Brutálne mučia a prinášajú skazu. Wagnerovci chcú v rámci denacifikácie zabiť židovského prezidenta

  • V rámci „denacifikácie fašistov“, ktorí, mimochodom, podporujú homosexuálov, boli na prezidenta židovského pôvodu poslaní vrahovia, ktorých založil a vedie muž s fašistickými tetovaniami
  • Aj takto absurdne vyzerá dianie a ospravedlňovanie vojny na Ukrajine
  • So smiechom brutálne mučia ľudí a „kde prídu, znamenajú skazu“
  • Podľa investigatívneho analytika sú všade tam, kde Kremeľ nechce mať vojakov s ruskou vlajkou
  • Pozrieme sa na príbeh Wagnerovcov, na ich kontroverzného zakladateľa a kde všade táto jednotka už v mene Ruska „nepôsobila“
Šéf komanda Jevgenik Pogožin s vytetovanými nacistickými symbolmi a jeho vojaci v Afrike
Ruské sociálne siete a Novaja Gazeta (celé video na Youtube)
  • V rámci „denacifikácie fašistov“, ktorí, mimochodom, podporujú homosexuálov, boli na prezidenta židovského pôvodu poslaní vrahovia, ktorých založil a vedie muž s fašistickými tetovaniami
  • Aj takto absurdne vyzerá dianie a ospravedlňovanie vojny na Ukrajine
  • So smiechom brutálne mučia ľudí a „kde prídu, znamenajú skazu“
  • Podľa investigatívneho analytika sú všade tam, kde Kremeľ nechce mať vojakov s ruskou vlajkou
  • Pozrieme sa na príbeh Wagnerovcov, na ich kontroverzného zakladateľa a kde všade táto jednotka už v mene Ruska „nepôsobila“

Ruská teória „denacifikácie“ má už toľko trhlín a protichodných faktov, že nevidieť to je skrátka nemožné – no aj tak mnohí na Slovensku tejto zámienke pre vojnu naďalej veria a poukazujú na ňu v komentároch.

O niekoľkých absolútne protichodných veciach z ruskej strany sme už písali. Napríklad, keď moskovský patriarcha Kirill, známy so svojimi dobrými vzťahmi s Putinom, nedávno v moskovskej katedrále jasne vyhlásil, že táto vojna sa vedie proti tým, ktorí podporujú homosexuálov, presnejšie jeho slovami: „gay parádu“.

Neposielali fašisti homosexuálov na smrť do koncentračných táborov? Nemali by byť teda „ukrajinskí fašisti“ práve najväčší prenasledovatelia a odporcovia homosexuality?

Normálny človek sa v tom už jednoducho musí strácať.

zdroj: The Times of Israel

V článku sme ukázali aj internetom kolujúcu fotografiu ukrajinského prezidenta Zelenského, ako drží ukrajinský dres s hákovým krížom. Samozrejme, ide o viditeľnú prácu photoshopu.

Vedia alebo zaujíma vôbec ľudí, ktorí takéto veci šíria, že ukrajinský prezident je Žid, ktorého predkovia boli a zomierali v koncentračných táboroch? Ako by mohol takýto človek držať, dokonca pred fotoaparátom s úsmevom pózovať, s hákovým krížom?

Zaujíma ich, že si tohto Žida zvolili takmer tri štvrtiny (73 %) ukrajinských voličov (dnes je podľa prieskumov jeho popularita dokonca ešte väčšia), zatiaľ čo taký Pravý sektor – na ktorý sa už roky stále poukazuje ako dôkaz „fašistickej Ukrajiny“ – má ťažkosti vo voľbách dosiahnuť 2 %?

O tom, ako Rusi nafukujú a doslova si vymýšľajú o Ukrajine, sme písali napríklad už v apríli 2021, kde sme poukazovali na vymyslené reportáže či fotky zo Sýrie, Venezuely, Mexika a z iných končín sveta, ktoré ruské stránky už pred rokmi falošne prezentovali ako fotografie z Ukrajiny:

zdroj: Echo24.cz/ Examiner.com

Aby toho nebolo málo – a málo toho rozhodne nie je – priam až neuveriteľne vyznieva, koho Rusi poslali hneď v prvých dňoch vojny „denacifikovať“ prezidenta židovského pôvodu.

Túto úlohu mali podľa medializovaných informácií za štedrú odmenu vykonať takzvaní Vagnerovci (hoci asi lepšie by bolo skôr Wagnerovci), ktorých založil a vedie tento človek, bývalý člen ruskej GRU – Dmitrij Utkin.

Jeho tetovanie SS či ríšska orlica na prsiach sú, hádam, dostatočným dôkazom, ako to má tento človek v hlave nastavené.

Dmitrij Utkin je zachytený aj na fotografii s Vladimirom Putinom, keď bol v roku 2016 ako hosť pozvaný do Kremľa na oslavy Dňa hrdinov – vtedy bol osobne ruským prezidentom vyznamenaný „za odvahu a hrdinstvo“.

zdroj: Respublica

Na Ukrajine bojujú už od roku 2014

Podľa viacerých správ má Utkin k Putinovi blízko, doslova sa hovorí o „blízkom vzťahu“. Kremeľ sa, samozrejme, k tomu nijako nevyjadruje a podobne sa snaží nevyjadrovať ani k Wagnerovcom, ktorých Utkin v roku 2014 založil pre vykonávanie špinavej práce v prospech ruskej vlády po celom svete.

zdroj: Profimedia

Začiatky tejto jednotky mnohí spájajú práve s Ukrajinou. Pripomíname, že v tomto roku (2014) sa na Kryme objavili „záhadní ozbrojení zelení mužíkovia“, ktorých aj samotné Rusko zo začiatku popieralo – neskôr, keď slovenský internet vylial všetky možné teórie, o koho ide, sa k ním priznalo.

Rusi prostredníctvom kontroverzného a protiústavného referenda anektovali tento polostrov, zároveň sa na východe Ukrajiny rozpútali ťažké boje s „proruskými separatistami“, kde existujú viaceré dôkazy, že separatistov podporovali aj jednotky z Ruska – vrátane Wagnerovcov, ktorých v tejto súvislosti priamo spomína aj web americkej vlády.

zdroj: Ruské sociálne siete

Desivé mučenie, ktoré si so smiechom natáčali

Prezývku dostala jednotka vďaka obľúbenému Utkinovmu skladateľovi – Richardovi Wagnerovi, ktorého mimochodom obdivoval aj Adolf Hitler. Podľa Utkinových tetovaní možno povedať, že práve tadiaľto mohla viesť cesta, ako sa k známemu nemeckému skladateľovi dostal.

Ešte pred oficiálnym založením tohto komanda pôsobil Utkin v Sýrii v jednotke s názvom Slovanská brigáda, ktorá bojovala po boku sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Práve viacerí členovia tejto jednotky sa neskôr stali aj členmi Wagnerovcov.

bašar asad
zdroj: TASR/AP Photo/Bassem Tellawi

Sýriu možno označiť za ďalšie známe pôsobisko Wagnerovcov, kde si čoraz viac budovali povesť brutálnych, nemilosrdných zabijakov, ktorým mučenie rozhodne nie je cudzie – podobné zverstvá sa o nich šírili v podstate všade, kde sa objavili (k niektorým sa dostaneme nižšie).

zdroj: Novaja Gazeta

Pripomenúť si môžeme napríklad toto video priamo zo Sýrie, na ktorej rusky hovoriaci chlapi hrozivým spôsobom mučia Sýrčana, čo si s úsmevom natáčajú, napokon mu odrežú hlavu, jeho telo zavesia a zapália.

Video sa dostalo na verejnosť a na Wagnerovcov neskôr smerovali prvé žaloby za vojnové zločiny. Fotografie jednotlivcov s prosbou odhaliť, o koho ide, dokonca zverejnilo aj ruské opozičné médium Novaja Gazeta. „Ruská prokuratúra ani Vyšetrovací výbor doteraz o tento zločin neprejavili záujem,“ písala vtedy o prípade tieto ruské noviny.

Ťažko ale žalovať jednotku, ku ktorej sa vlastne oficiálne ani nikto nehlási. Jednoducho, jednotka nikoho – žiadneho štátu. „Sú platení za špinavú prácu, na ktorej Kremeľ nechce mať ruskú vlajku,“ vysvetľoval ich úlohy v českej relácii Výzva investigatívny analytik z Pobaltia Lukas Andriukaitis.

Zistili sme, že sú aj v Líbyi, Sudáne a Stredoafrickej republike – v Afrike ich je niekoľko stoviek. Teraz sa ich snažíme vysledovať vo Venezuele, máme dobrý dôvod myslieť si, že tam sú,“ vymenoval aj ďalšie krajiny, v ktorých Wagnerovci v mene Kremľa pôsobia.

zdroj: GIS Reports. Krajiny, kde pôsobia Wagnerovci

Utkin rozhodne nie je jediný známy obdivovateľ Hitlera v tejto skupine žoldnierov. Nechválne známy sa stal z bojov na Ukrajine Alexei Milchakov z Petrohradu, ktorý sa výrazným sklonom k fašizmu taktiež rozhodne netají (fotografia nižšie).

Na Ukrajine si natáčal a zverejňoval zverstvá, ako napríklad odrezáva uši Ukrajincom či ich horiace telá. Neskôr sa objavil aj na fotografii skupiny Wagnerovcov v Sýrii.

Spomenúť môžeme aj Jana Petrovskeho, ktorý hajluje na fotkách zo Sýrie. Podobných kontroverzných obrázkov z celého sveta tu nájdeš hneď niekoľko.

zdroj: Ruské sociálne siete

V Líbyi ich láka ropa, v strednej Afrike diamanty

V Líbyi sa Wagnerovci rozhodli podporovať maršala Chalífa Haftara, ktorý bojoval proti medzinárodne uznávanej líbyjskej vláde. Odhaduje sa, že podporiť ho prišlo až 1 400 Wagnerovcov.

Rusi sa vždy cítia dobre tam, kde vládne chaos. Stačí poslať v úvodzovkách ‚pár’ Wagnerovcov, ktorí sú veľmi dobre vycvičení a majú dobrú výzbroj. Vďaka tomu sú na bojovom poli schopní tvoriť rozhodujúcu silu,“ vysvetľoval ich nasadenie do Líbye pre Český rozhlas Karel Svoboda, politológ Inštitútu medzinárodných štúdií Univerzity Karlovej.

Hlavný dôvod tejto ruskej „pomoci“ v Líbyi vidí Svoboda podobne ako v Sýrii v rope – teda „my ti pomôžeme, ty nám za to dáš prístup k ropným vrtom“.

zdroj: TASR/AP/Hasan Jamali

Nie je náhoda, že si Moskva vybrala práve stranu generála Haftara. Jeho armáda má pod kontrolou hlavne východné časti Líbye, kde sa nachádza nemalý počet líbyjských ropných vrtov. Po páde Muammara Kaddáfího v roku 2011 sa Rusko rozhodlo investovať do obnovy zničených ropných polí a posledné aktivity naznačujú, že záujem o líbyjskú ropu naďalej pretrváva,“ venoval sa ďalej téme Český rozhlas.

Priamo na činy Wagnerovcov reagovali otvorene aj predstavitelia Líbye. „Rusi sa tu rozhodli intervenovať v snahe naliať olej do ohňa a krízu ďalej zosilniť namiesto toho, aby hľadali riešenie. Dôkazom je ich nasadenie Wagnerovcov v Líbyi. V minulosti ich poslali do Sýrie alebo strednej Afriky a vždy, keď Wagner niekam príde, znamená to skazu,“ vyjadril sa minister vnútra medzinárodne uznanej líbyjskej vlády Fathi Bašaga.

Podľa Svobodu hrá kľúčovú rolu, kam Wagnerovci chodia, v prvom rade tunajšia „surovina, cenný kov a podobne“. V Sýrii a Líbyi to bola ropa, v spomínanej Stredoafrickej republike ich zaujímali hlavne oblasti, kde sú diamanty.

Mimochodom, aj z tejto africkej krajiny pochádzajú viaceré desivé správy o zabíjaní (vrátane detí), mučení, dokonca znásilňovaní v podaní ruských žoldnierov:

Presun Wagnerovcov z Afriky na Ukrajinu, kde mali „denacifikovať“ židovského prezidenta

Nedávno sa Wagnerovci opäť objavili v médiách po celom svete – tentokrát znovu v súvislosti s Ukrajinou.

Podľa spravodajcov sa mnoho Wagnerovcov najskôr presunulo z Afriky cez Rusko a Bielorusko na Ukrajinu. Hovorí sa až o tisícoch, z čoho väčšina by mala pôsobiť na východe krajiny a niekoľko stoviek (odhadom 400) priamo v hlavnom meste Kyjev.

Práve tí v Kyjeve sa mali podieľať, či minimálne spolupodieľať, na ďalšom pokuse spáchať atentát na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ich ďalšími cieľmi mali byť aj boxerský šampión a primátor Kyjeva Vitalij Kličko, premiér Ukrajiny Denys Šmyhal či dokonca Zelenského rodina.

Komando Wagnerovcov podľa denníka The Times priletelo pred piatimi týždňami z Afriky na Ukrajinu s rozkazom odstrániť Zelenského vládu, a to výmenou za ‚zaujímavý’ finančný bonus. Informácie o ich výsadku sa dostali k ukrajinskej vláde v sobotu ráno… O niekoľko hodín neskôr Kyjev vyhlásil 36-hodinový ‚tvrdý’ zákaz vychádzania, aby v meste pochytali ruských sabotérov. Vedenie mesta súčasne varovalo civilistov, že v prípade porušenia tohto zákazu – s výnimkou presunov do krytov civilnej obrany a iných útočísk – bude daná osoba považovaná za agenta Kremľa a môže byť zlikvidovaná,“ prinášali sme informácie o dianí v meste aj my.

Neskôr sa na internete objavili fotografie zajatých „ruských agentov“ a informácia, že Zelenskyj prežil ďalší atentát. Niekoľko členov Wagnerovcov by však malo v meste pôsobiť aj naďalej.

The Times, ktorý o atentáte Wagnerovcov na ukrajinského prezidenta informoval ako prvý, prišiel zároveň aj s ďalšou zaujímavou informáciou, ktorú má mať od osoby blízkej k tejto militantnej skupine – špekuluje sa, že táto osoba aj oznámila príchod a cieľ Wagnerovcov ukrajinskej strane.

Zatiaľ, čo sa médiami šírili správy o mierových rokovaniach, Wagnerovci vraj dostali úplne odlišné pokyny, ktoré jasne naznačovali, že Putin s Ukrajinou vôbec nemieni rokovať a stretnutia sú len hrou „dymu a zrkadiel“ – ako uviedol pre The Times spomínaný zdroj blízky k Wagnerovcom.

„Putinov šéfkuchár“ ako finančník Wagnerovcov a ruských trollov?

Dmitrij Utkin sa síce považuje za zakladateľa a veliteľa Wagnerovcov, no kľúčovou osobou a takzvaným finančníkom jednotky má byť podľa viacerých zdrojov ruský oligarcha, ktorý si je s Putinom veľmi blízky – Jevgenij Prigožin.

Prigožinovi patrí sieť reštaurácií a cateringová firma, ktorej služby Kremeľ rád využíva, čo tomuto ruskému miliardárovi vytvorilo prezývku „Putinov šéfkuchár“.

zdroj: SITA/AP, Misha Japaridze

No ako už bolo spomínané, Prigožin má podľa viacerých zdrojov aj iné neoficiálne aktivity, ktoré okrem financovania Wagnerovcov zahŕňajú aj riadenie takzvanej farmy či hniezda trollov v Petrohrade s názvom „Агентство интернет-исследований“, teda „Agentúra pre výskum internetu“.

Medzi jej hlavné činnosti podľa vyšetrovaní patrilo/patrí napríklad ovplyvňovanie verejnej mienky na Ukrajine prostredníctvom internetu – podobne, ako sa to deje aj u nás cez sociálne siete a jednotlivé stránky.

Dokonca sa snažili ovplyvňovať americké voľby. „Pôsobením v Petrohrade chrlili nepravdy na Facebooku, Twitteri, Instagrame a YouTube. Povýšili Donalda J. Trumpa a očierňovali Hillary Clintonovú,“ venoval sa ich práci the New York Times.

donald trump
zdroj: TASR/AP Photo/Alex Brandon

Práve menované nekulinárske aktivity Prigožina mu už pred rokmi zabezpečili miesto na sankčnom liste USA, takisto aj Utkinovi a celej skupine Wagnerovcov.

Wagner je súkromná vojenská spoločnosť, ktorá verbovala a posielala vojakov do boja po boku separatistov na východe Ukrajiny… ohrozujú mier, bezpečnosť, stabilitu, suverenitu alebo územnú celistvosť Ukrajiny,“ dočítaš sa o nich na oficiálnej stránke vlády USA.

Iba pred niekoľkými mesiacmi uvalila sankcie na Wagnerovcov a niekoľkých ľudí/subjektov napojených na túto militantnú skupinu aj Európska únia.

Únia sa zhodla na tom, že Wagnerovci majú na svedomí okrem iného mučenie, svojvoľné zabíjanie či mimosúdne popravy,“ písala o tom ČT24.

Zdroje: archív Startitup, the Times, web vlády USA, Novaja Gazeta, Seznam spravy, Naviny Belsat, Libyan Express, Český rpzhlas, the New York Times, ČT24, CNN, videá VIce News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá