Buď v pozore, niektoré autobazáre bez hanby klamú ľudí. Na najčastejšie výmysly nikdy nenaleť a zapamätaj si pár zásad

  • Ak si budeš kupovať jazdenku, na tieto sľubované veci v inzeráte by si mal dávať pozor
  • Podľa veľkého prieskumu spoločnosti Carvago ich bazáre bežne sľubujú, hoci ich dané vozidlá nemajú
  • Niektoré z týchto klamstiev sa dajú ľahko odhaliť už priamo v inzeráte
žena mercedes g, auto
Unsplash / Roland Denes a Jonas Junk
  • Ak si budeš kupovať jazdenku, na tieto sľubované veci v inzeráte by si mal dávať pozor
  • Podľa veľkého prieskumu spoločnosti Carvago ich bazáre bežne sľubujú, hoci ich dané vozidlá nemajú
  • Niektoré z týchto klamstiev sa dajú ľahko odhaliť už priamo v inzeráte

Európske online trhovisko s ojazdenými autami Carvago pravidelne zverejňuje rôzne štúdie a prieskumy.

Tie zaujímavejšie ti občas prinášame aj na Startitup – akým bolo napríklad priemerné medziročné zdraženie ojazdených áut o 13 %, s tým, že ceny budú naďalej rásť.

Najnovšie sa Carvago zameral nie na ceny, ale výbavu ponúkaných vozidiel. Majú tieto autá všetko, čo sa o nich píše v inzerátoch?

Výsledky prieskumu vychádzajú až z vyše 10 000 zrealizovaných technických obhliadok vozidiel, a to vo viacerých európskych krajinách, „vrátane Slovenska“.

zdroj: Carvago

„Naše skúsenosti potvrdzujú, že predajcovia úplne bežne ‚vylepšujú’ výbavu áut ponúkaných v inzerátoch. Okrem inzerovania automobilov, ktoré v skutočnosti neexistujú a ich cieľom je len prilákať zákazníkov do autobazára, či zatajovania informácií o skutočnom technickom stave, sa v rámci technickej kontroly CarAudit najviac stretávame práve s nepravdivo uvádzanou výbavou,“ hovorí riaditeľ nákupu a logistiky spoločnosti Carvago Jan Skála.

zdroj: Autobazár.EU

Ako ďalej uvádza vo svojej správe Carvago, pre mnoho zákazníkov sú napríklad vyhrievané sedadlá alebo pohodlné bezkľúčové odomykanie dôležitejšie ako konkrétny typ motoru či karosérie a bazáre to dobre vedia.

„Spoliehajú sa na to, že zákazník si chýbajúce položky pred podpisom zmluvy nevšimne, alebo sa im ho aspoň podarí presvedčiť na iné auto v ponuke.“

Výsledky prieskumu potvrdzujú Skálove slová, niektoré sľubované prvky výbavy chýbali v každom piatom aute, ktoré tvrdilo, že ich má. Pri iných bolo isté, že z 10 aspoň 1 či 2 ho mať nebudú, aj keď tvrdia niečo iné.

Skála radí vždy si kupované auto dobre preveriť, nielen jeho technický stav, ale aj sľubovanú výbavu. A to dokonca aj keď obchodník pôsobí dôveryhodne (mnohí sú na to doslova trénovaní).

Prinášame ti zozname vecí, o ktorých autobazáre klamali najviac a taktiež typy odborníkov z Carvaga, ako toto klamstvo rozoznať už v samotnom inzeráte.

Stretol si sa už so zavádzaním v inzeráte pri kúpe ojazdeného vozidla?

1. Elektricky nastaviteľné sedadlá (20 %)

Každý piaty inzerát, ktorý v popise výbavy obsahuje elektricky nastaviteľné sedačky, je klamlivý. Pod tento pojem sa autobazáre často snažia „zmestiť“ všetko, vrátane jednoduchého nastavenia vzdialenosti od volantu či základného nastavenia sedadla.

Naša rada: Ak má auto skutočne elektricky nastaviteľné sedadlá, predajca ich zvyčajne v inzeráte odfotografuje. Ak inzerát sľubuje elektrické sedadlá, avšak na fotografiách nie sú, je to okamžitý dôvod na pochybnosti.

2. Tempomat alebo adaptívny tempomat (15 %)

Hoci tempomat už nie je v moderných automobiloch taký zriedkavý ako kedysi, stále sa dajú nájsť autá bez tempomatu, najmä v menších a lacnejších modeloch. Predajcovia však majú tendenciu uvádzať tempomat na niektorých modeloch takmer vždy, bez ohľadu na skutočnosť.

Výnimkou nie je ani to, keď má vozidlo obyčajný tempomat, zatiaľ čo inzerát sľubuje adaptívny tempomat (teda taký, ktorý automaticky udržiava pozdĺžny odstup od vozidla pred vami).

Naša rada: Všímajte si na fotkách ovládacie prvky. Prvky adaptívneho tempomatu zvyčajne obsahujú tlačidlá na nastavenie vzdialenosti, buď na páčke, alebo na volante.

zdroj: Unsplash / Why Kei

3. Bezkľúčové odomykanie (15 %)

Bezkľúčový prístup do vozidla je v súčasnosti veľmi žiadaným komfortným prvkom. Napríklad majitelia vozidiel Toyota sú na to zvyknutí aj v tých najmenších modeloch.

Pre mnohých iných výrobcov však bezkľúčové otváranie auta nie je zďaleka bežné. Niektorí ho ponúkajú len ako súčasť vyšších úrovní výbavy, zatiaľ čo u prémiových značiek sa za ňu často pripláca samostatne aj v najväčších a najluxusnejších modeloch.

Práve v prípade prémiových značiek predajcovia veľmi často inzerujú bezkľúčové ovládanie napriek tomu, že pôvodný majiteľ si ho vôbec neobjednal, teda nie je.

Naša rada: Keďže diaľkové ovládania sa pri rôznych značkách výrazne líšia, z fotografií nie je možné určiť, či auto má alebo nemá bezkľúčové ovládanie.

Ak vám na tomto komfortnom prvku výbavy záleží, osobitne sa spýtajte predajcu, či sa dá auto otvoriť aj naštartovať s ovládačom vo vrecku. Následne si to nezabudnite skontrolovať pri obhliadke.

zdroj: pixabay.com

4. Okenné rolety (12 %)

Pre niekoho to môže byť pomerne nepodstatný detail, ale pre zákazníkov s malými deťmi sú rolety žiadaným prvkom, ktorý v danom aute napriek inzerátu často nenájdete.

Naša rada: Ak na fotografiách v ponuke nevidíte okenné rolety, požiadajte predávajúceho, aby vám ich osobitne nafotil.

5. Druhá súprava kolies (10 %)

Z inzerátov sa niekedy zdá, že druhá súprava kolies (zvyčajne so zimnými pneumatikami) je pri jazdených vozidlách takmer samozrejmosťou.

Ak si však zákazník kolesá nevyžiada, predajca ich ponechá na samostatný predaj alebo ich záujemcovi ponúkne ako bonus až v rámci rokovaní o cene vozidla. Ani vtedy však nemáte vyhraté.

Naša rada: Neuspokojte sa s tým, že predajca ochotne naloží kolesá zabalené v bielom plaste do kufra. Najprv si vyžiadajte ich prezretie a skontrolujte, či nie sú disky odreté a pneumatiky výrazne opotrebované.

Zdroj: Carvago

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá