Bratislavská sanitka má na krku škandál: Namiesto pomoci záchranári mladú ženu urážali

  • Žena ostala v šoku krátko po naložení do sanitky
  • Vypočula si rozhovor záchranárov, ktorý nebol najpríjemnejší
sanitka
Ilustračný obrázok, TASR/Pavel Neubauer
  • Žena ostala v šoku krátko po naložení do sanitky
  • Vypočula si rozhovor záchranárov, ktorý nebol najpríjemnejší

V stredu 12. júla na Kollárovom námestí v Bratislave dostala 22-ročná žena z Česka záchvat, v dôsledku čoho potrebovala pomoc záchranky. Ako uvádza spravodajský portál Noviny.sk, záchranári mali na adresu ženy vysloviť niekoľko hanlivých pomenovaní. Mysleli si totiž, že ich nepočuje.

Žena ostala v šoku krátko po naložení do sanitky. Hoci si záchranári mysleli, že je v bezvedomí, nebolo to tak. Mala teda možnosť vypočuť si celý ich rozhovor, ktorý bol skutočne nemiestny.

„Nie som schopná ani povedať, čo oni hovorili, že tú tlstú p*** niekam odvezú, že ju ostrihajú a tam s ňou budú mať se*. Počula, že o nej hovoria, že kam ju pošlú, na kliniku, aby sa pozreli, čo je to za tlstého hrocha. To je proste neuveriteľné,“ povedala mama pacientky.

Tiež uviedla, že mladá žena užíva lieky, ako antidepresíva a steroidy. Žena má mať zdravotné problémy a trpieť Susacovým syndrómom a nervovou poruchou. Ide o zriedkavé ochorenie, pričom môže viesť k výraznej psychiatrickej symptomatológii. Pacient teda môže trpieť halucináciami a paranojami.

Záchranári ženu napokon ani nepriviezli do nemocnice. 

Aktuálne sa záležitosťou zaoberá vedenie na bratislavskej centrále, ktoré preveruje všetky skutočnosti spojené s týmto zásahom.

„Ak naše interné zisťovanie preukáže akékoľvek pochybenie našich zamestnancov, čo sa týka dodržania etických zásad našich zamestnancov, budeme voči nim postupovať v súlade s našimi internými predpismi,“ povedala Darina Schreková, hovorkyňa Záchrannej zdravotnej služby v Bratislave, pre Noviny.sk.

Celý incident má aj svedka. Ten už spísal podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Zmeny v záchrannom systéme

Na výjazdy k pacientom v ohrození života bude po novom chodiť aj špeciálne vybavené osobné auto s lekárom. Nový systém v záchrannej zdravotnej službe, tzv. rendez-vous (RV) má zabezpečiť rýchlejšie poskytnutie odbornej zdravotnej starostlivosti.

Vyplýva to z novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. TASR o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec.

Pôjde o tzv. ambulanciu rýchlej lekárskej pomoci v stretávacom režime (RV). „Ide o osobné motorové vozidlo s lekárom a s materiálno-technickým vybavením podobným ambulancii rýchlej lekárskej pomoci,“ priblížil rezort zdravotníctva, ktorý novelu predložil.

V súčasnosti na zásahy k pacientom v ohrození života smerovalo jedno alebo dve sanitné vozidlá dodávkového typu – ambulancia rýchlej lekárskej pomoci a ambulancia rýchlej zdravotnej pomoci.

„Ambulancia RV sa vzhľadom na veľkosť osobného motorového vozidla jednoduchšie dostáva k pacientovi, najmä v mestskom prostredí s hustou dopravnou premávkou. Lekár posádky RV následne na základe stavu pacienta buď pokračuje v ambulancii rýchlej lekárskej pomoci do nemocnice, alebo je v podstate skoro okamžite dostupný na ďalší zásah,“ vysvetlilo ministerstvo.

V Komárne od začiatku júna testoval nový systém v záchrannej zdravotnej službe, tzv. rendez-vous (RV). Posádku RV tvorí lekár spolu so záchranárom, ktorý šoféruje malé osobné vozidlo. Testovanie realizuje záchranná zdravotná služba ZaMED v spolupráci s Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR. Stretávací systém by mal na Slovensku fungovať od budúceho roka.

„Stretávací systém zefektívni prácu v záchrannej zdravotnej službe. Lekár môže riešiť vážne zdravotné stavy a menej urgentné záchranári. V prípade potreby transportu pacienta do nemocnice ho prevezie posádka RZP a lekár je voľný na ďalší zásah,“ skonštatoval riaditeľ OS ZZS Július Pavčo.

Posádku RV testujú lekári a záchranári zo stanice Rýchlej lekárskej pomoci (RLP) Komárno. „K pacientovi počas testovania vyrazí záchranár a lekár v malom osobnom vozidle ako štandardná RV posádka. Keďže na záchranke nie je nič možné ponechať na náhodu, počas testovania súbežne s vozidlom RV vyrazí za pacientom aj vodič v plnohodnotnej klasickej sanitke,“ priblížil riaditeľ ZZS ZaMED Matej Polák.

Mení sa aj prerozdeľovanie licencií pre záchranky, opäť ho bude riešiť ministerstvo zdravotníctva. Rezort tak chce zvýšiť transparentnosť výberových konaní na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancie zdravotnej záchrannej služby (ZZS). Ministerstvo vyhlasovalo výberové konania už v minulosti, neskôr úlohu prebral Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

„Takto zmenený bol zákon krátko pred posledným vyhlásením výberového konania, čo jednak spôsobilo pochybnosti o rozhodnutí u odbornej aj laickej verejnosti,“ pripomenulo ministerstvo.

Zdroje: Noviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá