Británia čelí najhoršiemu nárastu prípadov koronavírusu od februára. Nápor na zdravotníctvo sa však nekoná

  • Británia eviduje po prvý raz za 4 mesiace vyše 10 000 infikovaných za 24 hodín
  • Až 90 % nových infekcií spôsobil variant Delta, označovaný aj ako indický
  • Počet hospitalizácií ani úmrtí sa však dramaticky nezvýšil
korona anglicko
TASR/Sven Hoppe/dpa via AP, TASR/AP/Kirsty Wigglesworth
  • Británia eviduje po prvý raz za 4 mesiace vyše 10 000 infikovaných za 24 hodín
  • Až 90 % nových infekcií spôsobil variant Delta, označovaný aj ako indický
  • Počet hospitalizácií ani úmrtí sa však dramaticky nezvýšil

V Británii zaznamenali za uplynulých 24 hodín 11 007 nových prípadov nákazy koronavírusom. Denný prírastok infikovaných sa v dôsledku šírenia variantu delta dostal nad hranicu 10 000 po prvý raz od 19. februára, keď bolo hlásených 12 027 prípadov. Informovala o tom agentúra AFP.

Počet nových obetí pandémie však v Spojenom kráľovstve zostáva naďalej na nízkej úrovni – zaznamenaných bolo 19 úmrtí v súvislosti s covidom.

V stredu bolo hlásených 9055 nových prípadov nákazy a deväť úmrtí, pred týždňom (10.6.) pribudlo 7393 nakazených a sedem úmrtí. Nekoná sa ani veľký nápor na nemocnice. Aspoň zatiaľ. Počet pacientov prijatých do nemocnice stúpol iba mierne, so zimnou vlnou sa to nedá ani porovnať. Nie je však vylúčené, že sa počet hospitalizácií a úmrtí bude zvyšovať. Úrady však už pred niekoľkými dňami avizovali, že väčšina nových prípadov a úmrtí tvoria nezaočkovaní ľudia.

Hoci by mali byť vakcíny účinné na zabránenie vážneho priebehu ochorenia COVID-19 i proti variantu delta, ktorý prvýkrát zistili v Indii, objavujú sa obavy, či stúpajúci počet nakazených neprinesie podobné počty úmrtí ako to bolo v predchádzajúcich vlnách, keď zomrelo 127 945 ľudí.

Variant delta spôsobuje v súčasnosti v Británii 90 percent prípadov nákazy. Ako vyplýva zo štúdie vedcov elitnej londýnskej univerzity Imperial College London zverejnenej vo štvrtok, počet prípadov ochorenia COVID-19 v Anglicku „exponenciálne stúpa“ a zdvojnásobuje sa každých 11 dní.

Britská vláda s ohľadom na zhoršujúcu sa epidemickú situáciu v pondelok rozhodla, že posunie termín ďalšieho uvoľnenia protipandemických opatrení v Anglicku o štyri týždne – z 21. júna na 19. júla. Štvortýždňový odklad má docieliť, že sa podarí zaočkovať ďalšie milióny ľudí.

Prvou dávkou vakcíny proti covidu už bolo v Spojenom kráľovstve zaočkovaných 42 216 654 ľudí, čo predstavuje viac ako 80 percent dospelej populácie. Obe dávky dostalo 30 675 207 (58,2 percenta) dospelých. Od piatka sa budú môcť na očkovanie podľa ministra zdravotníctva Matta Hancocka registrovať v Anglicku všetky osoby vo vekovej kategórii 18 – 20 rokov.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK