Britskí lekári zrejme vyliečili muža z HIV novou liečebnou metódou

  • Ľudstvo je o krok vpred v boji proti vírusu HIV.
hc
  • Ľudstvo je o krok vpred v boji proti vírusu HIV.

Britskí lekári ohlásili prvý úspešný prípad „liečby HIV“ úplne novou metódou. Zatiaľ však ide o predbežné výsledky. Momentálne sa čaká, ako liečba uspeje u ďalších pacientov. Na svete žije takmer 40 miliónov ľudí nakazených vírusom HIV. Doposiaľ im však lekári mohli pomôcť chorobu len oddialiť. Zdá sa však, že sme na veľmi nádejnej ceste ju aj nadobro poraziť.
„Toto je jeden z prvých reálnych pokusov o skutočnú liečbu vírusu HIV, pracujeme na možnosti reálneho vyliečenia. Je to obrovská výzva, ale je stále ešte priskoro, no podaril sa nám skvelý pokrok,“ povedal Marl Samuel – šéf britského národného ústavu pre klinický výskum.

Dôvodom pre jeho optimizmus je 44-ročný Brit, ktorý sa v minulosti nakazil HIV. Ako prvý z 50 dobrovoľníkov dokončil klinický test experimentálnej liečby HIV a prvé testy ukazujú, že vírus HIV je teraz v jeho krvi úplne nedetekovaný, uviedli vedci z výskumného centra

a
Samotný pacient bol zo správy pochopiteľne nadšený: „Bolo by to úžasné, ak by sa dokázalo, že ide o skutočný liek na HIV.“
Muž, ktorý pracuje v opatrovateľských službách si však uvedomuje, že ešte nie je dôvod k oslavám a je nutné, aby sa po určitom časovom období dal znova otestovať, aby si mohli byť doktori úplne istí. Určite však treba dodať, že ide o prvého pacienta z 50 testovaných. Je pochopiteľné, že sa vedci chcú s nečakane optimistickou správou pochváliť, je však nutné počkať na výsledky všetkých testovaných, aby bolo možné zvážiť skutočnú účinnosť liečby. A to bude ešte len začiatok.

Hiv Virus, Which Causes Aids. Hiv Is A Retrovirus With A Diameter Of 100 Nm. Here, The Genetic Material Of Several Viruses Can Be Distinguished In A Cone Shape In The Center Of The Virus. Colorized Electron Microscope Image. (Photo By BSIP/UIG Via Getty Images)
Nová metóda, ktorú už testujú najznámejšie britské univerzity je prezývaná „ kick and kill.“ Spočíva v dvojfázovej liečbe, ktorá nadväzuje na doposiaľ klasickú a zaužívanú liečbu s názvom ART.
Ide o špeciálne navrhnutú terapiu, vďaka ktorej sa telo zbaví HIV vírusu vrátane momentálne nečinných vírusov. „V laboratóriu funguje a máme podklady na to, že bude fungovať aj na ľuďoch. Ku skutočnému lieku máme však ešte ďaleko, potrebujeme viac času,“  hovorí profesorka Sarah Fidlerová

zdroj:iflscience.com, zdroj obrázkov a titulnej fotografie:brit.co

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK