Bratislava stúpa do nebies, finančné skupiny sa bijú o prvý mrakodrap na Slovensku

  • Projekt Eurovea 2 z dielne developera JTRE včera definitívne získal zelenú na výstavbu
  • V Bratislave chce postaviť mrakodrap aj investičná spoločnosť Arca Capital
  • Známa je už aj prvá podoba komplexu Sky Park či najvyššej kancelárskej veže označovanej ako Sky Park Offices I.
BeFunky-collage
archív JTRE/skypark.sk
  • Projekt Eurovea 2 z dielne developera JTRE včera definitívne získal zelenú na výstavbu
  • V Bratislave chce postaviť mrakodrap aj investičná spoločnosť Arca Capital
  • Známa je už aj prvá podoba komplexu Sky Park či najvyššej kancelárskej veže označovanej ako Sky Park Offices I.

Projekt Eurovea 2 z dielne developera JTRE včera získal definitívne zelenú na výstavbu. Právoplatné stavebné povolenie dostalo rozšírenie nákupného centra Eurovea, prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower, rezidencie Riverside, administratívne budovy Pribinova X a Pribinova Y i podzemné garáže. Súčasťou výstavby v rámci mestskej štvrte Eurovea City pri nábreží Dunaja sú aj nové verejné priestory a športoviská.

Na druhej strane však J&T nie je jedinou finančnou skupinou, ktorá sa v Bratislave snaží o vybudovanie mrakodrapu. Ten je síce definovaný ako budova s výškou nad 150 metrov, v niektorých prípadoch sa hovorí aj o hraničnej výške 100 metrov.

V takýchto prípadoch môžeme hovoriť o viacročných prípravach, čo potvrdil aj výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán. Prípravná fáza výstavby Eurovea 2 začala už v marci a ešte do konca tohto roka spoločnosť spustí realizáciu základov stavieb. Dokončenie rozšírenia nákupného centra Eurovea je plánované do konca roka 2022 a byty v prvom slovenskom mrakodrape budú odovzdané majiteľom v druhej polovici roku 2023.

zdroj: archív JTRE

Veľký záujem a ešte vyššia cena

Predaj bytov však začal už v lete a prvé dostupné údaje hovoria o veľkom záujme. V súčasnosti je v 168-metrovom mrakodrape Eurovea Tower a bytovom dome Riverside predaných už vyše 290 bytov, čo znamená takmer 60 percent z celkového počtu 488 bytov.

Napriek tomu, že oficiálny cenník developer nezverejnil, podľa magazínu Forbes sa suma pohybuje na úrovni päťtisíc eur za štvorcový meter. Priemerná cena voľných bytov na trhu s novostavbami v Bratislave sa pohybuje okolo sumy 2-tisíc eur za meter štvorcový. Cena štvorizbového bytu sa tak môže vyšplhať na sumu viac než 620-tisíc eur.

zdroj: JTRE

„Veľký záujem o bývanie v Eurovea 2 bezprostredne po spustení predaja nám potvrdzuje dobré nastavenie projektu, ktorý kupujúcich skutočne oslovil. Veríme, že v Eurovea City si nájdu svoje obľúbené miesta nielen obyvatelia bytov a užívatelia kancelárií, ale aj všetci návštevníci zóny. Tešiť sa môžu na veľký nábrežný park s výmerou 25-tisíc štvorcových metrov aj celkom nový aktivity park inšpirovaný svetovými metropolami rozdelený na tri zóny podľa vekových kategórií, ktorý oživí aj doteraz nevyužitý priestor pod Mostom Apollo. Na Pribinovej ulici pribudne nová stromová alej. Tiež máme ambíciu spojiť nábrežie pred Eurovea so zastávkou MHD na moste. Všetko sú to plány, ktoré môžu obohatiť život obyvateľov Bratislavy a pripútať ich ešte viac k našej rieke,“ dodáva Pavel Pelikán.

 

Arca Capital chce vybudovať mrakodrap v Ružinove

Veľké plány má pravdepodobne aj finančná spoločnosť Arca Capital, ktorá je v bratislavskom developmente čoraz aktívnejšia. Jej hlavný akcionár Rastislav Velič v nedávnom rozhovore pre denník SME potvrdil, že v Bratislave chcú postaviť mrakodrap. V objekte, ktorý sa bude nachádzať v Ružinove, by mal byť vytvorený mix kancelárií, bytov, obchodov a dokonca aj hotela.

Celkový priestor by mohol predstavovať až 42-tisíc štvorcových metrov. Pozemky sú už kúpene a toto územie si podľa Veliča zaslúži niečo pekné a vysoké. „Človek však mieni a vedenie mesta mení,“ dodal hlavný akcionár Arca Capital.

Tieto slová teda naznačujú, že Arca síce vstupuje do boja o prvý mrakodrap na Slovensku, no projekt z dielne J&T s najväčšou pravdepodobnosťou časovo nepredbehne. Spoločnosť sa však zatiaľ nechce podrobnejšie vyjadrovať a k dispozícii nie je ani vizualizácia, ktorú však už pripravujú a budú ju prezentovať v blízkej dobe.

Penta mení stratégiu

Penta len prednedávnom oznámila zmenu stratégie, nakoľko sa rozhodla nepredávať kancelárske budovy, ktoré v Bratislave má alebo stavia. Skupina doteraz svoje realitné projekty po dostavbe a obsadení nájomcami vždy ponúkla na predaj.

Finančná skupina najnovšie počíta aj s coworkingovým centrom v zrekonštruovanej pamiatkovo chránenej Jurkovičovej teplárni, ktorá je súčasťou projektu Sky Park od britskej architektky Zahy Hadid. Tamojší projekt by mal zahŕňať 4 000 metrov a jeho otvorenie sa predpokladá na konci budúceho roka.

zdroj: skypark.sk

Známa je už aj prvá podoba komplexu Sky Park či najvyššej kancelárskej veže označovanej ako Sky Park Offices I., v tomto prípade však najvyššia výška v porovnaní so spomínanými mrakodrapmi dosiahne len približne 120 metrov.

Zdroje: TS, Forbes, SME, skypark.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK