VEDCI: Ženy majú po prekonaní COVID-19 imunitu oveľa dlhšie ako muži

  • Muži na ochorenie COVID-19 zomierajú až dvakrát častejšie ako ženy
  • Najnovší výskum naznačuje, že si aj horšie vytvárajú imunitu a udržiavajú si ju kratšie
  • Muži zrejme budú potrebovať viacnásobné očkovanie
testovanie na koronavírus
TASR/AP Photo/Brian Inganga)
  • Muži na ochorenie COVID-19 zomierajú až dvakrát častejšie ako ženy
  • Najnovší výskum naznačuje, že si aj horšie vytvárajú imunitu a udržiavajú si ju kratšie
  • Muži zrejme budú potrebovať viacnásobné očkovanie

Ženám sa protilátky na koronavírus tvoria v menšom množstve, no v tele zostávajú dlho. Muži, naopak, vyprodukujú veľa protilátok, ale z tela im miznú rýchlejšie. Vyplýva to zo štúdie medzinárodného tímu vedcov. Skúmali tvorbu protilátok u mužov a žien, ktorí mali ochorenie COVID-19.

Ako uvádza britský Guardian, môže to znamenať zlé správy pre vakcináciu. Doteraz sa totiž v medicíne aj v očkovaní uplatňoval princíp univerzálnosti, teda liečba do veľkej miery nezávisela na tom, či je pacient mužského alebo ženského pohlavia. Štúdia zatiaľ neprešla revíziou a jej závery nie sú oficiálne, ponúka však bližší pohľad na to, ako by sme v boji proti pandémii koronavírusu mali postupovať.

Tvorcovia vakcíny, na ktorú čaká celé Slovensko, prezradili, kedy sa náš život vráti do normálu

Mnohí politici aj lekári totiž vnímajú vakcínu ako záchranu, vďaka ktorej sa život vráti do normálu. Všetky však fungujú na tom, že si telo vytvára potilátky, ktoré v prípade infekcie nasadí. Očkovanie teda zabezpečí, aby bol priebeh vírusového ochorenia miernejší, alebo neprebehol vôbec. Zjednodušene, telo vie, čo má robiť.

Nová štúdia však vzbudzuje otázky, či bude nová vakcína účinná pre všetkých. Je totiž možné, že muži, ktorí majú nadváhu, alebo sú starší, budú potrebovať viacero dávok.

Štúdia prebehla na univerzite v Štrasburgu, vzorkou bolo 308 členov personálu univerzitnej nemocnice. Všetci účastníci štúdie mali testom potvrdený koronavírus, väčšina z nich s miernymi príznakmi. Počas obdobia 172 dní merali týmto ľuďom úroveň protilátok v krvi.

V prvej várke vzoriek sa ukázalo, že muži nad 50 rokov a s BMI nad 25, čo je tesne nad normálnou hmotnosťou, mali v krvi najviac protilátok. Pri druhom odbere sa u mužov počet protilátok razantne znížil. Nižšiu hladinu protilátok zaznamenali aj u žien, pokles však nebol taký dramatický.

Sú štúdie, ktoré ukázali, že muži produkujú viac protilátok v akútnej fáze ako ženy. Ale táto štúdia ukazuje, že hoci muži majú vysokú imunitnú odpoveď na začiatku, úroveň protilátok u ich klesá omnoho rýchlejšie, ako u žien. Ich úroveň protilátok je oveľa stabilnejšia,“ cituje Guardian jednu z autoriek štúdie. „Hovorím tomu manifestácia ženskej sily,“ žartuje šéfka virológie Štrasburskej univerzity Samira Fafi-Kremer.

ZISTENIE VEDCOV: Život so psom extrémne zvyšuje šancu nákazy koronavírusom

Vedci vyvíjajúci vakcínu tak musia vziať do úvahy aj fakt, že muži túto chorobu zvládajú horšie. Existujú štúdie, ktoré skúmali infekcie koronavírusu a úmrtia. Podľa výsledkov majú ženy vyššiu šancu, že sa nakazia, no muži oproti ženám až dvakrát častejšie ochoreniu podliehajú. Muži a ženy tak môžu rôzne reagovať na očkovaciu látku.

Ak funkčná imunitná odpoveď klesne viac v prípade mužov, ktorí podstúpili vakcináciu, môže sa stať, že muži budú potrebovať ďalšiu dávku vakcíny, aby si udržali voči koronavírusu imunitu,“ cituje Guardian doktorku Sabru Klein z Johns Hopkins University.

Zdroje: Medrxiv.org, TheGuardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá