Budaj tvrdo kritizuje plány developera v Tatrách. Ten tvrdí, že chce prispieť k ochrane prírody a zisk neuvidí

  • Minister životného prostredia Ján Budaj sa tvrdo pustil do šéfa spoločnosti Tatry mountain resorts, ktorá má na Štrbskom Plese veľké plány
  • Podnikateľ Rattaj však upozorňuje, že do Tatier nielen TMR priniesla už veľa peňazí na opravu schátraných budov, ktoré sa spoločnosti nikdy nevrátia
Budaj
TASR/Jakub Kotian, Oliver Ondráš
  • Minister životného prostredia Ján Budaj sa tvrdo pustil do šéfa spoločnosti Tatry mountain resorts, ktorá má na Štrbskom Plese veľké plány
  • Podnikateľ Rattaj však upozorňuje, že do Tatier nielen TMR priniesla už veľa peňazí na opravu schátraných budov, ktoré sa spoločnosti nikdy nevrátia

Minister životného prostredia Ján Budaj sa pred časom na sociálnej sieti vyjadril na margo súčasného stavu slovenských Tatier, pričom pomenoval aj vinníkov: „Kedysi hlúpi súdruhovia dovolili postaviť v chránených územiach a v tatranských osadách nejednu hnusnú architektúru. Úbohé tatranské stráne, nesú nejednu podnikovú opachu, aj nejednu papalášku chatu.“

Ďalej konštatuje, že po komunistických papalášoch na Vysoké Tatry nabehli privatizéri a rôzni ranní kapitalisti a napokon takzvaní „žraloci“.

„Finančné skupiny si predsavzali vyžmýkať z oboch Tatier groše. Z oboch lukratívnych národných parkov by chceli mať super ziskový športový lunapark. Štát im nedal medze, obce ešte menej. A tak sa za ochranu napríklad Štrbského plesa museli zmobilizovať desaťtisíce petičiarov, ale žraloci pokračujú v tlaku za prestavbu Tatier na komerciu. A ochrancom sa takto smejú,“ hnevá sa Budaj.

Štrbské Pleso je v ohrození a Slováci reagujú, tisíce ľudí v petícii žiada zachovanie prírodného pokladu

Minister takto reagoval na status CEO spoločnosti Tatry mountain resorts Igora Rattaja, ktorý na margo fotiek zachytávajúcich preplnené Tatry turistami, napísal na sociálnej sieti: Kde je tých 75 000 ľudí, čo podpísali petíciu, aby sa na Štrbskom Plese nestavali lanovky a parkoviská? No jednoducho stoja v rade na lanovku po celých Tatrách a parkujú, kde sa dá.“

Reakcia Igora Rattaja na ministrov status o „papalášoch“ a „žralokoch“, nenechala na seba dlho čakať. 

Posted by Igor Rattaj on Tuesday, July 28, 2020

„Vážený pán minister Ján Budaj. Čítajúc Váš status som zistil, že podstatu príspevku ste nepochopili. Pozitívne je, že Vás zaujal. Po diskusii o Tatrách a ochrane prírody volám už roky. Môj status bol o tom, že tak ako existuje 70 000 ľudí, ktorí by chceli v Tatrách absolútnu stopku, určite existuje aj 70 000 ľudí, ktorí lanovky v Tatrách berú ako prirodzenú súčasť,“ vysvetľuje.

Rattaj sa vyjadril, že síce si nemyslí, že každý kto sa odvezie lanovkou, tým vyjadruje absolútny súhlas s ich bezhraničným rozvojom, no na druhej strane by sme si mali uvedomiť, že existuje rovnako veľká skupina návštevníkov Tatier, ktorí s lanovkami nemajú problém. Lanovka je podľa neho súčasť Tatier a Tatranská Lomnica ju má aj v erbe a stála tam skôr, ako bol vyhlásený TANAP.

Petícia, časť V.: O výstavbe na Štrbskom Plese – iGOr Rattaj #12

Na Štrbskom Plese sú bagre, žeriavy, stavebný ruch. Mnohí sa čudujú, hnevajú a pýtajú sa, ako je možné, že sa zase niečo stavia, kto stavia, čo to má znamenať 🤔A bez znalosti kontextu hejtujú a bičujú negatívne emócie ⚡⚡

Posted by Igor Rattaj on Wednesday, July 15, 2020

„Vami spomínaní hlúpi súdruhovia nevybudovali Tatranské osady v chránených územiach, tie vybudovala uhorská šľachta pred cca 150 rokmi, dávno predtým než niekto o nejakej ochrane prírody vôbec chyroval. Skutočným hriechom súdruhov je to, že vyhlásili Národný park (TANAP) aj na už vtedy urbanizovaných územiach,“ odkázal Jánovi Budajovi Rattaj.

Tatranské osady, kde žijú tisíce ľudí a kde je plná infraštruktúra, nie je podľa šéfa TMR skutočný nedotknutý národný park. Je to len urbanizovaná obec v národnom parku a územie, ktoré je bránou do panenskej prírody s najvyššou ochranou. Tá si podľa Rattaja vyžaduje maximálnu pozornosť.

zdroj: TASR/Oliver Ondráš

„Áno, aj vstupná brána si žiada ochranu, ale hlavne ochranu zdravého rozumu a vkusu, ktorá nedovolí postaviť takú hanbu, akou je napríklad kontroverzná veža. V Tatrách podnikajú stovky podnikateľov, ale všetci budujú len to, čo im dovolil TANAP. A TANAP spadá pod vaše Ministerstvo životného prostredia.

TANAP je práve ten, kto nastavuje mantinely a povoľuje akúkoľvek činnosť, povolil napríklad aj kontroverznú vyhliadkovú vežu, ktorú ja už pokladám za ten „lunapark“, o ktorom hovoríte. Takže aj Vy, tak ako ja, máme priamu zodpovednosť ako Tatry budú vyzerať,“ konštatuje Rattaj.

Zisky, o ktorých všetci hovoria, sú podľa neho len fráza a zatiaľ žiadne nevidel. Rattaj upozorňuje, že do Tatier nielen jeho spoločnosť priniesla viac peňazí na opravu schátraných budov a nikdy sa nevrátia. To je však podľa neho v poriadku, nakoľko sú tieto budovy nádherné a zachované.

Igor Rattaj: Nová lanovka na Štrbskom Plese môže slúžiť ako MHD a byť najekologickejšou dopravou

Spoločnosť TMR sa už v minulosti vyjadrila, že je proti výstavbe nových objektov na zelenej lúke v Tatrách a najmä v oblasti Štrbského Plesa. Prizvukuje, že by sme sa mali zamerať na opravu a zlepšenie toho, čo tam je.

„Som rád, že Vy ako minister k tomu pristupujete veľmi zodpovedne. TMR síce zďaleka nie je jediný hráč v cestovnom ruchu v Tatrách, ale chceme vážne prispieť k ochrane prírody. Práve preto spojme sily a namiesto plnenia sociálnych sietí statusmi, skúsme spoločne pomôcť ochrane prírody.

Napríklad tak, aby snaha zastaviť divoký developing na Štrbskom Plese sa neminula účinkom. Totiž zmeny ÚP, ktoré ste inicializovali a vynútila si ich petícia, zastavili všetky nové projekty, bohužiaľ aj verejnoprospešné, ale výstavba apartmánov, zastavovanie Mlynickych lúk a aj spomínaná vyhliadková veža sa budujú ďalej,“ dopĺňa Rattaj.

Zdroje: Facebook/ Ján Budaj , Facebook/ Igor Rattaj

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá