Bratislavčania rázne zakročili: Odovzdali dôležitú petíciu ohľadom kritického výrubu lesov

  • Výrub lesov v Bratislave začína byť neúnosný
  • Pod petíciu za jeho zastavenie sa podpísalo viac ako 5-tisíc obyvateľov
  • Lesy SR chcú počkať na výsledky štúdie
  • Výrub lesov v Bratislave začína byť neúnosný
  • Pod petíciu za jeho zastavenie sa podpísalo viac ako 5-tisíc obyvateľov
  • Lesy SR chcú počkať na výsledky štúdie

Obyvatelia Bratislavy už viac nechcú sledovať, ako im pred očami mizne príroda. K masívnemu výrubu lesov dochádza v Bratislave aj v jej okolí a kompetentní zatiaľ dostatočne nezakročili. Lesy SR už raz sľúbili, že ťažbu dreva zastavia, no nestalo sa tak. Petíciu včera odovzdali na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Podpísalo sa pod ňu 5611 ľudí.

„Išlo nám o to, aby sme podporili aktivity samospráv a ochranárskych združení, aby sa z bratislavských lesov nestali hospodárske lesy. Myslím si, že je to poklad pre Bratislavčanov, že majú priamo vo svojom meste les, kde si môžu poobede vyjsť s deťmi na prechádzku. Je nelogické a proti zdravému rozumu, aby sa takýto les využíval na hospodárske účely,“ povedal predseda petičného výboru. Petícia pritom pojednáva hlavne o lesoch v národnej prírodnej rezervácii Devínska kobyla.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: Ilustračný obrázok Wikimedia

Signátori chcú, aby lesy mohli aj naďalej využívať na oddych a rekreáciu. Nechcú, aby sa z nich stali iba hospodárske oblasti. Čakajú, že okrem ministerstva zakročí aj štátny podnik Lesy SR, samospráva a ochranárske združenia.

„Hospodárenie v lesoch v okolí Bratislavy, špeciálne v štátnych lesoch, je neúnosné. Mala by tam byť prioritná funkcia rekreačná,“ povedal Marek Poláček z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK – Malé Karpaty, zároveň vyjadril nedôveru k Lesom SR aj k samotnému ministerstvu, keďže už v minulosti sľúbili, že problém budú riešiť.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: Ilustračný obrázok TASR

Hovorca Ministerstva pôdohospodárstva Michal Feik tvrdí, že majú s obyvateľmi Bratislavy rovnaké záujmy. „Chceme nájsť taký spôsob starostlivosti o les, kde na prvom mieste budú rekreačné a mimoprodukčné funkcie. Ešte minulý rok sme dali pozastaviť ťažbu a vypracovať štúdiu verejnoprospešných funkcií lesov. Predpokladáme, že buď vo februári, alebo v marci najneskôr bude hotová a na základe toho sa budeme rozhodovať, čo ďalej.“

Minulý týždeň prebehlo aj stretnutie Lesov SR s Matúšom Vallom, dospeli k záveru, že situáciu začnú riešiť, až keď bude dokončená štúdia a vytvorí sa nová pracovná skupina schopná pracovať v širšom zložení.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech