„Budeme mať Rusov, Wagnerovcov a inú háveď na hraniciach.“ Politici neľútostne o možnom scenári pre Slovensko

  • Otázka vojenskej, ale aj technickej podpory Ukrajiny rozdeľuje Slovensko
  • Budúca vláda môže mať k vojnou sužovanej Ukrajine odlišný postoj ako súčasná
Eduard Heger, Juraj Krúpa, Peter Pellegrini
Startitup/Matej Hlbočan
  • Otázka vojenskej, ale aj technickej podpory Ukrajiny rozdeľuje Slovensko
  • Budúca vláda môže mať k vojnou sužovanej Ukrajine odlišný postoj ako súčasná

Septembrové voľby môžu priniesť vskutku zásadnú zmenu. Budúca vláda totiž môže k vojnou sužovanej Ukrajine zaujať diametrálne odlišný postoj, než je tomu teraz.

Predseda Smeru-SD Robert Fico, ktorého strana aktuálne vo väčšine prieskumoch dosahuje prvú priečku, o tom hovorí už dlhodobo. Viaceré politické strany tiež otvorene vyzýva k vytvoreniu povolebnej vlády, ktorá nebude vojensky podporovať Ukrajinu.

Sympatiami k Rusku, ktoré už viac než rok vedie vojnu na Ukrajine, sa neskrýva ani Andrej Danko (SNS), proruskú propagandu na Slovensku šíri aj Milan Uhrík (Republika) a ďalší politici.

Startitup na bezpečnostnej konferencii Globsec Forum 2023 zisťoval, čo by pre našu krajinu znamenalo, ak by budúca vláda vojensky/technicky nepodporovala Ukrajinu.

Krúpa: „Budeme mať Rusov, Wagnerovcov, Čečencov a všetku túto háveď na hraniciach“

„Znamenalo by to poškodenie Slovensku, jeho národnoštátnym záujmom či medzinárodnú izoláciu Slovenska. Niečo podobné, ako stále viac vidíme v kontexte Maďarska, ktoré sa stále viac a viac dostáva do izolácie,“ hovorí pre Startitup poslanec Juraj Krúpa (SaS). 

„Treba si uvedomiť, že nezávislá a silná Ukrajina je náš esenciálny záujem. Bez toho máme jednoducho problém. Pretože budeme mať Rusov, Wagnerovcov, Čečencov a všetku túto háveď na našich hraniciach,“ nešetril ostrou kritikou saskár.

Juraj Krúpa, Martin Klus
zdroj: Startitup/Matej Hlbočan

Podľa nezaradeného poslanca Martina Klusa by išlo o zásadný obrat v porovnaní s aktuálnou situáciou. „Sme jeden z najspoľahlivejších a najviac uctievaných partnerov v rámci Severoatlantickej aliancie. Pretože na počet obyvateľov je tá naša pomoc naozaj enormná,“ tvrdí Klus.

Podľa poslanca je dobré, že je to tak, pretože sme v bezprostrednom susedstve krajiny, ktorá je vojne. 

Slovensko môže zabudnúť na veľké vojenské dodávky Ukrajine, tvrdí Pellegrini

O niečo iný názor na vec má predseda Hlasu Peter Pellegrini. Ten tvrdí, že na veľké vojenské dodávky Ukrajine môže Slovensko zabudnúť, pretože vyčerpalo svoje kapacity.

„Otázka je, či Slovensko vôbec má ešte možnosti, aby vojensky podporovalo Ukrajinu. Technicky a humanitárne v tom však musíme pokračovať,“ hovorí Pellegrini. „Je našou povinnosťou susednému štátu poskytnúť maximálnu pomoc, a hlavne obyvateľom, aby prežili túto náročnú dobu,“ myslí si šéf Hlasu.

Peter Pellegrini
zdroj: Startitup/Matej Hlbočan

Expremiér a predseda Demokratov Eduard Heger vidí prípadné vojenské či technické nepodporovanie Ukrajiny ako zásadný problém.

„Znamenalo by to takú malú katastrofu, pretože by to vyslalo veľmi zlý signál celej Európe, ale aj Ukrajine. Treba si uvedomiť, že bezpečnosť Ukrajiny priamo ovplyvňuje bezpečnosť Slovenska,“ tvrdí Heger. „Čím bezpečnejšia Ukrajina, tým bezpečnejšie Slovensko,“ skonštatoval expremiér. 

Eduard Heger, Martin Poliačik
zdroj: Startitup/Matej Hlbočan

Poliačik: Slovensko stálo na správnej strane histórie

Bývalý poslanec a člen Progresívneho Slovenska Martin Poliačik si myslí, že by Ukrajina týmto stratila jedného z kľúčových partnerov v Európe. Progresívec tvrdí, že Slovensko bolo jednou z krajín, ktoré na začiatku každej novej vlny pomoci „prelamovalo psychologické hranice“

„Boli sme prví, ktorí poslali systém protivzdušnej obrany S-300, tiež medzi prvými, ktorí poslali stíhačky. Slovensko stálo na správnej strane histórie a o takéhoto partnera by Ukrajina prišla,“ uzatvára Poliačik.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá