičné Bratislavské rožky
  • Počul si už však o unikátnom dezerte nazvanom Bratislavské šišky?
  • Najnovšie ich môžeš ochutnať už aj v bratislavskom Novom Meste, blízko Troch veží
siska
Facebook/ Bratislavské Šišky
  • V našej krajine zrejme nie je príliš veľa ľudí, ktorí by nepoznali tradičné Bratislavské rožky
  • Počul si už však o unikátnom dezerte nazvanom Bratislavské šišky?
  • Najnovšie ich môžeš ochutnať už aj v bratislavskom Novom Meste, blízko Troch veží

Bratislava sa za posledné roky posunula v oblasti street-foodového jedla naozaj o míľové kroky. V hlavnom meste nie je už žiaden problém ochutnať kuchyňu z rôznych kútov sveta. Nie všetci gastro podnikatelia však vsádzajú len na „moderné” jedlá ako sú burgre, hot-dogy či donuty.

Najnovším hitom sú Bratislavské šišky, za ktorými stoja zakladatelia kaviarne Friends Cafe v Karlovke, ktorá tu po štyroch rokoch pôsobenia končí. Jej zakladatelia sa chcú naplno venovať práve konceptu Bratislavských šišiek, ktoré sú skutočným unikátom.

„Oprášili sme tradičný recept na šišky zo 70. rokov a vznikla myšlienka ľudí preniesť do minulosti „tak to chutilo kedysi“. Šišky balíme do papierových krabíc a poriadne ich zasypeme cukrom, nech všetkým osladíme všetky náročné dni,“ objasnili majitelia pre Startitup.

Spríjemnite si piatok sladkými tradičnými šiškami od Friends Coffee ❤️Niekedy je práve nejaká dobrota to, čo…

Posted by Bratislavské šišky on Wednesday, July 22, 2020

Narozdiel od obľúbených šišiek z bratislavskej Šiškárne a pekárne Karola Haringa v týchto plnku nehľadaj. Môžeš si však k nim nechať pribaliť domáce omáčky. Vychutnáš si ich tak môžeš s topingom z lesného ovocia, manga, broskyne, no v ponuke je aj omáčka s príchuťou jablko-škorica či kávy. Základné balenie obsahuje 12 kusov šišiek, počtu sa však medze nekladú. Za 30 kusové balenie zaplatíš 15 eur.

Stánok so šiškami sa nachádza na Trnavskej ceste 29 v Novom Meste, kde si môžete šišky osobne vyzdvihnúť a pochutnať si hoci aj na jednej šiške, samozrejme, nechýba tu ani naša take away kávička,“ približujú. Okrem toho si ich môžeš objednať aj prostredníctvom aplikácie Bolt Food, Wolt alebo Bistro.

Bratislavské Šišky by Friends na Trnavskej ceste nájdete aj potme 😋

Posted by Cuttner sro /výroba reklamy/ on Tuesday, March 3, 2020

Šišky sú typické sú najmä svojou dierou uprostred. Nejde však o akúsi napodobeninu amerických donutov, aké nájdeš v prevádzkach obľúbenej Donuterie. Korene tohto dezertu siahajú až do Izraela, odkiaľ sa rozšírili do Európy. Historická zmienka sa o nich objavila aj na Slovensku v Česku, Maďarsku či Poľsku. Do Spojených štátov amerických sa dostali až neskôr, vďaka európskym kolonizátorom.

Dôležité je tiež spomenúť, že tieto klasické šišky sa vyrábajú výlučne z čerstvých surovín, nakoľko sa zakladatelia Friends Cafe rozhodli z kuchyne polotovary celkom vyradiť. Aj keď ide o receptúru starú niekoľko desaťročí, predsa len sú prispôsobené modernej dobe. Objednať si tak môžeš aj delaktózové či špaldové.

Zastavte sa u nás na šišku 🤤 najlepšia je s našou kávičkou ☕️ ➡️Trnavská cesta 29 (pred Hant arénou)⬅️#bratislavskešišky #klasickesisky #tradicnyrecept #akoodbabicky #fastfood #šišky #poulicnejedlo

Posted by Bratislavské šišky on Wednesday, June 24, 2020

Vlastná značka kávy

Špecialitou Friends Cafe je okrem šišiek aj vlastná značka kávy pražená na Slovensku. Praženie kávy pritom predstavuje jednu z najdôležitejších etáp spracovávania kávového zrna. Od správnej voľby profilu a teploty praženia totiž závisia všetky procesy prebiehajúce vo vnútri zrna, a teda aj jeho samotné chuťové vlastnosti. 

„Na Slovensko sa neustále snažíme dovážať zelené zrná zo všetkých kontinentov a následne ich s našimi partnermi na Slovensku, ale aj v susednom Česku pražíme. Záleží nám na tom, aby ste si mohli vždy vychutnať čerstvo praženú kávu nielen v našich kaviarňach, ale aj u vás doma,“ dodávajú.

Článok bol pôvodne vydaný 27. augusta 2020.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech