Brusel vyčlenil na ekológiu miliardu eur. Na čo budú peniaze použité?

  • Brusel chce financovať ekologickejšie hospodárstvo
  • Vyčlenil na to 1 miliardu eur
europa
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Brusel chce financovať ekologickejšie hospodárstvo
  • Vyčlenil na to 1 miliardu eur

Podrobnosti miliardového investičného plánu, ktorým chce Brusel financovať prechod k ekologicky čistému hospodárstvu, zverejní dnes Európska komisia, informovala o tom tlačová agentúra ČTK. Jeho významnou súčasťou bude aj fond na pomoc regiónom najviac závislým na uhlí a ďalších fosílnych zdrojoch, ktorý má motivovať Poľsko a iné najmä postkomunistické štáty k plneniu klimatických záväzkov.

Miliarda na ekológiu

Šéfka komisie Ursula von der Leyen v pondelok vyhlásila, že únijná exekutíva chce prostredníctvom plánu udržateľných investícií, naliať do ekologickej transformácie v nadchádzajúcom desaťročí miliardu eur.

Podľa neoficiálnych informácií by polovica tejto sumy mala pochádzať z pokladne EÚ, zhruba tretina potom zo súkromných zdrojov. O zvyšok sa má postarať spolufinancovanie od členských krajín a spomínaný systém pre pomoc najviac postihnutým regiónom, označovaný ako Just Transition Mechanism (JTM).

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Európska komisia sa chystá oznámiť, že jej prostredníctvom by oblasti s výraznými nákladmi na „vyčistenie“ svojho priemyslu mohli v budúcom sedemročnom období dostať celkovo až sto miliárd eur. Priamo v rozpočte by malo byť nanovo vyhradených 7,5 miliardy, približne dvojnásobok tejto sumy majú podľa predstáv Bruselu pridať členské krajiny zo svojich podielov na fondoch kohéznej politiky.

Ďalšie desiatky miliárd očakáva EK na súkromných investíciách či projektoch Európskej investičnej banky.

Čo bude z peňazí financované?

Fond by mal financovať rozličné veci od infraštruktúrnych projektov cez ekologickú prevádzku tovární po rekvalifikáciu zamestnancov uhoľných baní. Podmienky na podporu môžu splniť regióny zo všetkých krajín, ktoré vyhovejú stanoveným kritériám. Tými budú popri ľuďoch zamestnaných v uhoľnom priemysle napríklad aj celkové objemy emisií skleníkových plynov.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK