Budúcnosť kultového tatranského hotela je v ohrození. Majiteľ si pýta povolenia na prestavbu

  • Hotel Morava nebol počas minuloročnej letnej sezóny otvorený pre turistov
  • Preslávil ho aj známy film
Hotel Morava, Tatranská Lomnica
Ilustračné foto: TASR/Oliver Ondráš, Veronika Mihaliková
  • Hotel Morava nebol počas minuloročnej letnej sezóny otvorený pre turistov
  • Preslávil ho aj známy film

Tatranská Lomnica patrí k obľúbeným destináciám Slovákov aj zahraničných turistov. Jedna z najväčších osád na území Vysokých Tatier sa nachádza 6 km východne od Smokovca, na úpätí Lomnického štítu a neodmysliteľne k nej patria aj viaceré miestne hotely.

Ikonický hotel

K skutočne originálnym rezortom môžeme určite zaradiť aj známy Hotel Morava, avšak aktuálne nad budúcnosťou nehnuteľnosti visia viaceré otázniky, píše portál Index SME.

Hotel, ktorý je momentálne zatvorený, má čakať rekonštrukcia. Majiteľ sa podľa webu obrátil na stavebný úrad vo Vysokých Tatrách a žiada o stavebné povolenie, súčasťou má byť aj modernizácia.

Hotel Morava
zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Rezort vznikol ešte v prvej polovici minulého storočia, konkrétne v roku 1933. V súčasnosti návštevníkov lákal najmä na svoju jedinečnú atmosféru, ktorá stále pripomínala už uplynulé socialistické časy. Retro hotel sa preslávil aj ako miesto natáčania kultového československého filmu „Anděl na horách“ ešte v 50. rokoch 20. storočia.

Hotel nemal rovnakého majiteľa a prevádzkovateľa. Majiteľom nehnuteľnosti je Jednotný majetkový fond zväzov odborových organizácií v SR a dlhoročným prevádzkovateľom je firma PSP Morava. Za firmou stála dlhoročná riaditeľka Iveta Šestáková, tá však v minulom roku svoje pôsobenie v PSO Morava ukončila. Približne pred rokom vypršala platná nájomná zmluva a majitelia sa rozhodli nepredĺžiť ju. 

Toto všetko sa odohralo ešte pred letnou sezónou. Odborári mali za cieľ urobiť rýchlu rekonštrukciu, avšak tá sa napokon neudiala, a tak bol hotel pre turistov počas minuloročnej letnej sezóny zatvorený.

A otázne je, či sa im podarí pre návštevníkov otvoriť tohtoročnú sezónu. „Len minulý týždeň sa totiž začal proces, ktorého výsledkom má byť vydanie stavebného povolenia. Podľa podkladov má rekonštrukcia hotela zahŕňať modernizáciu vzduchotechniky, vykurovania, elektroinštalácie, ako aj plynofikáciu kotolne a kuchyne,“ píše Index SME.

Miesto dýchajúce históriou

Hotel Morava dýcha ešte bohatšou históriou, než sa na prvý pohľad môže zdať, a to aj odhliadnuc od natáčania známeho filmu. Na mieste hotela do roku 1928 totiž stála vila Ilony Zichyovej.

Ilona bola grófkou, ktorej vilu postavili ešte začiatkom minulého storočia, v roku 1909, podľa projektu profesora budapeštianskej umelecko-priemyselnej školy Loranta Balogha-Almássiho, opisuje portál Nostalgické Tatry.

Po spomínanom roku 1928 však objekt odkúpila Zemská životná poisťovňa v Brne, ktorá ho medzi rokmi 1930 až 1932 prestavala do dnešnej podoby. Prevádzka bola oficiálne spustená v roku 1933, pri príležitosti 15. výročia vzniku republiky.

Budova bola taktiež v 60. rokoch vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. 

Zdroje: Index SME, Nostalgické Tatry

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá