Brazílsky prezident odmietol 20 miliónov eur na záchranu amazonského pralesa

  • Brazílsky prezident Jair Bolsonaro odmietol sumu 22 miliónov dolárov od štátov G7
  • Podozrieva ich totiž z kolonizátorských praktík
Ilustračný obrázok (pixabay.com)
Ilustračný obrázok (pixabay.com)
  • Brazílsky prezident Jair Bolsonaro odmietol sumu 22 miliónov dolárov od štátov G7
  • Podozrieva ich totiž z kolonizátorských praktík

Celý svet čelí obrovskej globálnej kríze, ktorú spôsobuje horiaci amazonský prales. Podľa informácií BBC sa francúzsky prezident Emmanuel Macron po samite G7 rozhodol, že Brazílii prispeje sumou 22 miliónov dolárov (19,8 milióna eur) na záchranu pralesa. Juhoamerická krajina však ukázala svoju národnú hrdosť a sumu odmietla.

Minister zahraničných vecí Ernesto Araújo sa vyjadril, že pomoc od štátov skupiny G7 nepotrebuje, pretože medzinárodné mechanizmy sú namieste a bojujú s deforestáciou. Podľa ministra obrany má Brazília celú situáciu pod kontrolou. Gesto skupiny najvyspelejších štátov sveta sa však azda najviac dotklo brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonaroa, ktorý ho označil za kolonizátorské správanie.

zdroj: Jair Bolsonaro Wikimedia (Fabio Rodrigues Pozzebom/Agência Brasil)

Podľa The Guardian sa k celej situácii najprv vyjadril minister životného prostredia Ricardo Salles, ktorý uvítal pomoc od G7, avšak po jednaní s prezidentom a ďalšími ministrami vláda zrazu zmenila kurz.

„Macron nedokáže zabrániť ani len predvídateľnému ohňu v kostole, ktorý je svetovým kultúrnym dedičstvom. Čo chce učiť našu krajinu? Brazília je demokratická, slobodná zem, ktorá nikdy nepodporovala koloniálne a imperiálne správanie, a to je možno cieľom Francúza Macrona,“ vyjadril sa pre portál G1 poradca prezidenta Onyx Lorenzoni.

Suma 22 miliónov dolárov bola pre Brazíliu vyčlenená na stretnutí Francúzska, Kanady, USA, Nemecka, Talianska, Japonska a Veľkej Británie. Francúzsky prezident prisľúbil, že suma by bola dostupná okamžite a jeho krajina by okrem toho poskytla aj konkrétnu vojenskú pomoc v zasiahnutom regióne.

zdroj: Brazil Amazon (TASR/AP)

Konflikt medzi Macronom a Bolsonarom však vyvrcholil, keď francúzskeho prezidenta obvinil z útokov na amazonskú oblasť. Podľa neho totiž svoje skutočné zámery skrýva za pomoc od G7. Prečo je brazíslky prezident taký skeptický? Podľa BBC je jeho nedôvera voči európskym krajinám dlhodobá. „Brazília je ako panna, po ktorej túži každý zvrhlík zvonku,“ vyjadril na júlovej medzinárodnej tlačovej konferencii.

Bolsonaro Európanov upodozrieva z nečistých záujmov v amazonskom pralese a je odhodlaný svoju krajinu chrániť pred akoukoľvek medzinárodnou hrozbou.

V súčasnosti bojuje s plameňmi asi 44-tisíc brazílskych vojakov.

Zdroj: BBC, The Guardian, G1

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech