„Britské ostrovy zmeníme na marťanskú púšť,“ hrozí ruský poslanec

  • Povedal to v priamom prenose Prvého kanálu
  • Moderátorka toho istého kanálu vyzvala k zastaveniu šírenia klamstiev
jadrová atómová bomba výbuch
Ilustračný obrázok, Pixabay/Gerd Altmann
  • Povedal to v priamom prenose Prvého kanálu
  • Moderátorka toho istého kanálu vyzvala k zastaveniu šírenia klamstiev

Vyhlásenie referend o pripojení k Rusku v štyroch regiónoch Ukrajiny, čiastočná mobilizácia či Putinove slová o jadrových zbraniach sú kroky, ktoré sú pravdepodobne reakciou Kremľa na výrazné územné zisky Ukrajiny v posledných dňoch, najmä v Charkovskej oblasti.

Jedným z hlavných prostriedkov šírenia propagandy sú médiá. A práve v štátnej televízii Prvý kanál vystúpil poslanec štátnej Dumy Andrej Guruljov, ktorý je taktiež bývalým zástupcom veliteľa južného vojenského obvodu Ruska, pričom vyjadrenie poslal Veľkej Británii, prezidentovi USA Joeovi Bidenovi, NATO či Nemecku, píše Newsweek.

Nemecké zadky už začínajú mrznúť pred zimou, zastrájal sa

Business Insider informuje, že Guruljov v pondelok vystúpil v programe 60 minút, ktorý často vysiela zavádzajúce informácie o vojne na Ukrajine.

„Dnes som počul: ‚Ak nevyhráme…’ Takáto alternatíva neexistuje, vyhráme. Začnem od konca. Vyhráme, vyhráme a prežijeme, a to za každú cenu. Neteším sa, že Ukrajincov drvíme. Všetci asi máme v tejto krajine nejakých známych. Mnohí tam majú priateľov a príbuzných. Ale dnes nemáme inú možnosť, ako ich úplne zničiť,“ svojsky okomentoval situáciu u našich východných susedov.

Pokiaľ ide o Nemecko, vyzval k zaútočeniu na nemeckú vojnovú základňu Ramstein, ktorá je základňou a sídlom veliteľstva USA v Európe.

Okrem toho Guruljov zdôraznil, že by sa v médiách malo viac hovoriť o „šťastných a najedených Nemcoch, ktorých zadky už teraz začínajú mrznúť pred blížiacou sa zimou“.

„Nemci musia pochopiť, že ak dôjde k útoku na rozhodovacie centrá, hlavným rozhodovacím centrom je Berlín,“ cituje ruského poslanca Yahoo News.

Avšak najagresívnejší bol voči Veľkej Británii, ktorú označil za „pôvodcu zla“. Zároveň odkázal, že po prípadnom jadrovom útoku na Britské ostrovy by Severoatlantická aliancia (NATO) nereagovala.

„Ak za tri minúty zmeníme Britské ostrovy na marťanskú púšť pomocou taktických jadrových zbraní, nie strategických, mohli by použiť článok 5, ale kvôli komu? Neexistujúcej krajine, ktorá sa zmenila na marťanskú púšť? Nebudú reagovať,“ dodal.

Prezident Zelenskyj vedie Ukrajinu vo vojne proti okupantom

Narážal pri tom na článok 5 Severoatlantickej zmluvy, podľa ktorého, ak sa obeťou ozbrojeného útoku stane spojenec NATO, každý ďalší člen aliancie to bude považovať za útok proti všetkým jej členom a príjme odvetné opatrenie, objasňuje Newsweek.

Vystúpenie Guruljova, človeka blízkeho ruskému prezidentovi Putinovi, bolo reakciou na víkendový rozhovor amerického prezidenta Joea Bidena pre CBS News.

Na otázku moderátora Scotta Pelleyho, čo by povedal Putinovi na to, či vzhľadom na územné zisky Ukrajincov zvažuje použitie chemických alebo taktických jadrových zbraní, odpovedal: „Nerobte to. Nie. Nie. Zmeníte podobu vojny tak, ako nič od druhej svetovej vojny.“

Vyjadrenia o možnom použití jadrových zbraní nie sú na ruských obrazovkách nič výnimočné. Najčastejšie sú mierené na Veľkú Britániu, Nemecko alebo aj na Pobaltie

Moderátorka poprela prokremeľské informácie

Dosť nečakaná televízna udalosť sa stala v utorok, pričom na ňu na Twitteri odkázala Julia Davisová, ktorá píše pre The Daily Beast a je zakladateľkou Russian Media Monitor.

„Nedávno sme zistili, že sa musíme poučiť zo svojich chýb a vyvodiť z nich patričné závery. Americké zbrane sú dobré a blok NATO je silný. Prestaňme tvrdiť, že ich zbrane sú nič moc. Ľudia potrebujú poznať pravdu,“ povedala v priamom prenose moderátorka Oľga Skabejevová, ktorá je pritom považovaná za jednu z hlavných hlásateliek promoskovskej propagandy.

Skabejevová tak priznala, že západné zbrane môžu byť účinné a NATO, ktoré Putin v minulosti označoval ako slabé a nejednotné, je pre Rusko súperom. 

Ruská moderátorka týmito slovami reagovala na svojho hosťa, profesora z vojenskej univerzity Maxima Kazanina, ktorý sa snažil divákov presvedčiť o tom, že vojenská technika posielaná zo Západu Ukrajincom nepomáha a že obrovské územné straty v Charkovskej oblasti boli len výsledkom „chybného prepočtu“.

Zdroje: Newsweek, Business Insider, Yahoo News, CBS News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá