ZISTENIE VEDCOV: Život so psom extrémne zvyšuje šancu nákazy koronavírusom

  • Život so štvornohým miláčikom – psom môže priniesť, nevedomé, zvýšené riziko nákazy koronavírusom, ukázala najnovšia štúdia
  • Vedci zistili, že ľudia, ktorí žili so psom, mali o 78 % vyššie riziko, že sa nakazia vírusom SARS-CoV-2
  • Zatiaľ nie je jasné z akého dôvodu boli majitelia psov vo väčšej miere infikovaní. Vedci majú dve hypotézy
pes
Unsplash/BRUNO EMMANUELLE
  • Život so štvornohým miláčikom – psom môže priniesť, nevedomé, zvýšené riziko nákazy koronavírusom, ukázala najnovšia štúdia
  • Vedci zistili, že ľudia, ktorí žili so psom, mali o 78 % vyššie riziko, že sa nakazia vírusom SARS-CoV-2
  • Zatiaľ nie je jasné z akého dôvodu boli majitelia psov vo väčšej miere infikovaní. Vedci majú dve hypotézy

Život so štvornohým miláčikom – psom môže priniesť, nevedomé zvýšené riziko nákazy koronavírusom, ukázala najnovšia štúdia publikovaná v odbornom periodiku Environmental Research.

Štúdia, ktorú uskutočnili vedci zo španielskej Granadskej univerzity (UGR) a Andalusian School of Public Health, analyzovala hlavné rizikové faktory prenosu vírusu SARS-CoV-2 počas lockdownu v Španielsku v období od marca do mája 2020.

V štúdii vedci skúmali správanie 2 086 ľudí, výsledkom bolo zistenie, že ľudia, ktorí žili so psom, mali 78 % vyššie riziko nákazy koronavírusom. Okrem toho zvýšené riziko nákazy zaznamenali aj u ľudí, ktorí si nechali dovážať potraviny zo supermarketu domov. Naopak, v prípade mačky alebo iných druhov domácich miláčikov sa zvýšené riziko ochorenia nepotvrdilo.

zdroj: Unslash/Lesly Juarez

Veci majú dve hypotézy

Autori varujú majiteľov psov pred nutnosťou prijímania extrémnych hygienických opatrení v súvislosti s ich domácimi miláčikmi, pretože zatiaľ nie je jasné, či boli majitelia infikovaní z dôvodu, že zviera pôsobilo ako hostiteľ vírusu (a prenášalo ho), alebo z dôvodu, že sa pohybovalo na vírusom kontaminovanými plochami, alebo sa dostal pes do kontaktu s predmetmi, ktoré boli infikované.

„Výsledky nášho výskumu varujú pred zvýšenou nákazou medzi majiteľmi psov a dôvod tejto vyššej prevalencie musí byť ešte objasnený. Vzhľadom na súčasný nedostatok zdrojov na diagnostiku SARS-CoV-2 u ľudí je možnosť diagnostiky u psov veľmi nepravdepodobná,“ uviedla hlavná autorka štúdie Cristina Sánchez González podľa SciTechDaily.

zdroj: Unsplash/Adam Griffith

Dôležité sú hygienické opatrenia 

Sánchez González podotýka, že „uprostred pandémie a pri absencii účinnej liečby alebo vakcíny sú jedinou záchranou preventívne hygienické opatrenia a tieto opatrenia by sa mali uplatňovať aj na psy, ktoré sa podľa našej štúdie javia ako priamo alebo nepriamo zvyšujú riziko nákazy vírusom.“

Česko nasadzuje do boja s koronavírusom 100% presný test. Je spoľahlivejší ako PCR a nepotrebuje ani výter

Vedkyňa tiež tvrdí, že „z vedeckého hľadiska neexistuje dôvod na to, aby boli detské ihriská zatvorené, aby sa zabránilo infekciám, zatiaľ čo parky, kde sa venčia psy, ostali otvorené, i keď sa v nich nachádza množstvo objektov, ktoré môžu pôsobiť ako záchytný bod pre SARS-CoV-2. Zároveň by sme nemali vylúčiť možnosť, že vírus sa môže prenášať fekálnymi látkami.“

Podľa iných vedcov, vrátane odborníkov zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), je riziko, že by psy boli hostitelia vírusu a potom ho prenášali na ľudí, minimálne. Zhodujú sa, že vyššia je pravdepodobnosť, že vírus dokáže prežiť v srsti zvieratá, čo dokázali už predchádzajúce štúdie a pri hladkaní sa ním môže kontaminovať človek. Preto sa odporúča po hladkaní psa alebo jeho kŕmení vždy umyť ruky.

Zdroje: Science Direct, SciTechDaily, RTL

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá