Budú tento rok vianočné trhy ekologické? Mestá sprísňujú podmienky a hrozia aj vylúčením

  • Na vianočných trhoch sa budú využívať len papierové či kompostovateľné materiály
  • Za nedodržanie podmienok môže hroziť aj vylúčenie predajcu z budúcich trhov
vianočné trhy
TASR - Pavol Zachar
  • Na vianočných trhoch sa budú využívať len papierové či kompostovateľné materiály
  • Za nedodržanie podmienok môže hroziť aj vylúčenie predajcu z budúcich trhov

Vianoce sa pomaly blížia, s čím súvisia aj tradičné vianočné trhy v krajských, ale aj iných mestách. Tie majú každoročne tisícky návštevníkov a stávajú sa čoraz obľúbenejšou spoločenskou udalosťou pre obyvateľov.

Jednotlivé mestá sa každým rokom snažia priniesť niečo nové a získať tak ešte viac návštevníkov. V tomto roku sa viaceré z nich rozhodli bojovať za to, aby vianočné trhy boli ešte ekologickejšie.

Ako sme sa dozvedeli od hovorcov miest, niektoré z nich zakomponovali ekologické opatrenia už do svojich podmienok, ktoré musia splniť majitelia stánkov, ak majú záujem o prenájom. Príkladom sú Košice, Žilina, Nitra či Bratislava.

Prísnejšie podmienky pre predajcov

Hovorca Žiliny Vladimír Miškovčík pre Startitup uviedol, že plastové riady sa na podujatiach mesta neobjavujú už od minulého roka. Podľa neho robí mesto všetko preto, aby ľudia separovali a na vianočných trhoch sa budú využívať len papierové či kompostovateľné materiály. „Ako jedna z podmienok je to uvedené aj v zmluvách s predajcami v stánkoch,“ dodal.

zdroj: TASR - František Iván

Menšie problémy tento rok zažívajú na východe Slovenska, kde sa v Prešove uskutočnila petícia proti plánovanému umiestneniu pódia na vianočných trhoch pri Konkatedrále sv. Mikuláša. Radnica sa nakoniec stiahla a ustúpila požiadavkám veriacich, o čom informoval denník SME. Hovorca mesta nám prisľúbil, že svoje vyjadrenie pošle v priebehu týždňa.

V Košiciach takéto problémy nemuseli riešiť a svoje úsilie venovali tomu, aby mesto vylúčilo plasty či jednorazové plastové obaly. Na vianočných trhoch totiž návštevníci nájdu len papierové alebo bioplastové obaly.

Za nedodržanie podmienok hrozí vylúčenie

V rámci týchto opatrení pritvrdilo aj hlavné mesto, ktoré na vianočných trhoch sprísnilo podmienky a ich nedodržanie môže stánkarov stáť aj vylúčenie. Hlavný vianočný trh v Bratislave má podľa mesta pomáhať ľuďom a prírode. Tohtoročnou novinkou bude aj „zero waste“.

zdroj: TASR - Dano Veselský

„Do nájomných zmlúv a podmienok pre predajcov bolo zapracované ustanovenie o nutnosti zabezpečiť a používať kompostovateľný riad, využívať systém vratných pohárov a znižovať tak objem komunálneho odpadu aj predchádzať vzniku odpadu. V prípade porušenia tejto povinnosti je hlavné mesto oprávnené nájomcu v budúcom roku vylúčiť z výberového konania na nájom stánku počas Vianočných trhov 2020,“ uviedol hovorca Peter Bubla.

Nitra sa rozhodla, že zruší elektronickú aukciu pre stánkarov, pri ktorej platí, že kto zaplatí viac, získa miesto na prenájom na vianočných trhoch. „V tomto roku sa cena stáva len jedným z požadovaných kritérií,“ informuje hovorca Nitry Tomáš Holúbek.

Jednou z podmienok bude aj to, či predajca pri svojej prevádzke dbá na dopad na životné prostredie a používa ekologické spôsoby servírovania alebo balenia. V praxi to znamená povinnosť používať kompostovateľný riad, vrátane príborov, tácok a pohárov.

zdroj: TASR - Henrich Mišovič

V Banskej Bystrici sú taktiež proti používaniu plastov, avšak na predajcov nebudú vyvíjať takmer žiaden tlak. Hovorkyňa primátora mesta Dominika Mojžišová nás informovala, „že aj tento rok budú prevádzkovatelia stánkov s občerstvením vyzvaní, aby obmedzili, resp. úplne vylúčili používanie plastových riadov, a tiež aby ho nahradili BIO-riadom vhodným na styk s potravinami v zmysle platnej legislatívy. Na mieste konania bude zabezpečené aj umiestnenie nádov na triedený odpad.“

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech