Bude to poriadne nečakané. Na Slovensko sa rúti QUITERIA a prináša drastickú zmenu počasia

  • Tlaková výš QUITERIA so sebou prinesie poriadnu zmenu počasia
  • Toto počasie však nebude trvať dlho
Na snímke je upršaný a slnečný deň
Ilustračný obrázok, Unsplash/Matthew Henry, Zuzana Ruttkay
  • Tlaková výš QUITERIA so sebou prinesie poriadnu zmenu počasia
  • Toto počasie však nebude trvať dlho

Včerajšie sychravé počasie dnes vystriedala malá, miestami prechodne zväčšená oblačnosť a príjemné lúče slnka. Slovenský hydrometeorologický ústav však upozorňuje, že aj počas dnešného dňa môžu ojedinele vznikať prehánky alebo dážď. Meteorológovia dnes predpokladajú ojedinelé zrážky do 1 milimetra.

Najvyššia denná teplota bude 21 až 26 stupňov Celzia, na Orave a pod Tatrami okolo 19 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov nad morom sa bude pohybovať okolo 11 stupňov Celzia.

Fúkať bude slabý, na východe severný vietor 3 až 8 metrov za sekundu (10 až 30 km/h).

Meteorológovia dnes predpokladajú ojedinelé zrážky do 1 milimetra.

Toto zlepšenie počasia na Slovensku spôsobila tlaková výš, ktorú nemeckí meteorológovia nazvali QUITERIA. Táto tlaková výš sa na naše územie zatiaľ len presúva, no už aj dnes ovplyvňuje počasie. Rovnako to bude aj počas víkendu a začiatku nového týždňa.

Počas týchto dní bude na Slovensku slnečno a zrážky hroziť nebudú. Čo sa týka teplôt, tie budú na aktuálne ročné obdobie pomerne vysoké a každým dňom budú stúpať.

Portál iMeteo.sk informuje, že QUITERIA sa bude presúvať cez Nemecko a Poľsko smerom na východnú Európu. Od jej zadnej strany priveje na Slovensko teplý vzduch. Podľa odborníkov nie sú najbližšie denné teploty bežne – v porovnaní s dlhodobým normálom budú totiž tieto teploty až o 8 stupňov Celzia vyššie, ako je normál.

Prudký nárast teplôt zažijeme už v nedeľu (17. 9.), keď budú dosahovať aj 28 stupňov Celzia. Pondelok bude ešte teplejší. Maximálne teploty sa počas tohto dňa budú šplhať až ku 30 stupňom Celzia. Okrem toho, že pondelok bude teplý, zároveň bude posledným dňom týchto septembrových horúčav. 

V utorok by sa totiž na Slovensko mal dostať ďalší studený front, ktorý spôsobí vlnu búrok. Po tom, čo tento front územie Slovenska opustí, teploty síce budú nadpriemerné, no podľa vývoja na ďalšie dni môžeme očakávať postupné ochladzovanie. Nočné teploty sa budú pomaly približovať bodu mrazu.

Počasie ovplyvní jav El Niño 

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: SHMÚ, SITA, iMeteo.sk, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá