Česko nasadzuje do boja s koronavírusom 100% presný test. Je spoľahlivejší ako PCR a nepotrebuje ani výter

  • Po Nemecku, Francúzsku, Libanone alebo Fínsku budú COVID-19 odhaľovať psy už aj v Čechách
  • Naši susedia chcú vycvičiť šesť psov, ktorí dokážu identifikovať človeka s koronavírusom
  • Psami sa pochválila aj ministerka financií ČR, myšlienka sa pozdáva aj vicepremiérke Veronike Remišovej
  • Psy sú spoľahlivejšie ako PCR testy, ukázala nová štúdia
pjimage (3)
TASR/AP, Róbert Fritz, Jason Jarrach
  • Po Nemecku, Francúzsku, Libanone alebo Fínsku budú COVID-19 odhaľovať psy už aj v Čechách
  • Naši susedia chcú vycvičiť šesť psov, ktorí dokážu identifikovať človeka s koronavírusom
  • Psami sa pochválila aj ministerka financií ČR, myšlienka sa pozdáva aj vicepremiérke Veronike Remišovej
  • Psy sú spoľahlivejšie ako PCR testy, ukázala nová štúdia

Po Nemecku, Francúzsku, Libanone alebo Fínsku budú COVID-19 odhaľovať psy už aj v Čechách. Naši susedia chcú vycvičiť šesť psov, ktorí dokážu identifikovať človeka s koronavírusom.  

Výcvik prebieha pod taktovkou colníkov. Psy, ktoré vybrali už majú hotový služobný výcvik a treba ich doučiť len označovanie ďalšej kategórie pachu. „Sme v časovej tiesni, náš cieľ je dokončiť výcvik do konca roku. Z toho dôvodu chceme rozšíriť schopnosti už vycvičených psov,“ povedal Petr Müller podľa Mladej fronty DNES, ktorý má u colnej správy na starosti služobnú kynológiu.

Video: MF Dnes

Vycvičení psi budú nasadení už v januári 2021

Vybrané psy sú belgické a nemecké ovčiaky ale aj kríženci v rôznom veku, niektoré už majú odslúžených niekoľko rokov iné sú ešte mladé. Psi, ktorí ukončia výcvik by mali odhaľovať koronavírus na letiskách prípadne v domovoch pre seniorov, no spomína sa aj plošné testovanie. Vycvičení psi majú byť nasadení už v januári 2021.

Colníci pri výcviku psov spolupracujú s Fakultnou nemocnicou Motol, Českou poľnohospodárskou univerzitou, Hygienickou stanicou hlavného mesta Prahy a fínskou colnou správou.

zdroj: Unsplash/Jason Jarrach

Vybranými šiestimi psami to ale nekončí, ďalšie dva psy by mali začať výcvik na jar budúceho roku.  

Ďalší dvaja psi, ktorí už takýto výcvik absolvovali vycvičil tím Gustava Hotového z Klína na Mostecku. Práve tieto psy ukázali vysokú úspešnosť pri odhaľovaní koronavírusu v vzorkách odobratých z nosa.  

Psami sa pochválila aj ministerka financií ČR, myšlienka sa pozdáva aj Remišovej

Využitie psov v boji proti koronavírusu sa pozdáva aj ministerke investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronike Remišovej, ktorá sa v minulosti vyjadrila, že aj Slovensko by mohlo využiť takýchto psov. Rovnako aj lajkovala príspevok českej ministerky  financií Aleny Schillerovovej, ktorá oznámila výcvik týchto psov.

Psy sú spoľahlivejšie ako PCR testy, ukázala nová štúdia 

Účinnosť psov v boji proti koronavírusu preukázala aj nová vedecká štúdia, o ktorej informoval the Times. Podľa nej môžu psy odhaliť COVID-19 u ľudí rýchlejšie a presnejšie ako štandardný výter z nosohltanu.

Fínsky vedec, ktorý na helsinskom letisku cvičí šteniatka na zisťovanie chorôb, uviedol, že jej psy identifikovali množstvo ľudí, ktorí mali vírus, ale negatívni boli po vykonaní nazálnych testov na polymerázovú reťazovú reakciu (PCR).

Niekoľko dní po tom, čo psy – Miina, Kössi a Valo – diagnostikovali u cestujúcich COVID-19, sa u údajne negatívnych cestujúcich začali objavovať prvé príznaky.

Dr. Anna Hielm-Björkman uviedla, že to naznačuje, že psi môžu byť schopní vyňuchať vírus už v počiatočných štádiách infekcie. Ďalšou výhodou psov je, že im na odhalenie koronavírusu stačí len niekoľko sekúnd.

„Skutočne nachádzajú negatívnych ľudí, ktorí budú o týždeň mať pozitívny test PCR,“ uviedla vedkyňa pre the Times. „Sú oveľa, oveľa presnejšie ako akákoľvek iná metóda PCR v súčasnosti. PCR sa pohybujú okolo 70 percent. Dobré psy nikdy neklesnú pod 100 percent.“

Zdroje: Mladá fronta DNES, ČT24, the Times, DW

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech