Bratislavské zákutia, za ktoré sa hanbíme, no zostávajú rovnaké

  • Bratislava má krásne historické centrum a veľa ďalších vizuálne pekných častí. Turisti, ktorí sa do iných kútov mesta nedostanú, možno odídu s príjemným pocitom. Väčšina z nich sa však predsalen stretne so škaredými pozostatkami socialistickej éry, ktoré podľahli zubu času a zachovali si svoju skanzenovú podobu. Dokážu odpudzovať, no v lepšom prípade aj fascinovať.
collagekljhlhlh
pinterest.com/girlastray.com
  • Bratislava má krásne historické centrum a veľa ďalších vizuálne pekných častí. Turisti, ktorí sa do iných kútov mesta nedostanú, možno odídu s príjemným pocitom. Väčšina z nich sa však predsalen stretne so škaredými pozostatkami socialistickej éry, ktoré podľahli zubu času a zachovali si svoju skanzenovú podobu. Dokážu odpudzovať, no v lepšom prípade aj fascinovať.

Kamenné námestie

Takmer v samom srdci mesta, vedľa vcelku prijateľného Námestia SNP sa nachádza tento pozostatok komunistickej éry, korunovaný budovou niekdajšieho Hotela Kyjev a budovy Prioru. Dnes ho väčšina obyvateľov mesta pozná najmä vďaka nákupom Tescu a ako nástupnú stanicu MHD. Na námestí nájdeš okrem nie veľmi lákavého stánku s jedlom len škaredú architektúru všade navôkol a špinu. Ide o jedno z mnohých miest, ktorému sľubujú rekonštrukciu. Rekonštruovať by ho mala spoločnosť Lordship, no zatiaľ sa s ním stále nič nedeje.

Foto: printscreen/Google Street View

Námestie slobody

Jedno z najznámejších bratislavských námestí a pozostatkov socializmu, známe aj ako „Gottko“, zostáva roky rovnaké. Na tento rok však mesto plánovalo zrekonštruovať najväčšiu bratislavskú fontánu Družba, ktorá sa na námestí nachádza. Kedysi pekné námestie so zaujímavými lavičkami pripomínajúcimi kúpeľnú promenádu, dnes charakterizuje rozbitá dlažba, burina a graffiti. Miesto, kde by voľný čas mohli tráviť študenti vedľajšej STU-čky, dnes radšej každý obíde.

Foto: printscreen/Google Street View

Most SNP

Pod mostom SNP sa nachádza jeden z frekventovaných dopravných uzlov, kde majú konečné zastávky viaceré linky autobusov a prechádzajú ním aj električky. Samotný priestor je však ako vytrhnutý z konceptu, aj keď vďaka tomu skutočne evokuje dojem „konečnej“. Napriek tomu, že je tesne pri historickom centre mesta, ide o jednu z najškaredších zastávok, na ktorej nenájdeš ani jeden pozitívny prvok.

Foto: printscreen/Google Street View

Trnavské mýto

Dopravný uzol, ktorým sa denne premelú stovky ľudí a okrem tých dochádzajúcich do školy a práce tadiaľ prechádzajú aj zahraniční turisti napríklad cestou na letisko. Trnavské mýto ich len utvrdí v tom, že odletieť ďaleko preč je ten najlepší nápad. Počuli sme už množstvo plánov na vyčistenie podchodu od graffitov a špiny, no obľúbený spot pofídernych indivíduí vyzerá stále rovnako. Zrekonštruovať by ho mala do jari 2018 firma Immocap Group a podľa vizualizácií by sa mal zmeniť na pekný moderný podchod, no skúsenosť nám hovorí, že sľubmi sa netreba nechať uchlácholiť.

Foto: mapio.net

Depo metra v Petržalke

V 80. rokoch mala Bratislava veľkú ambíciu postaviť v meste metro. Tento chvályhodný, no nie veľmi podarený nápad, sa skončil skôr, ako sa začal. Pripomína ho nedostavané torzom depa pri Janíkovom dvore. Táto betónová ohava s vytŕčajúcimi drôtmi už roky „priťahuje“ odpadky, špinu, feťákov a bezdomovcov. Pre grafiťákov je to však obľúbené miesto, pretože tu môžu legálne maľovať svoje „diela“ a nekrášliť nimi iné miesta Bratislavy, a samozrejme priťahuje aj dobrodruhov.

Foto: girlastray.com

Tržnica na Trnavskom mýte

Monumentálna budova Novej tržnice padne do oka každému, kto sa okolo Trnavského mýta mihne. Dajú sa tu nakúpiť potraviny a občas sa konajú akcie, no potenciál je nevyužitý a budova je odpudivá. Ošarpané miesto pripomínajúca nostalgiu sa pritom nachádza na cennom mieste a s trochou snahy by tu mohlo vyrásť krásne moderné miesto pre komerčné aj komunitné aktivity a projekt typu Fresh marketu. V zahraničí môžeme vidieť množstvo príkladov, ako zo starých tržníc spraviť architektonické skvosty a funkčné miesta pre stretávanie ľudí.

Foto: printscreen/Google Street View

Pentagon

Ak je ešte niečo horšie, než spomínaný panelák, je to určite bytovka Pentagon vo Vrakuni, ktoré je povestné tým, že sa v jeho okolí neoplatí zdržovať ani cez deň, nieto ešte v noci. Kriminalita, feťáci, prostitútky, asociáli a neprispôsobiví občania sú dôvodom, prečo sa tu viac než často zdržiava polícia. Na jednom z najnebezpečnejších miest Bratislavy sa nachádzajú aj jedny z najlacnejších bytov. Toto miesto je naozaj zúfalé, niektoré časti bytovky sú rozpadnuté, v iných nefunguje elektrina.

 

Foto: andreaehrenreich.com

Hlavná stanica

To najlepšie na záver. Miesto, ktoré by malo byť reprezentatívne, je paradoxne tým najzahanbujúcejším. Za posledné roky sa tu udialo zopár pozitívnych zmien, zmenili sa lavičky, odstránili plagáty, no bezdomovci, pach moču a odpadky zostali. Zo všetkých vizualizácií, ako by budúca stanica mala vyzerať, zostal len prach. Investor, ktorý mal na starosti kompletnú rekonštrukciu okolia stanice tak nespravil a zmluva medzi ním a mestom vypršala. Rekonštrukcia sa odkladá a neustále doťahovačky nekončia, no ich výsledkom je len to, že stanica zostáva hanbou aj naďalej.

Foto: personafacettes.com

Foto: jacobinslovakia.blogspot.sk

Čo myslíš, máme v Bratislave ešte iné, škaredšie miesta, s ktorými by sa malo konečne začať niečo robiť? Alebo by sa podľa teba mali naopak zachovať pre svoju autenticitu?

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK