Igor Rattaj: Nová lanovka na Štrbskom Plese môže slúžiť ako MHD a byť najekologickejšou dopravou

  • Desaťtisíce Slovákov sa búri proti výstavbe na Štrbskom Plese
  • Developer tvrdí, že renovácia areálu je tým najlepším, čo sa stredisku v momentálnom stave môže stať
rakk
Facebook/Igor Rattaj, Pixabay
  • Desaťtisíce Slovákov sa búri proti výstavbe na Štrbskom Plese
  • Developer tvrdí, že renovácia areálu je tým najlepším, čo sa stredisku v momentálnom stave môže stať

V súvislosti s návrhom zmeny územného plánu Štrby vo vzťahu k Štrbskému Plesu upozornili miestni obyvatelia a aktivisti na riziko developerských zásahov, ktoré by poškodili vzácnu prírodnú oblasť. Obyvatelia spísali petíciu, ktorú už podpísalo viac ako 70 000 ľudí. Obávajú sa, aby výstavba nezmenila panoramatické výhľady na dominantné tatranské končiare.

zdroj: TASR/Milan Kapusta

Medzičasom sa spoločnosť Tatry mountain resorts definitívne etablovala na Štrbskom Plese a ich dlhoročná spolupráca s 1. Tatranskou, a.s. v oblasti prevádzky horského strediska Štrbské Pleso vyústila do podpisu zmluvy. 1. Tatranská sa tak stala súčasťou portfólia TMR. Na búrlivú verejnú diskusiu ohľadom výstavby sa preto rozhodol reagovať aj CEO TMR Igor Rattaj, ktorý by mal plánovanú výstavbu zastrešovať.

„Spoločnosť TMR dlhodobo spolupracovala pri prevádzke lyžiarskeho strediska na Štrbskom Plese s 1. Tatranskou, a.s.. Po rozhodnutí Romana Wecka a 1. Tatranskej zo Štrbského Plesa odísť, sme lyžiarske stredisko od tejto spoločnosti prevzali a budeme ho prevádzkovať spolu s našimi  strediskami v Smokovcoch a Tatranskej Lomnici,“ vyjadril sa pre Startitup CEO TMR Igor Rattaj.

Petícia, časť I.: O nezmyselnej výzve „Zachovajme si Štrbské Pleso“ – iGOr Rattaj #8

Ľudia nechcú, aby sa zmenilo Štrbské Pleso… Pleso je v ohrození, občania podpisujú petíciu… Sú pobúrení, zhrození, šokovaní, znechutení… Tak takto dramaticky nedávno médiá informovali o návrhu na zmenu a doplnenie územného plánu obce Štrba. Desaťtisíce ľudí podpisovali, komentovali, každý bol zrazu odborník, že čo má a nemá na Štrbskom plese byť. Padali ostré vyjadrenia a ultimatívne požiadavky. Kauza gradovala, keď priamo na Štrbské došiel minister. Zaujíma vás, čo si o tom myslím? Natočil som pár komentárov, ktoré tu budem postupne uverejňovať a som pripravený na rozumnú diskusiu. Všetci máme Tatry radi, môžeme mať iné pohľady na vec, ale odložme emócie, dajme na stôl argumenty a poďme hľadať riešenie.

Gepostet von Igor Rattaj am Freitag, 19. Juni 2020

Podľa neho je jednou z priorít vybudovanie civilizovaného dopravného systému. Okrem iného navrhuje vybudovanie lanovky, ktorá by viedla až do Športového areálu FIS, čím by sa mala odbúrať  súčasná automobilová doprava.

„Nová dopravná lanovka na Štrbskom Plese môže slúžiť ako MHD pre všetkých a tiež môže byť tým najekologickejším riešením pre súčasnú neúnosnú dopravnú situáciu. Viem, že s týmto názorom mnohí „z princípu“ nesúhlasia a keď počujú slovo „lanovka“, automaticky sa im dvíha tlak. Všetci máme Tatry radi, môžeme mať iné pohľady na vec, ale odložme emócie, dajme na stôl argumenty a poďme hľadať riešenie,“ hovorí Rattaj.

Igor Rattaj opisuje ako jedno z najväčších problémov Štrbského Plesa aj parkovanie. Situácia sa z roka na rok zhoršuje. 

„Aj to chcel riešiť Návrh na zmenu a doplnenie územného plánu Štrby, voči ktorému sa nedávno spustila celonárodná petičná hystéria. Práve zámer výstavby nového parkovacieho domu v blízkosti cenného mokraďového rašeliniska patril k najviac kritizovaným,“ konštatuje.

Petícia, časť II.: O parkovaní na Štrbskom Plese – iGOr Rattaj #9

Jeden z najväčších problémov Štrbského Plesa je parkovanie 🚗🚙🚌 Situácia sa z roka na rok zhoršuje. Aj to chcel riešiť Návrh na zmenu a doplnenie územného plánu Štrby, voči ktorému sa nedávno spustila celonárodná petičná hystéria. Práve zámer výstavby nového parkovacieho domu v blízkosti cenného mokraďového rašeliniska patril k najviac kritizovaným ❌❌❌ Ani mne sa tento zámer nepozdával. Pozrite si, čo si o tom myslím, a hlavne – aké riešenie navrhujem!!!

Gepostet von Igor Rattaj am Dienstag, 23. Juni 2020

Riešením je podľa neho zrovnanie súčasného schátraného parkoviska so zemou. Namiesto neho tu má pribudnúť trojposchodová parkovacia veža so zelenou dekoráciou. Rattaj hovorí aj o zatrávnení strechy parkoviska.

„Využijeme dnešnú parkovaciu plochu na vybudovanie centrálneho parkoviska. Parkovisko, ktoré by sa tu mohlo vybudovať, by mohlo mať okolo 2 000 parkovacích miest. Myslím si, že je to absolútne postačujúce na to, čo Štrbské Pleso potrebuje,“ objasňuje.

TMR na vybudovanie tohto parkoviska poskytne 20 miliónov eur.

„TMR  je na Štrbskom Plese pripravená byť korektným a konštruktívnym partnerom pri debatách o budúcnosti tejto tatranskej osady. Naše projekty budú tak ako vždy doteraz transparentne predstavené verejnosti.  Žiadne developerské projekty, vyhliadkové veže ani megalomanské stavby TMR na Štrbskom Plese nerealizuje a nepripravuje,“ dodáva.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK