Bratislavský disko priechod pre chodcov je svetovým unikátom. Vráti ťa do čias otvorených klubov

  • Bratislavská mestská časť Ružinov sa môže pýšiť skutočne netradičným „disko“ priechodom pre chodcov
  • Nový prototyp priechodu pre chodcov má však veľký význam – chodcom zaručuje zvýšenú bezpečnosť
  • Za projektom stojí slovenská firma Aria 33, ide o svetový unikát
Facebook/ Martin Chren/Unsplash/Jakob Owens
  • Bratislavská mestská časť Ružinov sa môže pýšiť skutočne netradičným „disko“ priechodom pre chodcov
  • Nový prototyp priechodu pre chodcov má však veľký význam – chodcom zaručuje zvýšenú bezpečnosť
  • Za projektom stojí slovenská firma Aria 33, ide o svetový unikát

Ružinovskí chodci môžu od 7. mája využívať skutočne netradičný priechod pre chodcov. I keď nový prototyp priechodu pre chodcov vyzerá netradične, má veľký význam – vďaka výraznému osvetleniu má chodcom zabezpečiť väčšiu ochranu. Za projektom stojí slovenská firma Aria 33. 

Cieľom tohto projektu je zvýšenie bezpečnosti chodcov prechádzajúcich cez priechod pre chodcov. Ide o svetový unikát použitím smart technológie v 3D zobrazení chodca na priechode, ktorá zvyšuje jeho viditeľnosť, “ uvádza Ministerstvo vnútra prostredníctvom sociálnej siete.  

NOČNÉ BREAKING NEWSVeľmi rád podporujem inovatívne veci – lebo pokrok nás posúva vpred 🙏🏻👍🏻Včera v noci sme spolu s…

Posted by Martin Chren – starosta Ružinova on Friday, May 7, 2021

 

Výhodou projektora je najmä kvalita osvetlenia, pri ktorej je chodec v noci výrazne viditeľnejší. Premietané svetlo tiež psychologicky núti vodiča spozornieť a všímať si viac okolie. Pozitívom je aj ľahká inštalácia projektora. Ak sa totiž v blízkosti prechodu nachádza už existujúca lampa, nie je nutné prirábať nový stĺp.

„Zapína sa len vtedy, ak k priechodu príde chodec a okrem frekvencie premávky dokáže kamerovo snímať cestu a merať aj čistotu vzduchu.  Keďže funguje na princípe projekcie svetla, skúšam zariadiť, aby premietaný obrazec napríklad v zime mohol mať tvar snehových vločiek,“ píše Martin Chren.

Svetový unikát priamo zo Slovenska 

Zariadenie pomenované Crosswalk je prototypom, prvýkrát otestovaným v Žiari nad Hronom. „Ide o úplne nový patent slovenskej firmy Aria33. Umiestnený projektor je len druhým vyrobeným prototypom. Prvý už pár mesiacov funguje v Žiari nad Hronom, ale tento “náš” je vytunovaný, výkonnejší a doplnený novými funkciami, takže sme prví, aj keď sme druhí. Celkom to ku nám sedí. Ružinov je druhý obvod, aj keď je bratislavskou jednotkou, “ napísal starosta Ružinova Martin Chren na  sociálnej sieti.

Priechody pre chodcov ako zo sci-fi filmu. Vymyslela ich slovenská firma, nájdeš ich v Ružinove

V Žiari nad Hronom bola technológia uvedená do prevádzky 17. septembra 2020. „Ide o svetový unikát vyvinutý na Slovensku. Nikde na svete to ešte takto nefunguje. Nový pohľad na priechody pre chodcov sú smart riešením,“ vysvetlil pre oficiálny web mesta prednosta Mestského úradu Juraj Miškovič.

Zdroje: Facebook/ Martin Chren , Facebook/ Ministerstvo vnútra, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie