Tvorcovia vakcíny, na ktorú čaká celé Slovensko, prezradili, kedy sa náš život vráti do normálu

  • Vakcína proti koronavírusu, ktorá má až 90-percentnú účinnosť, je takmer na dosah
  • Jej tvorcovia sú presvedčení, že je kľúčom k návratu k normálnemu životu, na aký sme boli zvyknutí pred pandémiou
  • Ak pôjde všetko podľa plánov, ľudstvo by mohlo nad ochorením COVID-19 začať vyhrávať v priebehu roka 2021
vakcina, koronavirus
TASR/AP/Hannibal Hanschke
  • Vakcína proti koronavírusu, ktorá má až 90-percentnú účinnosť, je takmer na dosah
  • Jej tvorcovia sú presvedčení, že je kľúčom k návratu k normálnemu životu, na aký sme boli zvyknutí pred pandémiou
  • Ak pôjde všetko podľa plánov, ľudstvo by mohlo nad ochorením COVID-19 začať vyhrávať v priebehu roka 2021

Celý svet, vrátane Slovenska čaká, kým bude oficiálne dostupná vakcína proti COVID-19. Podľa viacerých odborníkov, ide o jedinú možnosť, ako sa z väčšej časti vrátiť k normálnemu životu. 

Našťastie pomaly svitá na lepšie časy, prvé vakcíny by sa mali k pacientom dostať v polovici decembra. Potvrdil to aj profesor Ugur Sahin, spoluzakladateľ nemeckej farmaceutickej spoločnosti BioNTech, ktorá spolu s americkým výrobcom liekov Pfizer vyvíja očkovaciu látku proti koronavírusu.

AKTUÁLNE: Slovensko sprísňuje kontroly na hraniciach, ak si pendler, pozorne čítaj

V rozhovore pre britskú televíznu stanicu Sky News sa Sahin vyjadril, že celoštátne nasadenie vakcíny proti koronavírusu v Británii bude závisieť od toho, kedy regulačný úrad jej používanie schváli. „Vakcíny sa začnú dodávať najskôr v polovici decembra,“ uviedol. Pfizer začiatkom novembra oznámil, že vakcína by mala mať viac než 90-percentnú účinnosť.

„A nebude to znamenať, že situácia sa v polovici decembra dramaticky zmení. Terajšia zima bude ťažká. Najprv sa situácia zhorší, až potom sa zlepší,“ dodal Sahin. Poznamenal však, že s pomocou vakcíny „by sme sa mohli vrátiť k normálnemu životu v polovici budúceho roka“.

Dáš sa zaočkovať proti COVID-19?

Európska komisia už deklarovala, že podpíše dohodu o zabezpečení 300 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu práve od spoločnosti Pfizer a BioNTech.

Akonáhle bude vakcína pripravená, členské štáty by k nej mali mať prístup súčasne. Uprednostňovaní budú ľudia nad 60 rokov, zdravotnícki pracovníci a osoby so zdravotnými problémami.

Spoločnosti Pfizer a BioNTech informovali, že dosiaľ podpísali kontrakty na dodávky 570 miliónov dávok pre roky 2020 a 2021 s možnosťou nákupu ďalších 600 miliónov dávok.

Nová štúdia: Majitelia reštaurácií, hotelov a fitnescentier majú problém. Podľa vedcov sú tieto zariadenia „superšíriteľmi“

Šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí potvrdil, že Slovensko má cez Európsku úniu nakontrahovaných 2,44 miliónov dávok od spoločnosti Pfizer.

Hneď, ako bude vakcína k dispozícii v Európskej únii, Slovensko dostane alikvotnú časť podľa toho, ako je to dohodnuté v prerozdeľovacom mechanizme.

Minister uviedol, že Slovensko má takto dopredu nakontrahovaných viac ako 17 miliónov vakcín od šiestich rôznych výrobcov a bude ich môcť čerpať podľa toho, ako budú jednotlivé vakcíny k dispozícii. 

„Pokiaľ tie vakcíny nebudeme potrebovať, samozrejme, nikto nevie, kedy ktorá vakcína príde, budeme ich dávať do bazáru,“ povedal Marek Krajčí. Ako doplnil, to už Slovensko urobilo minulý týždeň a vakcínu od Johnson & Johnson dalo do bazáru. 

Takto bude Slovensko podľa ministra pokračovať aj ďalej. Krajčí vysvetlil fungovanie tohto bazáru tak, že každá krajina má nakontrahovaných viac dávok, ako potrebuje. Krajiny zapojené do tohto systému sa môžu rozhodnúť, že už nakontrahovanú dávku nepotrebujú a dajú ju do „koša“, z ktorého si môžu iné krajiny tento záväzok prebrať, a tým pádom si vakcínu odkúpia.

Zdroje: Sky News, Pfizer, MZSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech