Bratislavská koronavírusová záhada: Mesto s vysokou mobilitou patrí k najmenej zasiahnutým krajom

  • Ministerstvo zdravotníctva SR reagovalo na slová predsedu BSK Juraja Drobu, ktorý tvrdil, že kraju hrozí kolaps zdravotníctva
  • Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura toto tvrdenie vyvrátil. Situácia BSK je vraj jedna z najstabilnejších
  • Predseda BSK Juraj Droba a ďalší predstavitelia kraja v stredu kritizovali štát a jeho zvládnutie pandémie koronavírusu
  • Bratislavský kraj stále patrí k najmenej zasiahnutým krajom
pacient, nemocnica, koronavírus
TASR/Cecilia Fabiano/LaPresse via AP
  • Ministerstvo zdravotníctva SR reagovalo na slová predsedu BSK Juraja Drobu, ktorý tvrdil, že kraju hrozí kolaps zdravotníctva
  • Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura toto tvrdenie vyvrátil. Situácia BSK je vraj jedna z najstabilnejších
  • Predseda BSK Juraj Droba a ďalší predstavitelia kraja v stredu kritizovali štát a jeho zvládnutie pandémie koronavírusu
  • Bratislavský kraj stále patrí k najmenej zasiahnutým krajom

Bratislavský župan Juraj Droba sa nechal počuť, že situácia v bratislavských nemocniciach je zúfalá a hrozí tu kolaps zdravotníctva. Ministerstvo zdravotníctva SR však oponuje, že to nie je pravda. Peter Stachura, ktorý pôsobí ako štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Drobovo tvrdenie vyvrátil.

„Situácia v bratislavskom kraji je jedna z najstabilnejších v rámci Slovenska. Ku 18. novembru evidujeme v BSK 118 pacientov s ochorením COVID-19 na podpornej kyslíkovej liečbe, pričom reprofilizovaných kyslíkových lôžok v kraji je aktuálne 219, s možnosťou ďalšieho navýšenia. Počet obsadených lôžok s možnosťou umelej pľúcnej ventilácie je podľa včerajšieho hlásenia 12 z celkového počtu 32 lôžok. Rovnako tu sú kapacity na ďalšiu reprofilizáciu. Počet práceschopných sestier v BSK bol včera 91,2% a práceschopných lekárov 96,3%,“ uviedol štátny tajomník.

Predseda BSK Juraj Droba v stredu kritizoval štát a jeho zvládnutie pandémie koronavírusu

Predseda BSK Juraj Droba v stredu kritizoval štát a jeho zvládnutie pandémie koronavírusu. Drobovi prekáža štýl, akým štát komunikuje s obyvateľmi aj ako zvláda niektoré úlohy v boji proti pandémii. Kritizoval aj celoplošné testovanie a zabezpečovanie ochranných pomôcok. Predseda BSK tvrdil, že kraju hrozí kolaps zdravotníctva, pretože má nedostatok zdravotníckeho personálu. Problémy vytvára aj odklad plánovaných operácií ako aj chýbajúce preventívne vyšetrenia.

VEDCI: Ženy majú po prekonaní COVID-19 imunitu oveľa dlhšie ako muži

Ku kritike štátu sa pridali aj ďalší predstavitelia BSK. Podľa Tomáša Szalaya, ktorý riadi zdravotníctvo v BSK, kulminácia počtu novozistených prípadov klesá iba zdanlivo. „Je to skreslené tým, že sa uskutočnilo celoplošné testovanie a títo ľudia v štatistikách nevystupujú. V skutočnosti počet pozitívnych prípadov v PCR testoch presahuje 20 percent,“ upozornil Szalay, ktorý považuje za najdôležitejšie, aby neprišlo k tretej vlne reprofilizácie nemocníc.

Krajský odborník pre všeobecné lekárstvo Peter Lipovský upozornil, že testovanie nemusí byť vždy produktívne. „Antigénové testy dávajú pocit falošnej istoty. Potom kladieme menší dôraz na nosenie rúška, dezinfekciu, či odstup,“ myslí si Lipovský.

plošné testovanie druhé kolo koronavírus
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Bratislava je najčervenejšia na mape, no BSK je jeden z najmenej zasiahnutých

Bratislava svieti v mape okresov na webe Ministerstva zdravotníctva najviac červenou farbou. Ministerstvo ale na mape spojilo dokopy všetkých päť okresov Bratislavy do jedného celku, ktorý má najviac potvrdených prípadov na okresy na celom Slovensku, a to 6 269.

Ak sa pozrieme na kraje, uvidíme, že situácia je odlišná. Najviac zasiahnutý je stále Žilinský kraj, kde doteraz bolo potvrdených 18 854 prípadov nákazy koronavírusom. Po ňom nasleduje Prešovský kraj 18 224 a Trenčiansky kraj 11 844. Bratislavský kraj má doteraz potvrdených 8 800 prípadov.

zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Pritom hustota obyvateľstva v najviac zasiahnutom Žilinskom kraji je oveľa nižšia ako v Bratislavskom kraji. Podľa údajov Slovenského štatistického úradu je hustota obyvateľstva na kilometer štvorcový 323,78 v Bratislavskom kraji,  Žilinskom kraji 101,55.  

Podobne dopadli aj výsledky prvého kola celoplošného testovania, kde vo vojenskom veliteľstve Bratislava odhalili 0,31 % pozitívnych a v Žiline 1,84% pozitívnych.

Doterajšie dobré výsledky BSK sú pre mnohých záhadou, no môžu súvisieť s nižšou mobilitou, uzatvoreným vybraných prevádzok, kde je riziko nákazy najväčšie alebo aj prácou z domu.

Zdroje: SITA, Ministerstvo zdravotníctva SR, Slovenský štatistický úrad

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK