Budúci týždeň budeme mať cez 1 500 prípadov koronavírusu denne, pribudli 4 nové úmrtia

  • Takto vyzerá koronavírus na Slovensku v číslach
  • Niektoré regióny majú viac ako 50% podiel pozitívnych testov
AktualneSIU
  • Takto vyzerá koronavírus na Slovensku v číslach
  • Niektoré regióny majú viac ako 50% podiel pozitívnych testov

Na Slovensku horí niekoľko obrovských ohnísk koronavírusu. Najhoršie je na tom región Oravy. Až 50% testov, ktoré sa tam vykonajú, je pozitívnych. Viaceré slovenské regióny majú podiel pozitívnych testov cez 30 percent.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí hovorí, že to môže byť aj tým, že hygienici veľmi dobre trasujú nakazených ľudí a posielajú na testy ľudí s najväčším podozrením na nákazu. To však nič nemení na tom, že počet pozitívnych ľudí stúpa. „Už budúci týždeň môžeme mať viac ako 1 500 prípadov denne,“ povedal Krajčí.

Patológ Michal Palkovič na tlačovej besede tiež potvrdil, že v súčasnosti už máme 61 úmrtí na koronavírus. „Momentálne prešetrujeme 31 ďalších úmrtí, u ktorých je podozrenie, že zomreli na COVID-19. Je to o desať viac ako minulý týždeň,“ povedal.

Bratislava prekvapila

Okrem okresov Tvrdošín, Námestovo a Dolný Kubín je vysoký podiel pozitívnych testov aj na východe či na Hornej Nitre. Zaujímavým prípadom je však Bratislava, ktorá má vysoký počet pozitívne testovaných ľudí, no podiel pozitívnych testov voči negatívnym má oproti iným regiónom veľmi nízky. 

Celkovo je 7-dňový priemer podielu pozitívnych testov k celkovému počtu testov 9,9%. Tento týždeň bol tento podiel ešte vyšší a minister predpokladá, že počty pozitívnych budú ešte dramaticky rásť. 

V celom regióne Oravy je viac ako polovica vykonaných testov na koronavírus pozitívnych. Viac ako tretina všetkých testov je pozitívna v okrese Veľký Krtíš, Prievidza, Partizánske, či Banská Štiavnica. Zmenila sa aj mapa podľa tzv. semafora. Zelených okresov je na celom Slovensku len šesť.

zdroj: MZSR

Opáskovať Oravu sa nedá

Premiér aj s ministrom zdravotníctva uviedli, že na stole mali aj nápad uzavrieť región Oravy, podľa hlavného hygienika SR Jáa Mikasa to nebude možné. „Neviem si predstaviť, že by sme opáskovali celú Oravu. Máme už skúseností z osád. Už to bolo veľmi náročné,“ povedal hlavný hygienik s tým, že obyvateľov regiónu zrejme čakajú podobné opatrenia, akými sme si všetci prešli na jar.

To znamená obmedzenie nákupných centier a otváracích hodín,“ spresnil. Minister Krajčí doplnil, že v takýchto regiónoch musia posilniť testovanie. Ján Mikas upozornil, že koronavírus sa nešíri iba na oslavách a iných hromadných podujatiach, ale zaznamenali aj prípady, kedy sa ochorenie šírilo v rodine.

Malé rodinné oslavy nemôžeme zakázať. Ale už keď je tam 15-20 ľudí, už je to nebezpečné. Je tu však veľké riziko, lebo ľudia sú medzi blízkymi, poznajú sa a cítia sa bezpečne. Ale je veľká pravdepodobnosť, že je medzi nimi niekto infekčný,“ zdôraznil hlavný hygienik.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK